united kingdom
ukraine
Prawo.pl

Rewizja KPO. Polska proponuje alternatywną reformę form zatrudnienia na rynku pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zmian Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w kwestii ograniczenia segmentacji rynku pracy i usunięcia przeszkód dla trwałych form zatrudnienia. Polska proponuje alternatywną reformę w związku z tym, że obecna struktura różnych form zatrudnienia nie powoduje silnego zróżnicowania pracowników pod względem zabezpieczenia emerytalnego. Zdecydowana większość osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest bowiem jednocześnie ubezpieczona na podstawie innych umów.
Grażyna J. Leśniak
15.01.2025
Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Przedsiębiorcy szybciej i prościej uzyskają ochronę swoich rozwiązań technicznych, ale obniży się jakość udzielanych praw, a na zmianach skorzysta również nieuczciwa konkurencja. Takie, według ekspertów, mogą być skutki reformy systemu rozpatrywania zgłoszeń wzorów użytkowych z badawczego na rejestrowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii powraca do pomysłu, którego nie udało się wprowadzić poprzednikom.
Tomasz Ciechoński
15.01.2025
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.
Robert Horbaczewski
15.01.2025
Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości
Należy się cieszyć, że liczba tworzonych grup VAT w Polsce stale rośnie. Warto byłoby jednak zastanowić się nad nowelizacją przepisów, która ułatwiłaby ich interpretację, zwłaszcza w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Dodatkowo warto by rozważyć zmianę warunków tworzenia grup VAT, tak by możliwe to było w większej liczbie przypadków - pisze Przemysław Skorupa z Deloitte.
Przemysław Skorupa
15.01.2025
VAT
Z analizy firmy MGBI wynika, że polskie sądy w 2024 roku ogłosiły 436 postanowień o upadłości przedsiębiorstw. To o ponad 10 proc. więcej niż w 2023 roku i niemal 30 proc. więcej niż w 2022 roku. Najwięcej upadłości dotyczyło branży przemysłowej, budowlanej i handlowej.
Tomasz Ciechoński
14.01.2025
Spółki Restrukturyzacja Upadłość
Resort finansów przygotowuje zmiany w przepisach ordynacji podatkowej. Chce m.in. zastąpić zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku ze wszczęciem postępowania o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe innym rozwiązaniem legislacyjnym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich.
Monika Pogroszewska
14.01.2025
Ordynacja
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. MRPiPS nie zamierza wprowadzać zmian w przepisach dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych. Istotne zmiany mają zostać wprowadzone w zakresie reprezentatywności organizacji pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2025
Prawo pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, żeby do Rady Dialogu Społecznego wchodziły tylko po trzy najliczniejsze reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. Przy ustalaniu reprezentatywności pracodawców działających na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców dodane ma być nowe kryterium. Będzie też zakaz podwójnego członkostwa pracodawców w organizacjach pracodawców dla celów liczenia reprezentatywności.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2025
Prawo pracy
Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty użyteczności publicznej, aby skorzystać z ochrony ceny maksymalnej energii muszą złożyć oświadczenia do sprzedawcy energii elektrycznej do 31 stycznia 2025 r. Ważne, aby to zrobiły na nowym wzorze oświadczenia, który właśnie został opublikowany.
Robert Horbaczewski
14.01.2025
Samorząd terytorialny Energetyka
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w dostępie do ksiąg wieczystych. Ich głównym celem jest "ukrócenie" masowego pobierania danych z księgi wieczystej, co ma utrudnić działalność prywatnym przeglądarkom, które za pieniądze umożliwiają dostęp do ksiąg po adresie. Wprowadzona zostanie m.in. obowiązkowa weryfikacja użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.01.2025
Nieruchomości
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółka CK Investments z branży nieruchomości posługiwała się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją oraz rozpowszechniała nieprawdziwe informacje co do gwarancji zwrotu kapitału przekazanego przez konsumentów. Nieprawomocną decyzją prezes organu nałożył na spółkę karę w wysokości ok. 1,25 mln złotych.
Tomasz Ciechoński
14.01.2025
Rynek i konsument Domowe finanse Nieruchomości
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje do premiera i ministra sprawiedliwości w sprawie planowanej likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej. Jej zdaniem instytucja skargi nadzwyczajnej pozwala naprawić wiele krzywd wyrządzonych polskim przedsiębiorcom przez błędne decyzje sądowe. Likwidacja skargi oznaczałaby pozbawienie przedsiębiorców ostatniej deski ratunku, w sytuacjach gdy w obrocie prawnym funkcjonują wyroki naruszające fundamentalne zasady sprawiedliwości społecznej.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt usprawniający pracę sądów w związku z ich obciążeniami sprawami frankowymi. Zakłada on możliwość orzekania w tych sprawach na posiedzeniu niejawnym w pierwszej i drugiej instancji i np. przesłuchiwanie świadków zdalnie - mimo sprzeciwu strony. Sporym odciążeniem m.in. dla apelacji ma być propozycja, by pozew frankowicza z chwilą doręczenia bankowi, z mocy prawa wstrzymywał spłatę kredytu. Wyłączone zostaną również ograniczenia co do zarzutu potrącenia.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostały skierowane kolejne pytania dotyczące sankcji kredytu darmowego (SKD). Tym razem pytającym był Sąd Rejonowy w Białymstoku. Na wcześniejsze pytania innych polskich sądów Trybunał jeszcze nie udzielił odpowiedzi. Wątpliwości dotyczą m.in. kwestii, jak szczegółowo pożyczkodawca powinien określić w umowie procedurę przedterminowej spłaty pożyczki.
Regina Skibińska
14.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty
Współczesny rynek coraz silniej wymyka się tradycyjnej klasyfikacji. Podział na obrót konsumencki (B2C) i profesjonalny (B2B) – z podkreśleniem ochrony konsumenta jako podmiotu słabszego – nie tylko traci na znaczeniu z perspektywy regulacyjnej, ale może też prowadzić do efektów odmiennych niż zamierzone, odbierając ochronę przedsiębiorcom. Z tego powodu Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podjęła prace zmierzające do diagnozy potrzeb regulacyjnych w tym zakresie oraz rozważenia możliwego kształtu kontroli abuzywności klauzul w stosunkach B2B – piszą prof. Mateusz Grochowski i prof. Ewa Rott-Pietrzyk.
Mateusz Grochowski Ewa Rott-Pietrzyk
14.01.2025
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Wszystkie kredyty konsumenckie zostaną objęte ochroną ustawy o kredycie konsumenckim. Nie wolno będzie też reklamować tego rodzaju produktów, sugerując, że kredyt poprawi sytuację finansową. Rząd rozpoczął prace nad nowymi przepisami, które mają na celu implementować nową, unijną dyrektywę.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.01.2025
Domowe finanse Banki Kredyty

