Kuratorzy - udział w kontaktach z dzieckiem tylko wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z roku na rok zwiększa się liczba kontaktów dzieci i rodziców przy udziale kuratora. Sądy często traktują taką możliwość jak ostatnią deskę ratunku, a kuratorzy podkreślają, że takie spotkania powinny być traktowane jako sytuacje wyjątkowe, bo stosowane zbyt długo, czasem latami, budowie więzi z rodzicem nie służą. Do sprawy wracają teraz, opiniując projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

20.12.2021

Rząd zafundował lekarzom podatkową ruletkę

PIT Zawody medyczne Polski Ład

W 2021 roku wielu lekarzy uzyskało od fiskusa indywidulane interpretacje, zgodnie z którymi mogliby się rozliczać kartą podatkową. Dzięki temu maksymalny roczny podatek, jaki by zapłacili, nie przekroczyłby 21 888 zł, niezależnie od tego, ile by zarobili. Za sprawą Polskiego Ładu niewielu będzie jednak mogło się tak korzystnie rozliczać. A oferowany im ryczałt wcale nie musi być atrakcyjny.

20.12.2021

Zakaz covidowych eksmisji - niechciani lokatorzy żyją na koszt właścicieli mieszkań

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości

Covidowy zakaz eksmisji utrudnia życie właścicielom mieszkań. Miał obowiązywać kilka miesięcy, a minęło już półtora roku od jego wprowadzenia. - Państwo chroni jednych kosztem drugich, a przecież my też mamy problemy ekonomiczne przez  pandemię - mówią rozgoryczeni właściciele lokali. Jeden z nich w ramach akcji "Poprawmy prawo" zaproponował, by pozbyć się tego zakazu z przepisów.

20.12.2021

Wkrótce Polski Ład, a firmy szukają sposobów, by dalej zatrudniać na czarno

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Istnieje duże ryzyko, że wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku przepisy, dotyczące skutków podatkowych zatrudniania na czarno, nie sprawdzą się. W założeniu miały być walką z szarą strefą, jednak nieuczciwi przedsiębiorcy już szukają sposobów, by je obejść. Pytają księgowych i doradców podatkowych, co zrobić, by w dalszym ciągu móc zatrudniać pracowników na czarno i płacić im „pod stołem”.

20.12.2021

Niepubliczne kształcenie ustawiczne tylko po wpisie do ewidencji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego mogą być zakładane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Przepisy zakładają, że do prowadzenia takiej działalności konieczne jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Podmioty te mogą się też starać o uzyskanie akredytacji, która stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

20.12.2021

Korekta płci to także zmiana PESEL

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Co roku około dwóch tysięcy obywateli zmienia PESEL, na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub korekty płci. Zmiana jest bezpłatna. Osoba, która ma nowy PESEL musi na nowo zmienić dokumenty tożsamości i aktualizować wpisy w rejestrach.

19.12.2021

Roszczenia jednorodzajowe – czyli gdy co najmniej 10 osób ma wspólne żądanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Aby dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym konieczne jest spełnienie przesłanek ustawowych. Kluczowe jest dochodzenie roszczeń jednego rodzaju przez co najmniej 10 osób. Muszą być one oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Z orzecznictwa wynika, że przesłankę taką należy rozumieć w ten sposób, że żądania z nich wynikające są wspólne dla wszystkich członków grupy.

18.12.2021

Kradzieże w maseczkach - pandemia sprzyja sklepowym złodziejom

Prawo karne Rynek i konsument

Rośnie liczba kradzieży sklepowych. Procederowi sprzyjają obostrzenia covidowe, które nakazują poruszanie się w sklepach w maseczkach. Utrudnia to działanie monitoringu, a do tego właściciele sklepów, ograniczając koszty, tną wydatki na fizyczną ochronę, która oprócz pilnowania towaru, jest też zaangażowana w sprawdzanie limitów osób w placówkach.

18.12.2021

Dom do 70 mkw. bez formalności, ale jak ustalić podatek?

Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Po Nowym Roku będzie można budować już małe domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie uproszczonych formalności budowlanych i bez dziennika budowy. Ale z opodatkowaniem ich właścicieli podatkiem od nieruchomości może być już poważny problem. Bo bez dziennika trudno będzie ustalić datę zakończenia budowy, a tym samym ustalić, od kiedy naliczać daninę.

