Godzina ponadwymiarowa, czy nie - zajęcia specjalistyczne na nieprecyzyjnych zasadach

Kadry w oświacie

Szkoły mogą dostać dofinansowanie na zajęcia specjalistyczne – termin na zgłoszenia upływa w najbliższy poniedziałek, choć rozporządzenie opublikowano 9 lutego. Tak szybkie zmiany nie sprzyjają jakości i okazuje się, że prawodawcy zabrakło precyzji, jeżeli chodzi o zasady, na jakich nauczyciele mają realizować zajęcia.

19.02.2022

Cała ulga prorodzinna dla rodzica, który faktycznie zajmuje się dzieckiem

Domowe finanse PIT

Do nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek - posiadanie władzy rodzicielskiej i jej faktyczne wykonywanie. Jeśli tylko jeden z rodziców spełnia te warunki, ma on prawo do ulgi w wysokości 100 proc. bez zgody drugiego rodzica. Potwierdzają to organy skarbowe. Ale rozliczenie może być zweryfikowane przez skarbówkę.

19.02.2022

Uzdrowiska dla dzieci padają, bo system dyskryminuje rodziców

Opieka zdrowotna

Popularność leczenia uzdrowiskowego dla dzieci w Polsce spada z roku na rok, coraz bardziej kuleje więc kondycja dziecięcych uzdrowisk i sanatoriów, które rezygnują z kontraktów w tym zakresie. Problem widzi zarówno resort zdrowia, jak i NFZ, jednak brakuje pomysłu na skuteczne działania. A z leczenia dzieci rezygnują już Krasnobród, Rabka, Ciechocinek czy Świnoujście. Wkrótce może już nie być żadnego dziecięcego sanatorium.

19.02.2022

Umowa najmu lokalu może być także umową konsumencką

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Umowa najmu mieszkania może mieć charakter konsumencki. Mamy z nią do czynienia także wówczas, gdy wynajmującym jest podmiot publicznoprawny. A ponieważ najemcy jako konsumenci są najczęściej słabszą stroną w umowie, mogą więc liczyć wtedy na objęcie ich ochroną wynikającą z unijnych regulacji. W razie sporu sąd weźmie to pod uwagę.

19.02.2022

Covidowe ograniczenia rujnują urlop - ubezpieczenie nie zawsze pomocne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia zwrot kosztów leczenia dla osób, które zachorują na wyjeździe lub trafią na kwarantannę, ale nie w każdej sytuacji podróżny będzie miał ochronę. Problemy mogą pojawić się szczególnie w przypadku wyjazdów indywidualnych, gdy covidowe ograniczenia uniemożliwią wyjazd lub powrót, albo zatrzymają turystę w przymusowej izolacji.

19.02.2022

Warszawscy adwokaci nie wezmą udziału w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Wymiar sprawiedliwości

ORA w Warszawie zdecydowała, że warszawska izba nie weźmie udziału w organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który rozpocznie się 21 lutego br. Główne powody - to zbyt późne zaproszenie i Pegasus - a konkretnie informacje, że z Funduszu Sprawiedliwości miano finansować „środki techniki specjalnej”.

18.02.2022

Nowelizacja ustawy o rekompensatach dla sektorów energochłonnych podpisana

Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał zmianę ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych. Firmom dojdą nowe obowiązki, a za ich niewypełnienie będzie groziła kara w wysokości do 5 proc. faktycznie uzyskanych rekompensat. Poziom rekompensat nie może przekroczyć 75 proc., a ich wartość będzie wyliczana na podstawie rzeczywistego zużycia energii.

18.02.2022

RPO: Należy znieść zakaz łączenia zajęć dla studentów dziennych i zaocznych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Konieczność tworzenia osobnych grup zajęciowych dla studentów dziennych i zaocznych  prowadzi do sytuacji, gdy studentom stacjonarnym i niestacjonarnym proponowane są różniące się od siebie oferty edukacyjne. Ogranicza to możliwość wyboru przedmiotów przez studentów - uważają studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Ich postulat popiera RPO.

18.02.2022

Od kwietnia nowa wersja struktury JPK FA

VAT Rachunkowość

Resort finansów opublikował w piątek nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur VAT - JPK_FA(4). Nowa struktura będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku.

18.02.2022

RPO: Gminy zmieniają opłaty za śmieci, a zasady wciąż niesprawiedliwe

Samorząd terytorialny Środowisko

Zasady pobierania przez gminy opłat od obywateli za odpady komunalne nie zawsze są zgodne z unijną zasadą „zanieczyszczający płaci”, bowiem niektórzy są obciążani opłatami nieproporcjonalnymi wobec rzeczywistej ilości wytwarzanych odpadów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I postuluje zmianę prawa w tym zakresie.

