Prawo.pl

Bank surowo ukarany za narzucanie niedozwolonych opłat

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty
Deutsche Bank Polska zapłaci ponad 5,7 mln zł kara za to, że jednostronnie zmienił postanowienia dotyczące wysokości opłat za zaświadczenia o historii spłaty kredytów lub pożyczek hipotecznych, pomimo że postanowienia te miały charakter abuzywny. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał to za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.
Krzysztof Sobczak
13.03.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty

Waloryzacja zamówienia możliwa, ale trzeba wykazać powody

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Waloryzacja wynagrodzenia wykonawców umów o wykonanie zamówienia publicznego to ostatnio jeden z głównych sporów na linii zamawiający–wykonawca. Pojawiają się zarówno w przypadku umów już realizowanych, w których z uwagi na przewidziane w nich klauzule waloryzacyjne lub ich brak, dochodzi do zachwiania równowagi ekonomicznej stron stosunku zobowiązaniowego, ale także w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówienia.
Marta Lipińska
13.03.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Jeśli doradztwo zagranicznemu klientowi dotyczy nabycia nieruchomości położonych w kraju, to po stronie doradcy powstaje pytanie, czy czynności te powinny być opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości, czy w kraju siedziby klienta. Fiskus uznał, że czynność powinna być opodatkowana w kraju siedziby klienta przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia.
Wiesława Moczydłowska
13.03.2023
VAT Doradca podatkowy
Najem okazjonalny z zasady ma lepiej zabezpieczać interesy najemcy i wynajmującego. Ma to gwarantować forma zawieranej umowy, dobrowolne poddanie się egzekucji oraz wskazanie przez najemcę lokalu, do którego wyprowadzi się, gdy coś pójdzie nie tak. Przez "pomysłowych" przedsiębiorców ten wymóg staje się fikcją - oferują zakup deklaracji. A to może skutkować eksmisją na bruk.
Monika Sewastianowicz
13.03.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument

Prof. Uścińska: Emerytura w zamian za składki lepsza niż "dobrowolny ZUS"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Dziś na rynku komercyjnym nie ma w Polsce żadnego produktu porównywalnego z dożywotnią emeryturą z ZUS w zamian za składki - pisze prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Uważa, że przedsiębiorcy korzystają z wyjątkowego uprawnienia - samodzielnie określają, od jakiej kwoty chcą opłacać składki, niezależnie od faktycznego przychodu. Oznacza to, że mogą płacić znacznie mniej, bo pozostali ubezpieczeni płacą składki proporcjonalnie do wysokości swego wynagrodzenia.
Gertruda Uścińska
13.03.2023
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Ekologia kontra ekologia, czyli fotowoltaika pod rezerwatem

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka
Jeszcze nie wybrnęliśmy z legislacyjnego pata z ustawą dotyczącą odległości budynków mieszkalnych od wiatraków, a już pojawiają się propozycje prawnego uregulowania budowy farm fotowoltaicznych. I pytania, czy czerpanie energii ze światła może zaburzyć działalność agroturystyczną i ochronę przyrody. W Białowieży trwa właśnie spór o budowę farmy w otulinie parku narodowego.
Zofia Jóźwiak
13.03.2023
Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka
Księgi wieczyste są rejestrem publicznym kluczowym dla rynku nieruchomości. Każdy, kto postępuje zgodnie z treścią tych ksiąg, jest chroniony przez prawo. Nawet, gdyby rzeczywistość była inna, niż treść wpisów. Nie oznacza to, że treść ksiąg wieczystych jest nieomylna. Oczywiście może zdarzyć się, że stan prawny nieruchomości będzie inny, niż ten, który ujawniono w księdze wieczystej.
Konrad Dyda
11.03.2023
Prawo cywilne Nieruchomości

Sztuczna inteligencja tworzy, ale czy to legalne?

