We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim, przedłożony przez ministra infrastruktury.
Rząd chce, aby morskie farmy wiatrowe, które budowane są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, spełniały odpowiednie wymogi. Dotyczy to także zespołów urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. Chodzi o zapewnienie wytrzymałości, nośności i stateczności konstrukcji instalowanych na morzu. Nowe przepisy przewidują m.in. wprowadzenie systemu certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Najważniejsze rozwiązania
Nowela wprowadza system certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na poszczególnych etapach realizacji inwestycji (projektowanie, dopuszczenie do eksploatacji, eksploatacji. Określa również wymagania, jakie będzie musiała spełniać morska farma wiatrowa. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania oraz wymagania związane z ochroną środowiska. Ich spełnianie będą potwierdzać certyfikaty: zgodności projektowej, dopuszczenia do eksploatacji, bezpieczeństwa eksploatacji.
WZÓR DOKUMENTU: Zawiadomienie o kontroli robót budowlanych realizowanych w ramach farmy wiatrowej >
Zadania dotyczące certyfikacji i nadzoru nad morskimi farmami wiatrowymi w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim będą realizowane wyłącznie przez organizacje, zajmujące się tego typu działaniami.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.