Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która wydłuża m.in. termin na dokonywanie płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego - do 30 września 2022 r. z końca marca 2022 r.

Zmiana dotyczy  konkretnie ustępu 1 i 2 art. 7 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.  Ustęp jeden mówi o terminie wygasania prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu. Zgodnie z drugim "wygaśnięcie prawa do dokonywania płatności za pomocą bonu nie uniemożliwia korzystania z usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej, o których mowa w art. 5 ust. 1, w przypadku gdy płatność za tę usługę hotelarską lub imprezę turystyczną dokonana za pomocą bonu nastąpiła" - i to planowana zmiana - do 30 września 2022 r.

Przypomnijmy, chodzi o jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa. Bon przyznawany jest w  formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze i można go wykorzystać tylko w Polsce. 

Sprawdź w LEX: Czy OPS może udostępnić POT (bez zgody Strony) dane dotyczące osób uprawnionych do świadczenia wychowawczego, celem wykorzystania ich przez POT w postępowaniu toczącym się na wniosek strony o ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu? >

Czytaj: Bon turystyczny jeszcze do wykorzystania>>

I dłużej, i więcej możliwości

Osoby, które bonu do tej pory nie wykorzystały, powinny pamiętać też o tym, że w styczniu br. Sejm przyjął nowelizację zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Nowe przepisy znacznie rozszerzają katalog aktywności opłacanych bonami i listę podmiotów turystycznych, które mogą korzystać z programu.

W pierwszym etapie świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bonem można również zapłacić za jednodniowe wycieczki wraz z wszelkie atrakcje przewidziane przez organizatorów w ramach danej oferty.

Sprawdź w LEX: Jak obliczać dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku osób zatrudnionych w przypadku dokonywania płatności bonem turystycznym? >

Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni, w tym organizatorzy turystyki, przedsiębiorcy turystyczni oraz agenci turystyczni - zgodnie z definicjami zawartymi w art. 4 pkt 7, 8 i 9 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych

- W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie - wyjaśniał wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność cywilna i karna za zarażenie koronawirusem >>

 

Czy akceptujecie bon? 

To - jak mówią - rozmówcy Prawo.pl nadal jedno z częstszych pytań padających ze strony osób, które chcą zarezerwować pobyt wakacyjnych w hotelach czy pensjonatach. - Jeśli jest taka możliwość, rodziny oczywiście chcą z niej skorzystać. W tamtym roku, jeszcze w lipcu mieliśmy pewne problemy z system. Nie wiadomo było czy już jesteśmy do niego włączeni czy nie, nie jasne było też to jak rozliczać rezerwacje dokonywane poprzez pośredników. Zainteresowanie było jednak duże i liczymy, że w tym roku będzie podobnie - mówi właściciel hotelu w Międzyzdrojach. 

Nieco bardziej sceptycznie podchodzą do tego turyści. - Z bonu oczywiście skorzystaliśmy w tamtym roku, nie ukrywam, że dzięki temu łatwiej nam było opłacić dłuższy wyjazd - mówi matka bliźniąt z Warszawy. Jak dodaje, i ona, i jej znajomi zauważyli jednak pewną prawidłowość. - W niektórych miejscach były istotne różnice w cenach pokojów rezerwowanych przez pośredników, a bez możliwości korzystania z bonu i na miejscu w hotelu. Mam porównanie, bo w jednym z takich miejsc, po tym jak dowiedziałam się, że z bonu można skorzystać tylko przy rezerwacjach bezpośrednio w hotelu chciałam dokonać zmiany. Różnica w cenie sięgnęła wartości bonu. Ostatecznie zapłaciłam nim za wynajęcie domku na Mazurach - mówi. 

Sprawdź w LEX: Jak należy ewidencjonować w księgach rachunkowych zapłatę za wczasy przy pomocy bonów turystycznych? >

Problemów znacznie więcej, uprawniony czyli kto? 

Polak potrafi, więc od samego początku pojawił się problem "odsprzedawania" bonów, przy okazji okazało się, że ani podmiot świadczący usługi hotelarskie, ani firma świadcząca usługi turystyczne, nie ma prawa sprawdzać czy osoba, która wykorzystuje bon, jest osobą uprawnioną. Co więcej, uprawnień do weryfikacji - jak wskazywano - nie ma też Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj: Rząd nie przewidział przekrętów na bon>>

- Polska Organizacja Turystyczna na mocy ustawy może dokonywać czynności sprawdzających, mających na celu weryfikację zgodności ze stanem faktycznym realizacji bonu turystycznego. Nienależne pobrane świadczenie w formie bonu oraz dodatkowego świadczenia, zgodnie z ustawą  z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym, podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – napisał resort rozwoju w odpowiedzi dla serwisu Prawo.pl. Tyle że POT jest uprawniony do weryfikacji, ale tylko firm, które te bony przyjmują. I to one, zgodnie z art. 39 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, jako przyjmujące płatność za realizację bonu niezgodnie z przeznaczeniem, ponoszą odpowiedzialność karną.

Po nagłośnieniu takich incydentów Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła nawet specjalnego maila: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl. i prosiła o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących bonu turystycznego, zapowiadając że będą kierowane do organów ścigania. 

Adwokat Maciej Śledź z kancelarii Nowosielski i Partnerzy podkreślał wówczas, że przepisy ustawy o Polskim Bonie Turystycznym wprost nie ograniczają obrotu uprawnieniami wynikającymi z bonu turystycznego. Zwracał jednak uwagę na art. 5 ust. 1 ustawy, który mówił, że za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium RP. I na art. 5 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego, za pomocą bonu osoba uprawniona zgodnie z przepisami ustawy może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano świadczenie wychowawcze, umieszczonego w pieczy zastępczej, na które tej osobie przyznano dodatek w sytuacjach przewidzianych ustawą. 

- Ustawa daje więc osobie uprawnionej możliwość skorzystania ze świadczenia przewidzianego ustawą w ściśle określony przepisami sposób. Przeniesienie tego uprawnienia na inne osoby (np. sprzedaż lub darowizna) z punktu widzenia prawa cywilnego może być problematyczne, gdyż należy pamiętać, że czynność prawna sprzeczna z ustawą lub mająca na celu obejście ustawy jest nieważna - mówił.