Po zalogowaniu się i potwierdzeniu poprawności naszych danych w prosty sposób otrzymamy wynik naszego zeznania podatkowego. Dla wielu podatników czynniki mające wpływ na proces kształtowania się wyniku ich zeznania pozostają jednak tajemnicą. Wielu z nich w momencie, w którym widzą, że przysługuje im zwrot podatku zwraca się do nas z pytaniem, czy aby na pewno ich zeznanie roczne jest poprawnie wyliczone. Osoby te są często zdziwione zaistniałą sytuacją i zastanawiają się, czy wynika to z błędów popełnionych przez ich pracodawców przy potrącaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.
Zobacz procedurę w LEX: Zeznanie PIT - wybór rodzaju podstawowego składanego za zakończony rok (PIT-36 czy PIT-37) >
Komu przysługuje zwrot podatku
Zwrot z tytułu nadpłaconego podatku dochodowego przysługuje nam, gdy suma zaliczek na poczet zobowiązania rocznego, wpłaconych w trakcie roku jest większa, niż ostateczny wynik zeznania podatkowego. Nie oznacza to jednak, że nasze zaliczki zostały błędnie obliczone.
Na ostateczny wynik naszego zeznania podatkowego mają również wpływ czynniki takie, jak kwota wolna od podatku lub np. fakt wspólnego rozliczania się przez małżonków, których wysokość dochodów znaczącą się różni lub gdy jeden z małżonków nie pracuje. W takiej sytuacji łączne dochody podatników dzielone są na pół i dopiero ta kwota przyjmowana jest za bazę do obliczenia podatku. Wysokość podatku mnożona jest następnie razy dwa. Jego wysokość jest jednak wciąż dużo bardziej korzystna, niż w przypadku rozliczenia indywidualnego małżonków. Na ostateczny wynik naszego zobowiązania wpływać będą również odliczenia podatkowe. Ustawodawca przewidział dwa rodzaje pomniejszeń, których możemy dokonać przy ustalaniu ostatecznej kwoty naszego zobowiązania – odliczenia od przychodu i odliczenia od podatku.
Zobacz również: Ulga rehabilitacyjna w rozliczeniu rocznym za 2020 roku >>
Odliczenia od przychodu
Oprócz składek na ubezpieczenia społeczne prawo podatkowe pozwala nam odliczyć od przychodu również darowizny na cele organizacji pożytku publicznego, darowizny na cele krwiodawstwa, wpłaty na IKZE, a także ulgę na Internet, czy ulgę rehabilitacyjną. Odliczenia te są korzystne zwłaszcza dla osób, które obawiają się przekroczenia progu podatkowego. Należy jednak zaznaczyć, że kwoty odliczeń nie mogą przekroczyć wysokości naszego zobowiązania. W praktyce oznacza to, że zwrot naszego podatku nie może być wyższy niż kwota wpłaconych przez nas w ciągu roku zaliczek.
Czytaj w LEX: Darowizny w PIT >
Odliczenia od podatku
Drugim rodzajem odliczeń podatkowych są te, które mogą posłużyć do pomniejszenia wysokości naliczonego podatku, a wśród nich najbardziej znana ulga na dzieci. Co ważne, w przeciwieństwie odliczeń od dochodu, jej wysokość nie jest ograniczona wysokością należnego podatku. W praktyce oznacza to, że jeżeli wysokość ulgi przysługującej podatnikowi przewyższa kwotę jego zobowiązania podatkowego, ma on prawo do wypłaty niewykorzystanej kwoty ulgi na dzieci.
Terminy na zwrot nadpłaty podatku
W zależności od wybranego przez nas sposobu rozliczenia oraz sytuacji rodzinnej prawo różnicuje czas oczekiwania na otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku. Ustawodawca zdecydował się nadać preferencję rozliczeniom dokonywanym przez rodziny z dziećmi oraz osobom, które zamierzają złożyć swoją deklarację przez Internet. W 2021 roku terminy na zwrot podatku wynoszą:
- 45 dni dla osób wykorzystujących drogę elektroniczną (30 dni, jeśli dodatkowo są one posiadaczami Karty Dużej Rodziny);
- trzy miesiące dla osób rozliczających się w formie papierowej.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż terminy te liczone są od dnia złożenia deklaracji, a nie od daty 30 kwietnia. Oznacza to, że im szybciej zdecydujemy się na rozliczenie naszych deklaracji podatkowych, tym szybciej możemy otrzymać zwrot naszego podatku. W tym przypadku mówimy jednak bardziej o przyśpieszeniu ostatecznej daty, do której urząd skarbowy ma czas na zwrot naszego podatku. W ramach tego okresu urząd ma prawo różnicować czas zwrotu. Oznacza to, że osoba, która złoży zeznanie np. 3 marca, może z różnych przyczyn otrzymać zwrot podatku wcześniej, niż osoba, która rozliczyła się 2 marca, o ile oczywiście nie zostanie naruszony maksymalny termin na dokonanie zwrotu.
Czytaj w LEX: Wybór składanego po zakończeniu roku zeznania PIT na przykładach >
Cena promocyjna: 104.3 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 134.1 zł
Zwrot na konto bankowe
Aby zwrot podatku przebiegł możliwe najsprawniej warto zadbać o to, aby urząd skarbowy posiadał aktualny numer naszego konta bankowego. Jeśli rozliczamy się za pomocą formularza PIT-37 (dla większości osób uzyskujących dochody z pracy najemnej, reny i emerytur), aktualizacji możemy dokonać, wypełniając sekcję N deklaracji podatkowej. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, mających przejęty obowiązek płatnika, rozliczających dochody z zagranicy lub rozliczających się z jakiegoś innego powodu za pomocą formularza PIT-36 o numerze rachunku bankowego możemy poinformować urząd za pomocą sekcji V.
Czytaj w LEX: PIT 2021 - przewodnik po zmianach >
Michał Adamczyk, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce
[-LINKI SIP LEX-]