Kongres Finansowy KPMG już 28 i 29 stycznia 2025 r.

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Compliance
KPMG w Polsce zaprasza do udziału w 15. edycji Kongresu Finansowego KPMG, który odbędzie się już 28 i 29 stycznia 2025 r. Kongres potrwa dwa dni i odbędzie się na żywo w formule online. Pierwszy dzień będzie w całości dotyczył kwestii podatkowych. Drugi dzień poświęcony będzie m.in. zagadnieniom z zakresu ESG, sprawozdawczości finansowej, cyberbezpieczeństwa oraz najnowszych technologii dla biznesu.
Monika Pogroszewska
13.01.2025
CIT PIT VAT Doradca podatkowy Compliance
Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, przedsiębiorstwa wodociągowo‐kanalizacyjne oraz spółki wodne mogą już wnioskować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektów wspierających ochronę wód, zrównoważoną gospodarkę wodną i oczyszczanie ścieków. Nabór trwa do 11 kwietnia 2025 roku, a budżet wynosi 570 mln złotych, z możliwością jego zwiększenia.
Robert Horbaczewski
13.01.2025
Samorząd terytorialny Środowisko
Dystrybutor karmy dla psów i kotów zawarł zmowę cenową ze swoimi kontrahentami. Empire Brands narzucał partnerom handlowym ceny odsprzedaży karmy w sklepach online i na platformach zakupowych. Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości pół miliona złotych na firmę i dwóch jej menadżerów, którzy bezpośrednio odpowiadali za niedozwolone porozumienie.
Ret
13.01.2025
Rynek i konsument
Po rozesłaniu ponad 1,4 mln informacji przyznających zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne ZUS rozpatruje kolejne wnioski o wakacje składkowe. W weekend wysyłał decyzje odmawiające zwolnienia w całości lub w części – poinformował ZUS w poniedziałek. Zakład uspokaja, że niektóre odmowy częściowego zwolnienia z opłacenia składek mogą mieć źródło w algorytmie systemu do obsługi wniosków i jako takie na pewno zostaną rozstrzygnięte na korzyść klientów.
Grażyna J. Leśniak
13.01.2025
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Transgraniczne połączenie spółek to niezwykle skomplikowane i złożone przedsięwzięcie. Dlatego trzeba je dobrze zaplanować. Plan jest także jednym z kluczowych dokumentów na etapie formalizowania połączenia. Nie wolno zapominać, że przed rejestracją spółki będzie on kontrolowany przez sąd. Dlatego błędy popełnione przy jego tworzeniu mogą zniweczyć wysiłki na rzecz połączenia. I to właściwie na ostatniej prostej.
Konrad Dyda
13.01.2025
Spółki

