Właściciele apartamentów i pensjonatów wykluczeni z tarczy branżowej

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Firmy świadczące usługi zakwaterowania w małych pensjonatach i apartamentach apelują do rządu o ujęcie ich w tzw. tarczy branżowej. Dziś w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad uchwałą Senatu w sprawie tej ustawy. Posłowie jednak zarekomendowali odrzucenie większości poprawek senatorów, w tym przyznające zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki i postojowe dla właścicieli miejsc noclegowych.

09.12.2020

Przewodniczący łódzkiej rady: Wykluczanie radnego potrzebne, sesja online utrudnia kontrolę

Samorząd terytorialny

Konieczne jest narzędzie, które umożliwi wykluczanie radnych z obrad, z ważnych powodów i po przegłosowaniu przez radę – uważa Marcin Gołaszewski. Jeśli radny podczas sesji online rozbierze się przed kamerą, to mamy to przez kilka godzin oglądać? A jak zbadać, czy nie jest pijany? Zmiana realiów w czasie COVID powoduje, że nie ma możliwości kontroli nad zachowaniem radnych.

09.12.2020

E-arbitraż ratunkiem także przy oszustwach internetowych, ale potrzeba zmiany w przepisach

Wymiar sprawiedliwości

E-arbitraż może być szansą dla sądów przeciążonych z powodu koronawirusowych zaległości. Problem jednak w tym, że - jak podkreślają prawnicy - w polskim prawie nadal istnieją bariery dla stosowania tego typu rozwiązania w sprawach drobniejszych, mniejszej wagi ale masowej skali, jak choćby tych dotyczących zakupów internetowych. Zniechęca uciążliwe postępowanie klauzulowe i wysoka opłata.

09.12.2020

Szpitale tymczasowe ułatwiają "odmrażanie" łóżek dla pacjentów niecovidowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce przywrócić służbę zdrowia także dla pacjentów niecowidowych, stąd pomysł odmrożenia dla nich części łóżek w szpitalach standardowych. Akcja ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Jak szpital tymczasowy odciąża służbę zdrowia widać na przykładzie województwa śląskiego.

09.12.2020

Nowy model IT w MF - reorganizacja czy redukcja zatrudnienia?

Administracja publiczna Prawo pracy

Ministerstwo finansów chce od 1 stycznia 2021 r. przenieść wszystkich pracowników i funkcjonariuszy komórek informatycznych KAS do Centrum Informatyki Resortu Finansów. W efekcie ok. 1500 pracowników i urzędników korpusu służby cywilnej utraci swój obecny status. Zdaniem związkowców, nie można członków służby cywilnej przenieść jako części zakładu pracy do innego pracodawcy

09.12.2020

W dobie koronawirusa kancelarie zaciskają pasa i szukają sposobów na działalność

Prawnicy

Obostrzenia w sądach, opóźnienia i zrzucanie spraw z wokand, problemy finansowe klientów, także przedsiębiorców - rykoszetem uderzają w prawników. Nawet ci, którzy bez większych problemów przeszli przez wiosenny lockdown, teraz mocniej zaciskają pasa. W gorszej sytuacji są mniejsi gracze, w lepszej ci, których oferta jest szersza.

09.12.2020

Brak kija będzie marchewką - rząd zachęca do szczepień

Koronawirus

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne, jednak osoby, które zdecydują się je przyjąć, będą mogły liczyć na państwowe „benefity” - np. swobodę spotkań towarzyskich. Jeśli od zaszczepienia się będzie zależeć możliwość korzystania z elementarnych wolności i praw, to przyjęcie szczepionki będzie de facto obligatoryjne - wskazują prawnicy.

09.12.2020

Rząd chce dopłacać Polakom do kupna mieszkania

Domowe finanse Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań. Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada w Prawo.pl, że pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania. Mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki. Część ekspertów nie ma wątpliwości, że to słuszne rozwiązanie. Inni uważają, że spowoduje wzrost cen.

09.12.2020

Premierzy Polski i Węgier usztywniają stanowisko w sprawie unijnego budżetu i wymogu praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Po zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie Unii Europejskiej dotyczącym budżetu może być potrzebne kolejne spotkanie przywódców państw - przewiduje Mateusz Morawiecki. Szefowie polskiego i węgierskiego rządu potwierdzili zamiar zawetowania budżetu i funduszu pomocowego, jeśli pozostałe państwa nie zgodzą się na rezygnację z zasady "pieniądze za praworządność".

