Propozycja zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, przedstawiona przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, wychodzi naprzeciw naszym postulatom – ocenia prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek Rady Dialogu Społecznego.

Czytaj więcej: MRPiPS chce zapewnić równowagę strony pracowników i pracodawców w RDS>>

Jakie zmiany czekają ustawę o RDS

Przepisy w zakresie reprezentatywności organizacji związkowych mają pozostać takie same. Istotne zmiany nastąpią natomiast w kwestii reprezentatywności organizacji pracodawców. Ma być rozdzielona reprezentatywność organizacji pracodawców działających na podstawie ustawy o rzemiośle, z uwagi na specyfikę, w jakiej funkcjonują pracodawcy, którzy jednocześnie mają status rzemieślników. Zaproponowano obniżenie wymogu zrzeszania przez nich pracodawców zatrudniających odpowiednią liczbę pracowników.

Przy ustalaniu reprezentatywności pracodawców działających na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców dodane ma być nowe kryterium, które potwierdzi, że dana organizacja nie została sztucznie stworzona przez zrzeszenie kilku – kilkunastu pracodawców płacących wysokie składki członkowskie. Dodatkowe kryterium reprezentatywności zakłada, że organizacja pracodawców ma uzyskiwać z tytułu składek członkowskich przychód nie niższy niż 30 proc. równowartości w złotych 2 milionów euro według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski. Składki pochodzące od jednego pracodawcy lub organizacji pracodawców będzie się uwzględniać w wysokości nie większej niż 5 proc. całkowitego przychodu organizacji pracodawców ze składek członkowskich.

Zaproponowano też zakaz podwójnego członkostwa pracodawców w organizacjach pracodawców dla celów liczenia reprezentatywności. Zasada równości wymaga, aby organizacje związkowe i pracodawców były tak samo traktowane w podobnych sytuacjach.

- To dobre i oczekiwane przez nas rozwiązanie. Powinno w perspektywie najbliższego roku odbudować potencjał dialogu społecznego w Polsce. Cieszę się, że po latach prac autonomicznych i apelów kierowanych w stronę kolejnych rządów wreszcie jest szansa na prawdziwy dialog społeczny, tak potrzebny w obliczu wyzwań gospodarczych i społecznych oraz budowania pokoju społecznego. Dialog społeczny po przywróceniu równowagi w reprezentacji  pracowników i pracodawców ma szanse znowu wzmacniać zrównoważony rozwój na rzecz gospodarki i polityki społecznej, a kluczem i warunkiem osiągnięcia tego celu są zapowiadane zmiany w zasadach reprezentatywności organizacji pracodawców  – podkreśla prof. Jacek Męcina.

Inne zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o RDS dotyczą m.in. możliwości konsolidacji organizacji związkowych i pracodawców czy mechanizmu ustalania składu RDS na okres czterech lat.

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy w sprawie zmian w RDS w II kwartale 2025 roku.