18.12.2021

Sędzia św. Mikołajem? KRS ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Udział sędziego, z wykorzystaniem swojego statusu, w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny - uważa Krajowa Rada Sądownictwa. Podjęła w tej sprawie uchwałę, w które powołała się na sędziowskie zasady etyki. Wskazała przy tym jednak, że wspieranie działalności charytatywnej jest co do zasady słuszne społecznie.

18.12.2021

Na zdalną z togą, bez papierosa i kawy - savoir vivre w dobie nowoczesnych rozpraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Udział w rozprawie zdalnej lub odmiejscowionej nie należy już do rzadkości. Adwokaci i radcy prawni powinni więc pamiętać, że w kontakcie z sądem niezmiennie obowiązują pewne zasady, dzięki którym okazują sądowi szacunek. I choć wiele kwestii nie jest uregulowanych, to przykładowo togę warto mieć na sobie lub pod ręką, a popijanie kawy czy herbaty może być przez sąd źle odebrane.

18.12.2021

Nie będzie niższej akcyzy na olej opałowy

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię. Nie będzie więc niższego podatku np. na olej opałowy, co zaproponowali w czwartek senatorowie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu.

17.12.2021

Weto Senatu odrzucone - Sejm ponownie uchwalił Lex TVN

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną Lex TVN. Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. - USA są skrajnie rozczarowane przyjęciem przez Sejm ustawy medialnej - stwierdził pęłniący obowiązki ambasadora Bix Aliu.

17.12.2021

KRS protestuje przeciwko bojkotowi wyborów do tego organu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bojkot wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa godzi wprost w interes wymiaru sprawiedliwości - stwierdziła w opublikowanym w piątek oświadczeniu KRS. I dodał, że atmosfera zagrożenia i zastraszenia powoduje, że sędziowie, bojąc się napiętnowania, nie chcą wziąć udziału w tych wyborach. Do bojkotu tych wyborów wezwało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

17.12.2021

Rozpoczęły się konsultacje Krajowego Programu Żeglugowego do 2030 roku

Środowisko Administracja publiczna

Do 19 stycznia 2022 r. można zgłaszać uwagi do projektu Krajowego Programu Żeglugowego do 2030 roku. Jest to pierwszy w Polsce dokument planistyczny dla sektora transportu wodnego śródlądowego. Celem programu jest przywrócenie transportu wodnego śródlądowego poprzez inwestycje na Odrze i Wiśle.

17.12.2021

MF: Covid wpływa na rozliczenia cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Zrealizowane zostały rekomendacje Forum Cen Transferowych. Dokument „Wpływ Covid-19 na ceny transferowe. Zbiór dobrych praktyk” – został już opublikowany na stronie Ministerstwa Finansów. Eksperci pozytywnie oceniają te wskazówki jako istotne ułatwienie dla podatników i ich doradców podatkowych. Resort obiecuje pochylić się też nad postulatami zgłoszonymi przez Krajową Izbę Gospodarczą.

17.12.2021

Polska nie wdrożyła dyrektywy o sygnalistach na czas

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

W piątek, 17 grudnia 2021 r., mija termin dla państw Unii Europejskiej implementacji do krajowych porządków prawnych dyrektywy o sygnalistach. Pracodawcy nie muszą jednak czekać z przygotowaniem własnych procedur zgłaszania przypadków naruszenia prawa do czasu uchwalenia polskiej ustawy. Mogą stosować się do dyrektywy unijnej, a potem tylko dostosować opracowaną procedurę do ostatecznego kształtu polskiego prawa.

17.12.2021

Jest rozporządzenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Szkoła i uczeń Ubezpieczenia społeczne

Rada Ministrów podjęła decyzję o przyznaniu rodzicom uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas nauki zdalnej od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Poinformowała o tym w czwartek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, a rozporządzenie w tej sprawie nie zostało ogłoszone w piątek w Dzienniku Ustaw.

17.12.2021

Na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki - rozporządzenie znowelizowane

Koronawirus

Będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku - obowiązujące od dwóch dni rozporządzenie obostrzeniowe zostało znowelizowane. Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia br. wprowadza na noc sylwestrową wyjątek w ograniczeniach dotyczących działalności klubów i dyskotek.

17.12.2021

BHP obowiązuje także przy pracach administracyjno-biurowych

Prawo pracy BHP

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 września 1997 r., pomieszczeniem pracy stałej jest pomieszczenie, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika, w ciągu jednej doby, przekracza 4 godziny. Jeśli biuro spełnia ten warunek to może być kwalifikowane jako pomieszczenie pracy stałej, co pociąga za sobą obowiązek spełnienia licznych wymagań.

17.12.2021