Nowe technologie Prawo gospodarcze
Sztuczna inteligencja to kolejne narzędzia informatyczne o coraz większych możliwościach. I coraz częściej słyszy się też o twórczości intelektualnej czy artystycznej AI. A w tle usłyszeć można pytanie szeptane w coraz bardziej zaniepokojonym tonie, zarówno przez jej zwolenników, jak i krytyków: czy to wszystko jest w ogóle legalne - piszą adwokat Krzysztof Czyżewski i Katarzyna Jedynak-Gierada, aplikant rzecznikowski.
Katarzyna Jedynak-Gierada Krzysztof Czyżewski
11.03.2023
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Pracownikom samorządowym ustawowo zagwarantowano nagrody i dodatki specjalne, w tym dodatek za wieloletnią pracę, do której dolicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia, w tym okres służby wojskowej. Każdy pracownik musi pamiętać, że na powrót do pracy ma tylko 30 dni. Przepisy różnicą jego sytuację w zależności od tego, czy wraca do poprzedniego pracodawcy czy podejmuje pracę u innego.
Marek Sondej
11.03.2023
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Spory o znaczki pocztowe, monety, banknoty i pocztówki, oceny ich oryginalności i wyceny wartości rozpalają do czerwoności kolekcjonerów i od czasu do czasu trafiają na wokandy. Uznani eksperci muszą bronić w sądach swoich opinii, dobrego imienia oraz zawartości portfela. W tym przypadku chodziło o fałszerstwo rzadkiego znaczka wydanego przez pocztę polową Armii Andersa.
Michał Kosiarski
11.03.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącym archiwów prasowych, każdorazowo należy wyważyć relacje pomiędzy fundamentalnymi wartościami, czyli prawem do prywatności a wolnością wypowiedzi i prawem do informacji. Możemy założyć, że wszystkie archiwa pozostawimy w niezmienionej formie, ale mogą pojawić się nakazy usunięcia danych – w konkretnych przypadkach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.03.2023
Prawo cywilne Nowe technologie RODO
Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego dla ojców to zmiana, która w założeniu ma wesprzeć rodziców w Polsce w równym podziale obowiązków wychowawczych oraz pomóc matkom w powrotach na rynek pracy. Ponad połowa respondentów badania Pracuj.pl zgadza się z opinią, że budowanie kariery jest trudniejsze dla matek niż dla ojców, a 1/3 dostrzega zjawisko „kary za macierzyństwo”.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Mimo że rok temu przedłużono termin na składanie informacji CIT-N1, PIT-N1, CIT-N2, PIT-N2 za 2021 rok, nic nie wskazuje, by było tak również w tym roku. Tuż przed upływem generalnego terminu na dopełnienie tego obowiązku, minister finansów wydał w tym zakresie interpretację ogólną nr DD5.8203.7.2022 – pisze Piotr Dąbrowski, senior associate w Enodo Advisors.
Piotr Dąbrowski
10.03.2023
CIT Doradca podatkowy Finanse
RPO wystąpił do Ministerstwa Zdrowia w sprawie składki zdrowotnej. Chciał wiedzieć, czy obciążenie obywateli obowiązkiem jej finansowana w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia. MZ nie podziela opinii, że zmiany wprowadzone ustawą Polski Ład doprowadziły do stanu niekonstytucyjności uregulowania składki zdrowotnej lub prawnego systemu publicznej opieki zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Rząd nie planuje wydłużać po raz kolejny ważności bonu turystycznego. Oznacza to, że za miesiąc nie będzie można pobrać bonu już z PUE ZUS. Przepisy dają jednak prawo do opłacenia nim zaliczki np. na tegoroczne kolonie, obóz, czy pobyt w hotelu. Okazuje się też, że wciąż jeszcze nie zostało zrealizowanych tysiące bonów.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.03.2023
Pomoc społeczna
Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców w Polsce to projekt, pod którym podpisy zbiera Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Jego pełnomocnikiem jest obecnie zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest on też prezesem prywatnej fundacji promującej projekt, której strona internetowa łudząco przypomina stronę tego państwowego organu. A z maila biura wysyła propozycje opiniowania projektu za wynagrodzeniem.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Tożsamość będzie można potwierdzać z użyciem aplikacji mObywatel, pacjent otrzyma nową możliwość dochodzenia odszkodowań na ścieżce pozasądowej, wiatrak nie stanie bliżej niż 700 metrów od zabudowań mieszkalnych, a z rynku znikną plastikowe sztućce - zakładają to przepisy uchwalone w czwartek przez Sejm. Do prezydenta trafią ustawy, które pojęcie przemocy w rodzinie zastępują przemocą domową, a także prorodzicielskie i propracownicze zmiany w Kodeksie Pracy.
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Projekt ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, nad którym trwają prace w Sejmie, osłabi prawa przedsiębiorcy do obrony, wprowadzi niejasne, a przy tym rygorystyczne zasady odpowiedzialności prawnej oraz naruszy fundamentalną zasadę, że prawo nie działa wstecz – uważa Konfederacja Lewiatan.
Ret
09.03.2023
Rynek i konsument
Komisja Europejska powinna była rejestrować rozmowy z przedsiębiorcami dotyczące potencjalnego stosowania antykonkurencyjnych praktyk, nawet jeśli nie prowadzono jeszcze formalnego dochodzenia. W przeciwnym razie brak wyraźnych dowodów może być podstawą do uchylenia wydanych decyzji. Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Inga Stawicka
09.03.2023
Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Ważnym obecnie zagadnieniem jest to, jak przestrzeganie reguł ustrojowych sprzyja – czy też nie - rozwojowi gospodarczemu, co wpisuje się zwłaszcza w starania dotyczące realizacji tzw. kamieni milowych. W tym kontekście wydaje się, że przestrzeganie konstytucji ma zasadnicze znaczenie co do pewności procesów inwestycyjnych i jest czynnikiem służącym rozwojowi gospodarczemu - mówi prof. dr hab. Ryszard Piotrowski z WPIA UW.
Inga Stawicka
09.03.2023
Prawo gospodarcze

