PFR żąda zwrotu tarczy finansowej. Firmy będą się sądzić

Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju wydał pierwsze decyzje w sprawie zwrotu subwencji finansowych. Jest ich aż 7 tysięcy, ale firmy, do których dotarło Prawo.pl mówią jednak, że nie będą oddawać wsparcia, bo to Fundusz wprowadził je w błąd. Prawnicy przyznają, że wiele wezwań do zwrotu może być bezpodstawnych. I wskazują, że formularze wnioskowania o subwencję zostały przygotowane wadliwie.

11.06.2021

KE chce wycofania z TK wniosku dotyczącego wykonywania wyroków TSUE - premier odmawia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował w czwartek, że Polska ma miesiąc, by odpowiedzieć na prośbę o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego wniosku premiera dotyczącego orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. - Wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące dla władz państw członkowskich - podkreślił rzecznik. Premier stwierdził, że wniosku nie wycofa,

10.06.2021

Ruszył program „Leśna szkoła z klimatem”

Zarządzanie oświatą

W ramach programu resortów środowiska i edukacji przygotowane zostały zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, po co leśnicy wyznaczają szlaki, jakie szlaki są w lasach, czy można w lesie nocować albo które rośliny wolno zrywać.

10.06.2021

Parlament Europejski domaga się szybkiego stosowania mechanizmu warunkowości

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości, w której skrytykował Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE". Za przyjęciem rezolucji głosowało 506 posłów, przeciwko było 150, a 28 wstrzymało się od głosu.

10.06.2021

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Krajowy Rejestr Zadłużonych na nowych zasadach zacznie działać dopiero od grudnia tego roku. Prezydent podpisał nowelizację ustawy regulującą te kwestie. Nowe przepisy wprowadzają także częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej.

10.06.2021

Karta Dużej Rodziny już w aplikacji mObywatel

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Karta Dużej Rodziny od 9 czerwca dostępna jest w aplikacji mObywatel, czyli cyfrowym portfelu na dokumenty i usługi. Dotychczas osoby mające tradycyjne Karty Dużej Rodziny musiały składać dodatkowy wniosek i wnosić opłatę, jeśli chciały z niej korzystać również w formie elektronicznej.

10.06.2021

GUS: Niespełna 15 proc. zatrudnionych pracuje zdalnie

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, udział osób, które 31 marca 2021 r. pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących, wyniósł 14,2 proc. To o 3,2 p. proc. więcej niż na koniec marca rok wcześniej. Skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze prywatnym była mniejsza niż w sektorze publicznym.

10.06.2021

Ustawa podpisana - kupujący mieszkania będą lepiej chronieni

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Prezydent podpisał 9 czerwca ustawę powołującą do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Dzięki niemu klienci dewelopera mają czuć się bezpieczniej, bo nie stracą pieniędzy w razie jego upadłości. Nowe przepisy objęły również ochroną gotowe już mieszkania.

10.06.2021

Nowela procedury cywilnej podpisana przez prezydenta - e-licytacje, e-doręczenia i posiedzenie niejawne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

E-licytacje z nieruchomości, doręczenia pism procesowych, wezwań, zawiadomień i orzeczeń pełnomocnikom poprzez portal informacyjny sądu, co do zasady posiedzenia niejawne i online oraz jednoosobowe składy w pierwszej i drugiej instancji na czas epidemii koronawirusa i rok po niej - to główne zmiany, które wprowadza podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja procedury cywilnej.

10.06.2021

Duże firmy coraz chętniej sięgają po windykację polubowną

Małe i średnie firmy Koronawirus

Pandemia spowodowała, że wzrosło zainteresowanie windykacją na zlecenie. Wciąż jednak małe i średnie firmy mają opory przed korzystaniem z niej. Odczuwają barierę mentalną, obawiając się, że kontrahent się obrazi. Wolą czekać, aż sam zapłaci, ewentualnie próbują samodzielnie upominać się o zapłatę.