Dostawcy internetu będą blokować strony z rejestru porno

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona danych
Ministerstwo Cyfryzacji wraca do pomysłu wprowadzenia narzędzi chroniących dzieci przed treściami szkodliwymi w internecie, przede wszystkim - przed pornografią. Według zapowiedzi kwestia ta zostanie uregulowana inaczej niż proponowali poprzednicy. Nowe obowiązki mają objąć przede wszystkim podmioty prowadzące strony internetowe. Dostawcy dostępu do sieci będą blokować tych, którzy obowiązków nie spełnili.
Tomasz Ciechoński
13.01.2025
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona danych

Dodatkowa opłata cukrowa do likwidacji

Ordynacja Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Przedsiębiorcy muszą uiścić dodatkową opłatę cukrową, wynoszącą 50 proc. opłaty podstawowej, nawet przy minimalnym przekroczeniu terminu. Organ podatkowy nie może jej miarkować, ani od niej odstąpić. Sądy administracyjne coraz częściej orzekają, że przepisy o dodatkowej opłacie naruszają Konstytucję. Eksperci postulują zniesienie opłaty, zwracając uwagę, że opóźnienie w uiszczeniu opłaty cukrowej i tak jest rekompensowane odsetkami od zaległości podatkowych.
Monika Pogroszewska
13.01.2025
Ordynacja Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Sąd Rejonowy w Białymstoku skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące sankcji kredytu darmowego. Ta decyzja może mieć fundamentalne znaczenie dla ochrony praw konsumentów w Polsce, zwiększając ich szanse na odzyskanie spłaconych odsetek i poniesionych kosztów kredytowych. Pytania, które zostały skierowane do TSUE, mogą być najważniejszymi od czasów sprawy Dziubaków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2025
Prawnicy Kredyty frankowe
Kredyt frankowy mógł służyć finansowaniu inwestycji. Były osoby, które brały go po to, żeby sfinansować polisolokaty. Po wyroku TSUE uznającym, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest konsumentem, pojawiają się dylematy, czy status ten odnosi się także do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne na cele inne niż mieszkaniowe.
Regina Skibińska
11.01.2025
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe
To narzędzie otworzyło mi głowę i pokazało, że można tworzyć treści inaczej. Ale też zdjęło mi z barków ogromny ciężar, który jako prawniczka sobie nałożyłam – ciężar nieomylności, że muszę wiedzieć lepiej, czego klient potrzebuje i nie mogę się pomylić – mówi w rozmowie z Prawo.pl Dorota Węgrzyńska-Jarząbek, radczyni prawna z sercem do prostego języka, jak sama o sobie mówi, ze Związku Banków Polskich.
Beata Dązbłaż
11.01.2025
Finanse Banki Prawo europejskie
Agent ubezpieczeniowy wykonujący działalność agencyjną zawsze jest przedsiębiorcą, a pośrednictwo ubezpieczeniowe zawsze jest działalnością gospodarczą. Wynika to ze specyfiki tej działalności, m. in. z reguł odpowiedzialności za podejmowane przez agenta działania. Tym samym podlega ubezpieczeniu społecznemu. Taka jest konkluzja wyroku Sądu Najwyższego z 8 stycznia, wydanego na podstawie skargi nadzwyczajnej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.01.2025
Małe i średnie firmy
Ponownie wyłączną kompetencją rady gminy będzie zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki. Wody Polskie mogłyby ingerować w taryfy tylko w ograniczonym zakresie w dwóch przypadkach. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - wynika z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Robert Horbaczewski
10.01.2025
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Nawet gdy nie dopełnimy warunków formalnych sprostowania, możemy jeszcze skorzystać z przysługującego nam roszczenia opartego o ochronę szeroko pojętych dóbr osobistych - takie działanie, w niektórych wypadkach, może okazać się nawet bardziej korzystne - pisze Erika Czereda-Dziubek, prawnik z kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski Kancelaria Radców Prawnych sp. j.
Erika Czereda-Dziubek
10.01.2025
Prawo cywilne
Podmioty posiadające koncesję na działalność gospodarczą dotyczącą oleju napędowego o kodzie CN 2710 19 43 muszą do końca miesiąca złożyć wniosek o zmianę koncesji. Z kolei podmioty, które sprawozdały aktywne wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie tego kodu, muszą wnioskować o nowy wpis do rejestru podmiotów przywożących.
Tomasz Ciechoński
10.01.2025
Rachunkowość Energetyka