Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wniosła skargę na decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego. Nie uiściła jednak wpisu w wysokości ponad 14 tys. zł. Sąd wystosował więc do niej wezwanie.

Spółka starała się wykazać trudną sytuację

W odpowiedzi spółka zwróciła się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych. Podniosła, że nie dysponuje środkami na pokrycie kosztów postępowania, ponieważ w wyniku działania prokuratury, nie może prowadzić działalności gospodarczej. Twierdziła też, że nie posiada środków trwałych i wykazała we wniosku "zerowe" saldo na rachunku bankowym. Informacje te zostały uznane za niewystarczające do oceny rzeczywistego stanu majątkowego i możliwości płatniczych spółki. Wezwano ją więc do przedłożenia dodatkowych dokumentów. Pełnomocnik spółki oświadczył jednak, że nie może ich dostarczyć, ponieważ całość dokumentacji została zatrzymana przez organy ścigania.

Czytaj też: Uprawnienie pełnomocnika procesowego do podpisania wniosku o przyznanie prawa pomocy >>

Przejściowe problemy nie uzasadniają pomocy

WSA wskazał, że prawo pomocy jest instytucją wyjątkową. Tym samym jej stosowanie powinno ograniczać się wyłącznie do podmiotów, które bezspornie udowodniły, że spełniają przesłanki do otrzymania wsparcia. Spółka ubiegała się o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym.

Czytaj też: Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym - LINIA ORZECZNICZA >>

 

Zgodnie więc z art. 246 par. 2 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, powinna wykazać, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania. Z przepisu tego wynika, że ciężar dowodu spoczywa na osobie prawnej, która składa wniosek o przyznanie prawa pomocy. Nie może ona jednak powoływać się wyłącznie na to, że aktualnie nie posiada środków na poniesienie kosztów sądowych. Sąd podkreślił, że trzeba wykazać brak wystarczających funduszy pomimo podjęcia wszelkich niezbędnych działań. Tymczasem spółka nie przedłożyła nawet sprawozdania finansowego i wyciągów z posiadanych rachunków bankowych.

Zobacz procedury w LEX:

Przyznanie prawa pomocy osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w zakresie częściowym >

Przyznanie prawa pomocy osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w zakresie całkowitym >

Czytaj także: Uchwała niekorzystna dla wspólnika spółki? Są sposoby na skuteczne jej zaskarżenie >>>

 

Cena promocyjna: 269.09 zł

|

Cena regularna: 299 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 269.09 zł


 

Spółka powinna zwrócić się do udziałowców

WSA podkreślił, że obowiązkiem spółki było zabezpieczenie środków na udział w postępowaniu sądowym. Natomiast sama deklaracja o braku możliwości dostarczenia wymaganych dokumentów z uwagi na działania organów ścigania, nie była wystarczająca do przyznania prawa pomocy. Na uwagę zasługiwał też fakt, że pomimo sygnalizowanych przez spółkę problemów, w dalszym ciągu prowadziła działalność gospodarczą. Z akt sprawy nie wynikało bowiem, że została ona postawiona w stan likwidacji, upadłości lub toczyło się wobec niej postępowanie układowe. Ponadto spółka miała możliwość pozyskania środków finansowych w szczególny sposób, jakim jest zobowiązanie wspólników do dopłat. Oznacza to, że w pierwszej kolejności powinna zwrócić się do udziałowców o udzielenie pomocy w zakresie uiszczenia kosztów sądowych, a nie liczyć na to, że zostaną one pokryte z budżetu państwa. Mając powyższe na uwadze, WSA postanowił odmówić przyznania prawa pomocy.  

Postanowienie WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 19 maja 2023 r., sygn. akt I SPP/Go 40/23, nieprawomocne