Jest rozporządzenie - mazowieckie i lubuskie z dodatkowymi obostrzeniami epidemicznymi

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ze względu na wyjątkowo wysoką liczbę zakażeń, rząd wprowadził obostrzenia w kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim. Mają trwać od 15 do 28 marca. Do tego dnia mają też trwać na Warmii i Mazurach i w województwie pomorskim. Z tym, że nauka w szkołach będzie prowadzona w trybie hybrydowym. Natomiast hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny będą w dalszym ciągu zamknięte.

12.03.2021

Państwowa Inspekcja Pracy delegowaniem prokuratorów się nie zajmie

Prokuratura

Nie ma podstaw prawnych do działań Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie – uznała Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, w związku z wystąpieniem RPO o kontrolę delegowania prokuratorów w odległe miejsca. Wskazała, że zasady delegowania w tym przypadku reguluje Prawo o prokuraturze, a okoliczności delegowania mogą co najwyżej badać sąd pracy.

12.03.2021

Badanie: Polacy nie boją się kryzysu. Tylko niecałe 20 proc. obawia się zwolnienia z pracy

Prawo pracy

Niemal co piąty dorosły Polak obawia się, że w najbliższym czasie straci pracę. Częściej niepokój odczuwają kobiety niż mężczyźni. Problem dotyczy prawie co czwartej osoby z grupy wiekowej 23-35 lat. Niepewność widoczna jest przede wszystkim wśród osób z wykształceniem zawodowym. Głównie w miejscowościach liczących od 20 tys. do 49 tys. mieszkańców.

12.03.2021

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS będzie przedłużony do 28 marca

Ubezpieczenia społeczne

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia rządu w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Sytuacja epidemiczna pogarsza się, więc rząd zdecydował o wydłużeniu prawa do pobierania zasiłku opiekuńczego przez rodzica lub opiekuna ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

12.03.2021

Krajowy Zjazd Adwokatury pod hasłem "celujemy w przyszłość"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Zjazd Adwokatury z powodu koronawirusa został przesunięty z jesieni ubiegłego roku. Podzielono go na dwie części - pierwsza odbędzie się już w następny weekend - 19-21 marca w Bydgoszczy ale zdalnie, druga we wrześniu. W pierwszym etapie delegaci z całej Polski wybiorą prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i m.in. rzecznika dyscyplinarnego adwokatury.

12.03.2021

Płatnicy mogą zostać pozbawieni prawa do odzyskania nadpłaty

BHP Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce ograniczyć możliwość skorygowania informacji ZUS IWA do końca roku kalendarzowego następującego po tym, za który informacja jest składana. W efekcie ZUS zawsze będzie mógł odzyskać niedopłatę składki wypadkowej, a płatnik nadpłatę – nie. Zdaniem ekspertów, to powrót do przepisów, które różnicowały sytuację płatników składek

12.03.2021

Podatek rozliczymy przez rządowy portal, nadpłatę też odzyskamy

Domowe finanse PIT

Zbliża się termin rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych PIT. Termin na złożenie deklaracji podatkowej za rok 2020 upływa 30 kwietnia 2021 roku. Możemy przypuszczać, że w dobie pandemii większość osób rozliczy się za pomocą portalu podatkowego Ministerstwa Finansów – Twój e-PIT

12.03.2021

Farmaceuci i fizjoterapeuci chcą szczepić, ale wciąż czekają na szkolenie

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

W drugim kwartale Polska może mieć do dyspozycji 5 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19 miesięcznie. To dobra wiadomość. Eksperci jednak obawiają się, że zabraknie personelu szczepiącego. Jego szeregi mają zasilić farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni, którym umożliwiono uzyskanie prawa do wykonywania szczepień. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, szacuje, że będą gotowi już w kwietniu.