18.02.2022

Powiaty: W pomocy społecznej wojewoda ma decydować za samorządy

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Proponowana przez posłów PiS nowelizacja ustawy o pomocy społecznej naruszy zasadę równego traktowania obywateli oraz zasadę samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, poprzez wprowadzenie mechanizmu wyłączania stosowania przepisów rangi ustawowej w drodze uznaniowych postanowień wojewody - uważa Związek Powiatów Polskich.

18.02.2022

Zaświadczenia kandydatów do szkół zawodowych także w późniejszym terminie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji i nauki przygotował rozporządzenie zmieniające terminy składania zaświadczeń o badaniach lekarskich lub psychologicznych dla kandydatów do szkół zawodowych. Można to będzie zrobić do 23 września 2022 r., czyli w późniejszym terminie niż określony przez kuratora oświaty.

18.02.2022

GUS: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2021 r. wyniosło 4944,79 zł

Domowe finanse Prawo pracy

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2021 roku wyniosło 4944,79 zł, a w drugim półroczu 2021 r. wyniosło 5104,90 zł – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

18.02.2022

Fiskus nie potwierdzi prawidłowości PKWiU

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydając interpretację na wniosek podatnika, urzędnicy nie rozstrzygają o prawidłowości klasyfikacji PKWiU. Tymczasem to od niej zależą stawki podatkowe ryczałtu ewidencjonowanego. W przypadku wątpliwości podatnik powinien zatem zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego.

18.02.2022

Aplikacja ułatwi typowanie pracowników oszukujących na L4

Prawo pracy HR

Polska firma doradcza Conperio stworzyła aplikację do typowania pracowników oszukujących na L4. Jest to pierwsze tego typu narzędzie na rynku. „Pulpit Absencji” ma pomóc w skutecznym zarządzaniu absencją chorobową w firmach i wyłapywaniu „czarnych owiec”, wykorzystujących chorobowe niezgodnie z przeznaczeniem. Nowa aplikacja ma wspierać pracę działów HR.

18.02.2022

Na aplikacjach próbne egzaminy, a wkrótce zmiany w programie

Prawnicy Strefa aplikanta

Aplikanci radcowscy w marcu mogą przystąpić do egzaminów próbnych - odbędą się online. Termin zgłoszenia upływa 24 lutego, samorząd radcowski chce, by aplikanci spróbowali swoich sił przed egzaminami zawodowymi. Do udziału w egzaminie uprawnieni są aplikanci, którzy ukończyli aplikację w grudniu 2021 roku.

18.02.2022

Pracodawcy dostaną prawo do kontroli trzeźwości, ale po uzgodnieniu ze związkami

Prawo pracy BHP

Resort rodziny i polityki społecznej chce, by grupy pracowników, których trzeźwość będzie kontrolowana przez pracodawcę i którzy będą badani na obecność narkotyków, były ustalane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Zdaniem prawników, związki powinny pełnić rolę wyłącznie konsultacyjną, bo to nie one odpowiadają za zdrowie i życie pracowników i współpracowników.

18.02.2022

Sąd czy przewodniczący? Ma znaczenie, kto kieruje wniosek do SN

Wymiar sprawiedliwości

Z przepisów wynika, że to sąd może zwrócić się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie sądu, przed który należy wytoczyć powództwo. Tyle że zgodnie z przepisami wniosek musi pochodzić od sądu, a nie od przewodniczącego sądu - orzekł Sąd Najwyższy, nie rozpoznając jednego z takich wniosków.

18.02.2022

Współpraca z Wolters Kluwer ułatwi radcom dostęp do prawa i technologii

Prawnicy

Wolters Kluwer Polska, Krajowa Izba Radców Prawnych oraz działająca przy niej Fundacja Subsidio Venire podpisały umowę, której celem jest rozszerzenie dotychczasowej współpracy. Radcowie będą mogli liczyć na szkolenia z obszaru nowych technologii, dostęp do nowoczesnego oprogramowania oraz wsparcie działań integracyjnych.

18.02.2022

Nawiezienie ponad 200 kg ziemi na metr kwadratowy to składowanie odpadów

Środowisko Budownictwo

Ziemia i gruz nawiezione na grunt stanowią odpad, którego składowanie i przetwarzanie wymagają pozwolenia. Bez zezwolenia władający nieruchomością możne nawieść do 200 kg ziemi na jeden metr kwadratowy działki, co oznacza jej dopuszczalne podwyższenie o 20-25 cm. Złamanie tych zasad może skutkować nakazem usunięcia odpadów.

18.02.2022