Wypłata środków z PPK nie musi wiązać się z zapłatą podatku

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych (PPK), korzystający z oszczędności zgromadzonych w tym programie, nigdy nie płaci z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych według skali podatkowej. Po spełnieniu warunków określonych w przepisach, nie płaci także podatku od zysków kapitałowych.

12.11.2021

Starostowie stracą częściowy nadzór na stacjami kontroli pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ministerstwo Infrastruktury chce odebrać starostom nadzór nad procesem badania technicznego przez stacje kontroli pojazdów i przekazać go Transportowemu Dozorowi Technicznemu. Samorządowcy wskazują, że problemem jest brak w projekcie jasnego podziału kompetencji między starostami a TDT.

12.11.2021

Do którego sądu składamy pozew? Przepisów o właściwości miejscowej jest wiele

Wymiar sprawiedliwości

Do którego sądu należy kierować sprawę o zapłatę, o rozwód, o wydanie rzeczy? Znaczenie mają regulacje dotyczące właściwości miejscowej i rzeczowej. Pomylić się przy tym łatwo – bo nie każdy sąd jest właściwy do rozpoznania każdej sprawy. A błąd powoda może mieć dla niego nieprzyjemne konsekwencje - nawet wydłużenie postępowania sądowego.

12.11.2021

Kamera w sklepie nie jest do dyspozycji szkoły

Zarządzanie oświatą RODO

Szkoła nie ma podstawy prawnej do korzystania z monitoringu w okolicznych sklepach - nawet, gdy są one ulubionym miejscem, do którego przychodzą uciekający z lekcji uczniowie. Skorzystanie z nagrań dałoby się uzasadnić jedynie, gdy w szkole dojdzie do jakiegoś zdarzenia.

12.11.2021

Zeznania świadka – bywa, że nie odpowie na kluczowe pytania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pozwy i odpowiedzi na pozew zawierają często liczne wnioski o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Nie zawsze jednak świadek dysponuje wiedzą, która jest istotna w sprawie. Zgłaszając w postępowaniu cywilnym wniosek o jego przesłuchanie warto również pamiętać, że obecnie świadek może składać zeznania także na piśmie.

12.11.2021

Frankowicz kredyt unieważni, ale na wykreślenie hipoteki poczeka

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości

Frankowicze mają duże problemy z wykreśleniem hipoteki z ksiąg wieczystych swoich nieruchomości. Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Długo też czeka się na wykreślenie hipoteki w sądzie. A banki uważają, że to prawnicy mieszają w głowach frankowiczów i każą im występować o wykreślenie hipoteki, kiedy jeszcze wyrok nie jest prawomocny.

12.11.2021

Parlament Europejski wzywa Polskę do zniesienia zakazu aborcji

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie aborcji w Polsce. Wezwał w niej polski rząd do zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet. Potępił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wprowadzające niemal całkowity zakaz aborcji i zagrażające tym samym zdrowiu i życiu kobiet. Wezwał polski rząd do zagwarantowania dostępu do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych dla wszystkich kobiet.

11.11.2021

Prezes Manowska chce odwołania od wyroku ETPC, sędziowie protestują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zabiegi pierwszej prezes o ponowne rozpoznanie przez Wielką Izbę ETPC sprawy dotyczącej prawa Krajowej Rady Sądownictwa do rekomendowania kandydatów na sędziów nie będą stanowiskiem Sądu Najwyższego - stwierdziło w opublikowanym w środę oświadczeniu 50 sędziów SN. Zdaniem rzecznika SN przedstawianie rekomendacji ws. stanowiska przed ETPC jest kompetencją I prezes.

11.11.2021

RPO: Tylko referendum może zdecydować o wystąpieniu z UE

Administracja publiczna

Ewentualna zgoda na decyzję o wystąpieniu z Unii Europejskiej powinna być wyrażona tak jak przy wstępowaniu do niej - w trybie kwalifikowanym. Powinno to być zatem albo przyjęcie odpowiedniej ustawy kwalifikowaną większością głosów, albo – co z punktu widzenia poszanowania zasady suwerenności Narodu wydaje się najbardziej pożądane – podjęcie decyzji w ogólnokrajowym referendum.