Kłopotliwe opodatkowanie złożonych obiektów budowlanych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Jeżeli poszczególne obiekty budowlane spełniają cechy pozwalające uznać je za odrębne przedmioty opodatkowania, są wykorzystywane do osiągnięcia konkretnego celu gospodarczego i z tego powodu zostały funkcjonalnie połączone, nie można tworzyć z ich sumy jednego przedmiotu opodatkowania. Potwierdza to niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
Malwina Pasternak-Janik
09.03.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Polski Ład wygenerował co prawda dodatkowe 7 mld zł rocznie wpływów do NFZ z tytułu składki zdrowotnej, jednak pieniądze te nie zostały wykorzystane na leczenie pacjentów, lecz dzięki nim budżet państwa zaoszczędził na dotacjach - zauważa Federacja Przedsiębiorców Polskich. Według FPP obiecywanych efektów nie przyniosła również ustawa o 7 proc. PKB na zdrowie.
Katarzyna Nocuń
09.03.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Operator pocztowy nie może samowolnie zmieniać regulaminu w taki sposób, który kończy się uniemożliwieniem wykorzystania już zakupionych znaczków pocztowych na listy polecone. To najważniejszy wniosek z precedensowego wyroku, w którym pełnomocnik prawomocnie wygrał spór z operatorem. Prawnicy mają nadzieję, że będzie to początek stałej linii orzeczniczej sądów.
Inga Stawicka
09.03.2023
Prawo cywilne Prawnicy Rynek i konsument
Gdy portale sprzedające bilety na koncerty piszą: cena „od 100 zł”, to na końcowym etapie zamówienia może się okazać, że nawet za najtańszy klient zapłaci więcej, bo serwis doliczy obowiązkową opłatę. Prezes UOKiK postawił spółce eBilet zarzut wprowadzania konsumentów w błąd co do rzeczywistej ceny oferowanych biletów. A spółki Eventim i Ticketmaster otrzymały wezwanie do zmiany praktyk.
Krzysztof Sobczak
09.03.2023
Rynek i konsument
Niedawny "litewski" wyrok, który dotyczył określania stawek godzinowych w umowach o odpłatne świadczenie usług prawnych, nie zawiera żadnych szczególnie przełomowych rozstrzygnięć, zarówno jeśli chodzi o umowy między adwokatami i radcami prawnymi a ich klientami - konsumentami, jak i o kredyty frankowe - twierdzi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Rafał Bujalski
09.03.2023
Prawnicy Prawo europejskie

Przygotowanie do założenia fundacji rodzinnej zacznij od uzgodnień z krewnymi

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Przygotowania do założenia fundacji rodzinnej powinny rozpoczynać się od rozmowy z członkami rodziny, która ma na celu identyfikację celów, potrzeb i oczekiwań uczestników procesu, a także wypracowanie wspólnego podejścia do kluczowych obszarów. Sukcesja to proces złożony, obejmujący kwestie związane zarówno z sukcesją majątkową jak i zarządczą w firmie rodzinnej.
Magdalena Kozak Robert Uhl Łukasz Żuławiński
09.03.2023
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Pierwsi frankowicze z Getin Noble Banku otrzymują wypowiedzenia umów kredytowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że wkrótce ruszy fala wypowiedzeń. Pisma może spodziewać się każdy, kto zaprzestał spłacania rat. Utrudni to życie niejednemu kredytobiorcy - bank wpisze go do Bankowej Informacji Kredytowej, będzie dzwonił, wysyłał SMS-y, wzywał do zapłaty w ramach tzw. windykacji polubownej. Kredytobiorcy nie są jednak na straconej pozycji.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.03.2023
Banki Kredyty frankowe
Związki zawodowe mogą szybko poszerzyć swoją obecność w prywatnych firmach. Czasem wystarczy zmiana związkowego statutu i przekonanie do wstąpienia w swoje szeregi zaledwie jednego pracownika u konkretnego przedsiębiorcy. Sprzyja temu orzecznictwo sądowe, które ułatwia rozwój tzw. międzyzakładowych organizacji związkowych i nabywanie przez nie takich samych uprawnień, jakie mają organizacje zakładowe.
Michał Kosiarski
09.03.2023
Prawo pracy

Kierownictwo KAS: Nie ma potrzeby, by kontroli podatkowych było więcej

Finanse publiczne Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Mamy ponad 90 proc. skuteczności. Taki wynik jest efektem tego, że KAS inwestuje w infrastrukturę pozwalającą na gromadzenie i przetwarzanie dużych zbiorów danych w celu podniesienia efektywności działań analitycznych KAS – mówią serwisowi Prawo.pl Bartosz Zbaraszczuk (na zdjęciu), szef Krajowej Administracji Skarbowej i Anna Chałupa, zastępca szefa KAS.
Krzysztof Koślicki
09.03.2023
Finanse publiczne Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Wprowadzenie rozwiązań prawnych pozwalających na zwrot pracownikom kosztów używania prywatnych samochodów o napędzie alternatywnym (elektrycznym, wodorowym), do celów służbowych związanych z wykonywaniem pracy na rzecz pracodawcy - to cel projektu ustawy, który w środę jako własną inicjatywę ustawodawczą, przyjął Senat. Podobne rozwiązanie zapowiada też rząd.
Krzysztof Sobczak
08.03.2023
Prawo pracy