Od 20 grudnia nauka zdalna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

W okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. kształcenie na: studiach pierwszego stopnia; studiach drugiego stopnia; jednolitych studiach magisterskich; studiach doktoranckich oraz w szkole doktorskiej - prowadzi się wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

09.12.2021

Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd

Domowe finanse Akcyza

W czwartek Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której przewidziane są również m.in. zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe. 436 posłów głosowało za ustawą, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Ustawą zajmie się teraz Senat.

09.12.2021

Sejm wzywa Unię do zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji

Środowisko

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i podjęcia działań na rzecz reformy. Jej celem jest poparcie polskiego rządu, który będzie domagać się na posiedzeniu Rady Europejskiej 16 grudnia ustalenia maksymalnej ceny uprawnień do emisji CO2.

09.12.2021

Jeden dzień wolny więcej w 2022 r. Ile będą pracowali Polacy w przyszłym roku?

Prawo pracy

W grudniu wymiar czasu pracy na pełnym etacie wynosi 22 dni, czyli 176 godzin. Pracownikowi przysługuje wtedy jeden dodatkowy dzień wolny do odbioru za Boże Narodzenie, które wypada w sobotę. Wykorzystanie go tuż po świętach lub przed Sylwestrem wydłuży odpoczynek – przypominają eksperci z firmy inFakt. Natomiast w 2022 r. pierwsza podobna okazja będzie już 3 lub 7 stycznia. W przyszłym roku czekają nas łącznie cztery długie weekendy.

09.12.2021

Śląskie samorządy domagają się pakietu, który osłoni podwyżki cen energii i paliw

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wnioskuje do rządu o podjęcie w trybie pilnym zdecydowanych i kompleksowych działań, celem równoważenia interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego.

09.12.2021

System ochrony sygnalistów to też element kontroli zarządczej

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

System ochrony sygnalistów wkrótce wchodzi w życie, a nadal brak ustawy. Samorządowcy alarmują, że brak przepisów krajowych powoduje, że jednostki samorządu terytorialnego nie będą mogły skorzystać z wyłączeń, jakie daje dyrektywa. Z drugiej strony samorządowcy muszą pamiętać, że kluczowym założeniem wdrażania systemu jest potraktowanie go jako niezbędnego elementu kontroli zarządczej.

09.12.2021

Episkopat: Nie mamy podstaw do sprawdzania zaszczepienia czy testów

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 15 grudnia mają obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia związane z pandemią Covid-19 - min. obniżenie do 30 proc. limitów obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach, a także w kościołach. Tymczasem rzecznik Episkopatu Polski sygnalizuje, że nie ma żadnych narzędzi prawnych, żeby kogokolwiek weryfikować, czy ma paszport covidowy lub zaświadczenie potwierdzające wykonany test.

09.12.2021

Publikacja wzorów formularzy podatkowych po nowemu

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Do 17 grudnia potrwają konsultacje podatkowe dotyczące ogłaszania niektórych wzorów formularzy podatkowych składanych przez płatników. Projekty formularzy nie będą już zamieszczane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, lecz udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Zmianę w tym zakresie wprowadza Polski Ład.

09.12.2021

UOKiK ukarał firmę telefoniczną za podszywanie się pod dotychczasowego operatora

Rynek i konsument

Operator telefoniczny TeleGo wprowadzał konsumentów w błąd - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że przedstawiciele firmy podawali się za dotychczasowego operatora i nie wydawali konsumentom dokumentów umowy, prezes Urzędu nałożył na nią kary o łącznej wartości prawie 8 mln złotych.

09.12.2021

W warszawskim wydziale frankowym tylko pięć pozwów banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Ponad pół roku działa już w warszawskim sądzie okręgowym specjalny wydział do spraw frankowiczów. Miesięcznie wpływa do niego od 1600 do ponad 2100 nowych spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych, a obecnie toczy się ich łącznie ponad 30 tysięcy. Z tego tylko pięć dotyczy pozwów banków wobec klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

09.12.2021

Rusza HR Power Mentor - nowa platforma wspierająca rozwój HR

Prawo pracy HR

Z analizy branży Human Resources przeprowadzonej przez HR Power Mentor wynika, że aż 74 proc. HR-owców za największą barierę w rozwoju swoich kompetencji uznaje brak czasu. W dobie pandemii i koniecznej transformacji biznesów takie stwierdzenia nie dziwią. Odpowiedzią na to jest najnowsza platforma edukacyjna HR Power Mentor.