12.03.2021

Sądy borykają się z biegłymi, a ustawy jak nie było, tak nie ma

Wymiar sprawiedliwości

Minęły już dwa lata od pojawienia się projektu ustawy o biegłych sądowych, przygotowanego na zlecenie resortu sprawiedliwości. Budził takie kontrowersje, że utknął w martwym punkcie. Teraz ministerstwo przyznaje, że nie prowadzi prac legislacyjnych ani analitycznych, zmierzających do zmiany przepisów o biegłych. A problem z opiniami jest coraz bardziej odczuwalny i uderza w procesy.

12.03.2021

Finanse samorządów potrzebują stabilizacji, ale niezależnie od budżetu państwa

Finanse publiczne Finanse samorządów

Przy zmianie systemu finansowania samorządów ważne jest zadbanie o zachowanie ich niezależności i samodzielności finansowej. Jednak zdaniem samorządowców nie służy temu proponowane przez rząd powiązanie wysokości dochodów z dynamiką PKB lub innymi wskaźnikami tempa rozwoju gospodarczego kraju. Samorządy nie chcą też być zależne od transferów z rządu, bo za kilka lat mogą ponosić skutki obecnej dekoniunktury.

12.03.2021

Narodowa skrzynka mailowa zastąpi listy polecone

Administracja publiczna RODO LegalTech

Poczta Polska przygotowuje dla Polaków narodową skrzynkę mailową. Dotyczyć to będzie wszystkich obywateli, a urzędy będą zobowiązane do tego, aby komunikować się tylko drogą elektroniczną. Piątek, 12 marca jest ostatnim dniem społecznych konsultacji projektu rozporządzenia, które ma wprowadzić to rozwiązanie. Jednak już wiadomo, że problemem będzie bezpieczeństwo i poufność przesyłek.

12.03.2021

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem. Ale lekarz go nie wyda

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Od 11 marca z noszenia maseczki zwolnione są osoby mające zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a okazać je trzeba tylko policji lub straży miejskiej. W praktyce przepis może nie zadziałać.

11.03.2021

Prof. Hofmański został szefem haskiego trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski sędzia, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Hofmański został w czwartek 11 marca br. wybrany Pierwszym Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Pracuje w tym sądzie od 2014 roku, a wcześniej był sędzią Sądu Najwyższego.

11.03.2021

W Krajowym Planie Odbudowy zabrakło wsparcia dla gmin uzdrowiskowych

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zauważa, że Krajowy Plan Odbudowy nie zawiera wsparcia dla gmin uzdrowiskowych. Zdaniem samorządowców uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej powstającej przy wsparciu środków zewnętrznych.

11.03.2021

Szczepionka Johnson & Johnson dopuszczona w Unii Europejskiej

Opieka zdrowotna Koronawirus

Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Europejska Agencja Leków wcześniej wydała pozytywną ocenę, że szczepionka ta jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. KE zabezpieczyła w kontrakcie z J&J 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln.

11.03.2021

Unia Europejska ma być strefą wolności dla osób LGBTIQ

Wydarzenia Prawo europejskie

Rezolucję, zgodnie z którą cała Unia Europejska jest strefą wolności dla osób LGBTIQ, przyjął Parlament Europejski. Powstała z inicjatywy Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. praw osób LGBTI. Przywołuje najważniejsze dokumenty przyjęte w ostatnim czasie przez unijne instytucje i wskazuje na konsekwencje finansowe, które spotkały Polskę w związku z tak zwanymi uchwałami anty-LGBT.

11.03.2021

KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński powiększa zespół

Rynek

Z początkiem marca 2021 roku do zespołu kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński specjalizującej się w zagadnieniach regulacyjnych, prawie konkurencji, odpowiedzialności za produkt i danych osobowych, dołączyli radca prawny i rzecznik patentowy Piotr Zawadzki oraz aplikant adwokacki Ewa Bugajska.

11.03.2021

MEiN ogłasza program wspierania uczniów i nauczycieli

Koronawirus

Razem ze specjalistami praktykami z zakresu psychologii przygotowaliśmy program wsparcia dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców - poinformował resort edukacji. Naukowcy zbadają potrzeby uczniów i opracują model wsparcia i pomocy uczniom, którzy borykają się z trudnościami psychicznymi.

11.03.2021