08.12.2020

Drugi nabór Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozstrzygnięty

Finanse samorządów Koronawirus

Rozdzielono pieniądze w ramach „tarczy samorządowej” - Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie to 12 miliardów złotych bezzwrotnego wsparcia dla samorządów. Pośrednim celem jest działanie na rzecz przedsiębiorców, którzy będą mogli tworzyć nowe miejsca pracy. W ramach funduszy gminy popegeerowskie otrzymają wsparcie w wysokości 250 mln zł.

08.12.2020

W 2021 roku inspekcja pracy stawia na jakość kontroli

Prawo pracy BHP

Ograniczanie zagrożeń zawodowych, poprawa przestrzegania uprawnień pracowniczych, budowanie kultury bezpieczeństwa pracy wspólnie ze związkami zawodowymi, Społeczną Inspekcją Pracy, organizacjami pracodawców i samorządami oraz położenie nacisku na jakość prowadzonych kontroli - to priorytety działań kontrolno-prewencyjnych PIP w 2021 roku.

08.12.2020

Rząd zdecydował o wypłacie za karty do głosowania korespondencyjnego

Administracja publiczna Wybory

Rząd podjął we wtorek decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej pieniędzy na rekompensaty dla firm i instytucji, które w kwietniu i maju tego roku sfinansowały wydatki na planowane przez rząd, ale nie zorganizowane korespondencyjne głosowanie w wyborach prezydenckich. Środki te wydawane były przed uchwaleniem odpowiedniej ustawy, a w końcu z planu zrezygnowano.

08.12.2020

Szykuje się e-licytacja nieruchomości - rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rząd przyjął projekt zmian w procedurze cywilnej, wprowadzający e-licytacje z nieruchomości, na wzór tych obowiązujących już w przypadku ruchomości. Celem - jak uzasadnia resort sprawiedliwości - jest przyspieszenie egzekucji z nieruchomości i przeciwdziałanie nieprawidłowościom, takim jak choćby zmowy między uczestnikami.

08.12.2020

W aptekach pojawią się informacje o zaletach konta na pacjent.gov.pl

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do aptek w całej Polsce trafiają plakaty z instrukcją postępowania przy zakażeniu COVID-19. Akcja informacyjna Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Aptekarskiej ma przypomnieć zasady bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii, ale także pokazać, że na Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl można sprawdzić wynik testu na koronowirusa.

08.12.2020

Niesprzedane piwo dłużej bez akcyzy

Akcyza Poprawmy prawo

Po naszej publikacji minister finansów postanowił zmienić zasady dotyczące odzyskania zapłaconej akcyzy od niesprzedanego piwa. Na zmianie skorzystają restauracje, bary i hotele. Prawo do korekty rozliczeń będzie przysługiwało aż do końca pandemii. Dodatkowo zdecydowano, że ze zwrotem piwa nie trzeba czekać aż do upływu terminu jego przydatności do spożycia.

08.12.2020

Biblioteki szkolne na zasadach określonych przez dyrektora

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Aby podtrzymywać proces edukacji, w tym udostępniania uczniom lektur szkolnych i materiałów edukacyjnych, biblioteki szkolne powinny działać na podstawie decyzji dyrektora szkoły. Jest on zobowiązany do wprowadzenia zasad korzystania z biblioteki szkolnej – wyjaśnia resort edukacji.

08.12.2020

MF szykuje narzędzia do poboru podatku od handlu detalicznego

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Ministerstwo finansów nie chce dłużej zwlekać z poborem podatku od sprzedaży detalicznej. Potwierdziło, że nie będzie kolejnego przedłużenia zawieszenia jego stosowania. Przedstawiło również projekt wzoru deklaracji do rozliczania podatku. Resort zakłada, że w 2021 r. wpływy z nowej daniny wyniosą około 1,5 miliarda złotych.

08.12.2020

Nadal nie wiadomo ile testów na COVID-19 kupił rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Agencja Rezerw Materiałowych zapytana przez Fundację Watchgdog Polska o testy na koronavirusa, po wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nadal nie udziela informacji publicznej w tej sprawie. Choć sąd ocenił, że brak odpowiedzi to błędna interpretacja ustawy, a nie lekceważenie problemu.

08.12.2020

Rząd rozpoczął konsultacje projektu strategii szczepień

Opieka zdrowotna

Już za tydzień rząd chce przyjąć narodową strategię szczepień przeciwko Covid-19. Dziś przedstawił projekt. Dokument opisuje zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, ale także proces zakupów i finansowanie, oraz dystrybucję i logistykę. Szczepienie ma zwalniać z kwarantanny. Obejmie też służby mundurowe. We wtorek 15 grudnia strategia ma być przyjęta przez rząd.

08.12.2020