11.11.2021

Wciąż brakuje szczepionek na grypę, a liczba chorych rośnie

Opieka zdrowotna Farmacja

Wzrosło zainteresowanie szczepieniem na grypę, ale w wielu aptekach brakuje preparatów, mimo że Polska zamówiła ich więcej niż dotychczas. Tymczasem od 1 do 7 listopada 2021 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 100 574 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że w listopadzie szczepionek nie powinno brakować, ale wciąż jest ich mało.

11.11.2021

Marsz Niepodległości przyciąga także zadymiarzy, co roku problem z kosztami szkód

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Marsz Niepodległości należy do imprez podwyższonego ryzyka, bo jak magnes przyciąga tych, którzy w stolicy chcą się "wyszumieć". W tamtym roku jego uczestnicy mieli swoim koncie m.in. "bitwę o Empik" i podpalenie prywatnego mieszkania. Niestety, od lat pojawia się problem z pokryciem kosztów wyrządzonych podczas marszu szkód. Odpowiedzialność organizatorów jest bowiem wątpliwa prawnie.

11.11.2021

Orzeł w godle Rzeczypospolitej Polskiej musi mieć koronę, ale jaką?

Administracja publiczna

W związku z projektem nowej ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, ponownie powstał spór o to, jak ma wyglądać wizerunek orła białego w godle państwowym. Minister kultury i dziedzictwa narodowego proponuje tylko drobną korektę w orlej koronie. Resort sprawiedliwości domaga się korony zamkniętej i przywrócenia na niej krzyża. Ale kontrowersji jest więcej i dotyczą nie tylko godła.

11.11.2021

MON rezygnuje z polskiego i przechodzi na języki obce w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Ministerstwo Obrony Narodowej chce zrezygnować z używania języka polskiego przy postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Zamiast tego dokumentację techniczną dotyczącą sprzętu wojskowego będzie można sporządzać w języku powszechnie używanym w międzynarodowym handlu. Z tym, że autorzy nie przewidzieli, że sądy będą chciały mieć tłumaczenia na język polski.

11.11.2021

Będą obniżone wymagania na egzaminie ósmoklasisty i nowej maturze

Zarządzanie oświatą

W latach szkolnych 2022/23/24 egzamin maturalny, a także egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Ta zmiana jest dobra, ale nie rozwiązuje całego problemu, bo nowa formuła egzaminu nadal pozostaje, a ona jest trudniejsza.

10.11.2021

Nowelizacja ustawy o PAŻP - będzie zmiana czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego

Prawo pracy

Maksymalny wymiar operacyjnego czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego wzrośnie z przeciętnych 30 do przeciętnych 36 godzin na tydzień - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Zyska na tym Agencja, która będzie musiała im płacić mniej za nadgodziny.

10.11.2021

Zasady organizacji olimpiad wciąż elastyczne

Ministerstwo edukacji i nauki przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego konkursów, turniejów i olimpiad. Chce w nim utrzymania zasady obowiązującej w zeszłym roku, zabezpieczając uczniów na wypadek przejścia na nauczanie zdalne. Podobnie z praktykami, wciąż będzie można na ich poczet zaliczyć np. wolontariat.

10.11.2021

Interpretacje i wiedza podatkowa są teraz w Eurece

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów uruchomiło wyszukiwarkę Eureka. Znajdą się tam potrzebne informacje podatkowe i celne. By skorzystać z systemu nie trzeba się logować. Na stronie można także zapisać się do newslettera i ocenić dostępne tam informacje. W nowym systemie publikowane są także interpretacje podatkowe.

10.11.2021

Biura rachunkowe apelują do prezydenta o weto dla Polskiego Ładu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu całego środowiska biur rachunkowych wysłała w środę apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie podatkowej części Polskiego Ładu. Przepisy te zostały uchwalone przez parlament pod koniec października. Mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.

10.11.2021

Technicy elektroradiologii przygotowują się do strajku

Zawody medyczne

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektrokardiologii grozi strajkiem. Elektrokardiolodzy czują się upokorzeni, bo jako jedyna grupa techników zostali zdegradowani i zaszeregowani wraz z grupą opiekunów medycznych i innych zawodów ze średnim wykształceniem w porozumieniu między ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego.

10.11.2021

Wizyty dorosłych u specjalisty z większą wyceną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do konsultacji publicznych trafił projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczący wyceny świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Jest propozycja wyższego wskaźnika przy rozliczaniu za pierwszą wizytę u wybranych specjalistów. Uwagi do projektu można zgłaszać do 12 listopada.

10.11.2021