Prawo.pl

UOKiK coraz surowszy dla nadużywających przewagi wobec słabszych

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał właśnie Kaufland za nadużywanie swojej przewagi wobec dostawców towarów. Ta decyzja wpisuje się w obserwowany w ostatnim czasie trend, polegający na wzmożonym zainteresowaniu organu ochrony konkurencji i konsumentów polityką rabatową stosowaną przez przedsiębiorców.
Weronika Herbet-Homenda
05.01.2022
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Nowe zasady liczenia "chorobowego" w 2022 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od początku roku obowiązują nowe przepisy, które wprowadzają kilka zmian w zasiłku chorobowym. Zmieniły się m.in. zasady liczenia długości „chorobowego”. Obecnie, bez względu na rodzaj choroby, sumują się wszystkie zwolnienia lekarskie, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.
Krzysztof Sobczak
04.01.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Minister Finansów potwierdził, że przewidziane w ustawie o CIT zwolnienie z opodatkowania dywidendy otrzymywanej przez spółki (tzw. parent-subsidiary) może być stosowane także do dywidend wypłacanych przez spółki jawne i komandytowe. Niestety jednak nadal pozostają wątpliwości co do tego, w jaki sposób ustalić grono podatników uprawnionych do zwolnienia.
Benedykt Rubak
04.01.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki
Od 1 stycznia właściciele sklepów czy biurowców są objęci komunalnym systemem wywozu odpadów, a w blokach wolno stawiać inteligentne pojemniki na śmieci. Gminy mają też zielone światło na dopłacanie do rachunków za odpady swoim mieszkańcom. Eksperci nie mają złudzeń, że nowe przepisy to jedynie "pudrowanie" problemów, a nie ich rozwiązywanie. Jak było drogo, tak dalej będzie.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.01.2022
Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości
Od początku stycznia 2022 roku podatnicy mogą wystawiać już faktury elektroniczne poprzez Krajowy System e-Faktur. W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie rozporządzenie, które precyzuje zasady korzystania z nowej formy fakturowania – na razie jest ona dobrowolna. Zachęty mogą jednak okazać się niewystarczające. Resortowi finansów zależy, by e-fakturowanie stało się obligatoryjne w 2023 roku.
Krzysztof Koślicki
04.01.2022
VAT Rachunkowość Finanse
Główny Inspektor Pracy apeluje o przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy przy odśnieżaniu dachów oraz zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniach pracy. I doradza, jak zorganizować odśnieżanie i inne prace na otwartej przestrzeni. - Wichury, silne wiatry, opady śniegu i niskie temperatury stanowią dodatkowe zagrożenie - czytamy w poradniku.
Krzysztof Sobczak
03.01.2022
Prawo pracy BHP
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, aby szybko poprawić Polski Ład i zmienić sposób opłacania składek. Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne miała charakter stały, obliczany na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. 
Renata Krupa-Dąbrowska
03.01.2022
Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku, podatkowa część Polskiego Ładu dała skarbówce nowe narzędzia do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatków. Są to nabycia sprawdzające i tymczasowe zajęcie ruchomości. Na celowniku KAS znajdą się zatem wszyscy - nie tylko ci, którzy w przeszłości naruszali swoje obowiązki podatkowe, czy u których stwierdzono zwiększone ryzyko naruszenia prawa.
Krzysztof Koślicki
03.01.2022
Ordynacja VAT Polski Ład
Spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową. Z tego powodu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył na spółkę karę w wysokości 140 mln zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.01.2022
Rynek i konsument