10.06.2021

Lekarze, zamiast leczyć Covid, muszą szukać nowych kas

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Już 1 lipca minie termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotknie też lekarzy. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, których konkretnie - pracujących indywidualnie, czy może wszystkich podmiotów medycznych. Przepisy są nieprecyzyjne, a niedawna interpretacja, zamiast wyjaśniać, powoduje jeszcze większe niejasności.

10.06.2021

Ruszy fala referendów lokalnych. PKW przygotowała wytyczne

Samorząd terytorialny Koronawirus

W czterech miastach i gminach w niedzielę 13 czerwca odbędą się referenda lokalne przełożone przez pandemię. Kolejnych dziesięć ma już wyznaczony termin. Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała szczegółowe wytyczne w sprawie referendów lokalnych. Nadal mają być przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.

10.06.2021

MS przygotowuje komorników do e-akt - jest projekt rozporządzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ogólne zasady dotyczące trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników ma uregulować rozporządzanie, którego projekt jest obecnie opiniowany. Czasu zostało niewiele - zgodnie z regulacją ma ona zacząć obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.

10.06.2021

Wpłaty na radę rodziców dobrowolne, a naciski sprzeczne z prawem

Zarządzanie oświatą RODO

Nie ma podstaw, by wymagać od rodziców oświadczenia, że nie zapłacą składek na radę rodziców. Według prawników wymaganie takich oświadczeń jest nadmiarowe, bo przepisy oświatowe nie dają ku temu podstaw. Niezgodne z prawem jest również rozsyłanie do wszystkich zestawień z listą osób, które „zalegają” z wpłatami, bo tego zabraniają przepisy RODO.

10.06.2021

Rehabilitacja ze skierowaniem od każdego lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pacjenci zamiast od razu na zabiegi, są wysyłani na wizyty do lekarza rehabilitacji. A tych w całym kraju jest niespełna dwa tysiące, więc na rehabilitację czeka się często miesiącami. Lekarze nie wiedzą, że mogą kierować pacjentów bezpośrednio do fizjoterapeuty, a pełne usamodzielnienie fizjoterapeutów w doborze zabiegów mogłoby znacznie skrócić czas oczekiwania.

10.06.2021

Ulgi rozwojowe mało popularne, ale MF szykuje kolejne

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych dla firm. Doradcy podatkowi apelują, by przy okazji poprawić rozwiązania już istniejące. Chodzi przede wszystkim o ulgę badawczo-rozwojową i IP Box, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Powodem są niejasne przepisy, ale też żmudne obowiązki dokumentacyjne.

10.06.2021

Jak liczyć limit w hotelu? Ciągle nie ma odpowiedzi

Koronawirus

Hotelarze mają problemy z ustaleniem, jak prawidłowo liczyć coviodove limity, czy mogą nie uwzględniać pokojów, w których mieszkają zaszczepieni i niezaszczepieni. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego śle w tej sprawie apele do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a te twierdzi, że w zasadzie to problemu nie ma.

09.06.2021

Znamy zwycięzców konkursu Tax and You 2021

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

W środę wieczorem zakończyła się 13. edycja konkursu Tax and You dla studentów prawa, finansów, rachunkowości, ekonomii lub kierunków pokrewnych. Finaliści musieli m.in. poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maksymilian Kaszubowski, student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

09.06.2021

Senacka komisja za projektem o wywołanych przez COVID-19 chorobach zawodowych medyków

Koronawirus

Senatorowie chcą, by w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii oraz w ciągu 90 dni po ich odwołaniu – do stwierdzania choroby zawodowej wywołanej Covid-19 nie miały zastosowania przepisy rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. W efekcie dla uznania, że u osoby wykonującej zawód medyczny występuje choroba zawodowa wystarczające byłoby stwierdzenie choroby zakaźnej.

09.06.2021

Komisja Europejska dołączyła do polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – poinformowała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 maja br. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska odmawia wykonania tej decyzji i negocjuje z rządem Czech.

09.06.2021