09.12.2021

Za obrazę sądu - kara, ale dopiero po uprawomocnieniu postanowienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce utemperować nie tylko emocje na salach sądowych, ale też w pismach procesowych i podczas rozpraw online. Krewkim stronom i pełnomocnikom grozić będzie, jak dotąd, grzywna lub nawet 14 dni pozbawienia wolności. Jeśli jednak urażony zostanie bezpośrednio sędzia lub członek składu sędziowskiego, decyzję o karze podejmie jednoosobowo inny skład. I to nawet pod nieobecność winnego.

09.12.2021

Covidowe limitowanie w miejskiej komunikacji mało realne

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Ogłoszone przez ministra zdrowia obostrzenia w komunikacji publicznej w przypadku transportu miejskiego będą fikcją – przekonują komunalni przewoźnicy. Tak jak kontrola przez kierowców czy motorniczych noszenia maseczek przez pasażerów. A PKP Intercity, które ma numerowane miejsca, informuje, że na dużą część pociągów przedświątecznych wyprzedało już większość miejsc.

09.12.2021

Dyrektorzy szpitali chcą zaszczepionych pracowników, politycy niekoniecznie

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali chcieliby, aby przepisy pozwalające nie dopuścić do pracy pracownika bez szczepienia przeciwko Covid-19 obowiązywały jak najszybciej. Problem w tym, że choć o obowiązku szczepień w ochronie zdrowia mówi się już od miesięcy, to wciąż brakuje konkretów. Sporo oporów jest w tej sprawie zarówno wśród personelu medycznego, jak i w samej ekipie rządowej, która ma o tym zdecydować.

09.12.2021

Hotele żądają zwrotu podatku od nieruchomości za czas lockdownu

Finanse samorządów Koronawirus Nieruchomości

Hotele chcą zwrotu podatku od nieruchomości za okres lockdown-ów. Powołują się przy tym na jeden z wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem doradców podatkowych mają szansę na wygraną w sądzie. A to może wywołać efekt kuli śnieżnej. W ich ślady mogą pójść zamykane w czasie pandemii sklepy, restauracje, siłownie, fryzjerzy. A wtedy samorządy będą miały problem.

09.12.2021

Wyższa kwota wolna w podatku uderzy w niepełnosprawnych pracowników

PIT Prawo pracy BHP Poprawmy prawo Polski Ład

Zakłady aktywności zawodowej i zakłady pracy chronionej stracą nieprzekazywane fiskusowi zaliczki na podatek PIT od wynagrodzeń pracowników, jakie zasilały ich zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Taki będzie efekt wchodzącego od 1 stycznia podatkowego Polskiego Ładu. Rząd wiedział o skutkach wprowadzanych zmian, bo różne organizacje sygnalizowały je jeszcze w trakcie prac legislacyjnych, a mimo to nie przewidział rekompensat.

09.12.2021

Likwidacja karty podatkowej to strata dla finansów gmin

Finanse samorządów PIT Polski Ład

Ministerstwo Finansów konsekwentnie zapewnia, że w 2022 roku żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie, a w kolejnych latach ich dochody będą wyższe niż wynika to z prognoz włodarzy. Stworzone mechanizmy ochronne i rekompensaty dotyczą jednak tylko ubytków w PIT i CIT. Tymczasem od przyszłego roku nie będzie można rozliczać się kartą podatkową, a te dochody w całości trafiały do gmin.

09.12.2021

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące amantadyny

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć dostępność amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania. Od 10 grudnia ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) zostanie ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

08.12.2021

Pandemia pogłębiła nierówności, uderzyła głównie w kobiety

Prawo rodzinne Prawo pracy

Pandemia Covid-19 na całym świecie pogłębiła istniejące nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, przekreślając wiele ciężko wywalczonych osiągnięć ostatnich lat. W Polsce zamiast programów wsparcia dla kobiet - zaostrzono prawo, głównie w sferze zdrowia i prokreacji. W trakcie debaty w Instytucie Spraw Publicznych rozważano możliwości odbudowy społeczeństwa opartego na równości.

08.12.2021

5-latek do szczepienia przeciw COVID - jest projekt rozporządzenia

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dzieci urodzone w latach 2010 - 2016 już wkrótce będą uprawnione do szczepień przeciwko COVID-19. Stosowny projekt rozporządzenia jest na etapie Komisji Prawnej. Rząd szacuje, że zmiana dotyczy 2,5 mln dzieci i nastolatków. Szczepić ma - jak wynika z propozycji - personel medyczny uprawniony do podania szczepionki przeciwko koronawirusowi w 2750 punktach.

08.12.2021