Ustawa o domach do 70 mkw. bez formalności już obowiązuje

Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład
Od poniedziałku wchodzą w życie przepisy umożliwiające budowę domów do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Wyłączają możliwość zgłaszania sprzeciwu przez starostę w razie wadliwego zgłoszenia budowy, ale nie pozbawiają nadzoru budowanego uprawnień kontrolnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.01.2022
Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład
Jeśli Komisja Europejska uruchomi mechanizm „pieniądze za praworządność”, nasz kraj może stracić nawet 170 mld euro, z czego 42 mld euro na działania służące ochronie klimatu, walce ze smogiem i ochronie przyrody - wynika z analizy prawnej Fundacji ClientEarth. Tymczasem polski rząd nie wykonuje kolejnych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i usztywnia się w sporze z Komisją Europejską.
Regina Skibińska
03.01.2022
Środowisko Prawo europejskie
Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach, których celem jest m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Nowelizacja na nowo definiuje bioodpady, odpady budowlane i rozbiórkowe. I wprowadza nowe obowiązki dla gmin. Przewiduje też zachęty do przestrzegania hierarchii postępowania z odpadami oraz do ograniczania ich wytwarzania.
Robert Horbaczewski
03.01.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

TSUE: Nie tylko opakowanie papierosów musi zawierać ostrzeżenie zdrowotne

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Przedsiębiorca zorganizował proces sprzedaży papierosów w sposób, który uniemożliwiał zapoznanie się z ostrzeżeniami zdrowotnymi na etapie oferowania produktu. Zamiast paczek przedstawiał ich ilustracje, bez informacji o szkodliwości papierosów. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że unijne prawo zakazuje ukrywania ostrzeżeń zdrowotnych. Tym samym nie można wykorzystywać ilustracji, które ich nie zawierają.
Dorian Lesner
03.01.2022
Rynek i konsument Opieka zdrowotna Prawo europejskie
W Polsce trwa proceder legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców wyłącznie w celu tranzytowym. Nieuczciwym firmom ułatwiają go przepisy, które nie określają, ile czasu musi pracować obcokrajowiec, by mógł wyjechać do pracy za granicę na podstawie pracy zalegalizowanej w Polsce, by nie było ryzyka, że nasz kraj jest jedynie krajem tranzytowym. Zdaniem prawników, konieczne są w tym zakresie bezwzględne kontrole i zaostrzenie przepisów.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Od początku 2022 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Wprowadzane tą regulacją zmiany dostosowują do prawa Unii Europejskiej regulacje dotyczące przede wszystkim przepływu i udostępniania informacji, instrumentów rynku finansowego oraz nadzoru finansowego.
Regina Skibińska
01.01.2022
Rynek i konsument Finanse
Minimalne wynagrodzenie za pracę to łączne wynagrodzenie pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu, a więc poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje też inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone do wynagrodzeń osobowych, w tym m.in. dodatek funkcyjny, premie, nagrody oraz dodatki do wynagrodzenia z wyjątkami określonymi w ustawie.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2021
Domowe finanse Prawo pracy

Można sprawdzić, ile firma dostała wsparcia z tarczy finansowej czy antykryzysowej

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi ogólnopolski portal informacji o udzielonej pomocy publicznej, na którym można sprawdzić, ile dana firma otrzymała pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej. SUDOP - tak nazywa się ten system - pozwala wyszukać przedsiębiorców po numerze NIP lub rodzaju pomocy.
Jolanta Ojczyk
31.12.2021
Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Ubezpieczenie turystyczne pomoże ograniczyć niektóre koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 lub koniecznością izolacji w czasie podróży zagranicznej, ale nawet najlepsza polisa turystyczna nie zapewni ochrony przed wszystkimi wydatkami związanymi z koronawirusem.
Regina Skibińska
31.12.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo Ubezpieczenia
Kierownik budowy nie jest podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma też prawo do nakazania zmiany sposobu wykonywania robót, jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie z projektem lub narusza przepisy. A jeśli inwestor proponuje rozwiązania wykraczające poza projekt, kierownik budowy winien się temu sprzeciwić i nawet wstrzymać budowę
Robert Horbaczewski
31.12.2021
Prawo cywilne Budownictwo

Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach

Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse
Rewolucja w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatków dochodowych w ramach Polskiego Ładu to główne zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo podatkowe rzadko kiedy zmieniało się w ciągu jednej nocy aż tak gwałtownie. To jednak nie wszystko. Nowy Rok przynosi zmiany m.in. także w prawie pracy, dodatku osłonowym, obrocie instrumentami finansowymi, sprawozdaniach finansowych i prowadzeniu handlu w niedziele.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
31.12.2021
Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse
Wiceminister Marek Niedużak ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2021 roku złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Niedużak w ministerstwie odpowiadał za obszar regulacji prawnych dla przedsiębiorców. W resorcie pracował od 2016 roku, a funkcję wiceministra sprawował od lutego 2019 roku.
Grażyna J. Leśniak
30.12.2021
Administracja publiczna
Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – twierdzi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Grażyna J. Leśniak
30.12.2021
Rynek Prawo pracy

Będzie wyższa akcyza na alkohol i papierosy

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
W sobotę, 1 stycznia 2022 roku, zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Jej celem jest podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy. Uzasadnieniem, według deklaracji resortu finansów, jest troska o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu i palenia tytoniu.
Krzysztof Koślicki
30.12.2021
Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
Wszystko wskazuje na to, że okres tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia oraz koniec kalendarzowego roku 2021 są ostatnimi tego rodzaju, tzn. tak aktywnymi dla doradców podatkowych i prawników realizujących dla swoich klientów obowiązki oraz zadania o charakterze compliance z zakresu cen transferowych - pisze Radosław Chudy, prawnik w Kancelarii GWW.
Radosław Chudy
30.12.2021
CIT Doradca podatkowy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o ukaraniu trzech przedsiębiorców za to, że propagowali zakazane systemy promocyjne typu piramida. Prezes Urzędu uznał, że w efekcie ich działań konsumenci mogli ponieść straty finansowe i nałożył na nich kary w łącznej wysokości ok. 740 tys. zł. Muszą także poinformować o wydanej decyzji w social mediach i na swoich stronach internetowych.
Krzysztof Sobczak
30.12.2021
Rynek i konsument Finanse
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 2442 opublikowane zostało rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe zasady będą obowiązywały do końca 2023 roku. Zmiany dotkną m.in. myjni samochodowych.
Krzysztof Koślicki
30.12.2021
VAT Rachunkowość

MF precyzuje preferencje podatkowe za powrót do Polski

Domowe finanse PIT Rachunkowość Polski Ład
Polski Ład przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia w Polsce podatku dochodowego. By skorzystać z preferencji, konieczne będzie poniesienie wydatków na określone cele społeczne. Ich zakres przedstawiło właśnie Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Koślicki
30.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Polski Ład

Unijne instytucje odzyskają zapłacony w Polsce VAT

VAT Rachunkowość Prawo europejskie
Instytucje unijne będą mogły otrzymać zwrot podatku VAT od zakupionych usług i towarów, jeśli mają siedzibę lub przedstawicielstwo w Polsce. Zwrot będzie więc przysługiwał m.in. Komisji Europejskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Koślicki
30.12.2021
VAT Rachunkowość Prawo europejskie
Pracodawcy co pół roku – 1 stycznia oraz 1 lipca każdego roku – mają obowiązek sprawdzania, czy partycypacja osób zatrudnionych w pracowniczych programach emerytalnych na ten dzień nadal wynosi co najmniej 25 proc. Jeśli okaże się, że nie, to ich zwolnienie z obowiązku utworzenia pracowniczych planów kapitałowych przestaje obowiązywać.
Małgorzata Jankowska
30.12.2021
Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął działania wyjaśniające w zakresie praktyk stosowanych przez trzech ubezpieczycieli w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sprawa została wszczęta z zawiadomienia, które złożyły do UOKiK organizacje branżowe reprezentujące zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców z sektora MSP.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.12.2021
Rynek i konsument Ubezpieczenia