Tarcze finansowe PFR spełniły swą rolę, ale część subwencji do zwrotu

Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza finansowa

Kolejne fale koronawirusa siały spustoszenie nie tylko na szpitalnych oddziałach, ale też w gospodarce. Państwo nie pozostało bierne i dla wsparcia firm oraz ochrony miejsc pracy uruchomiło Tarcze finansowe. Programy te co do zasady zrealizowały swój cel, ale nie obyło się bez problemów. Wiele przedsiębiorstw może liczyć na umorzenie subwencji, ale niektóre będą musiały je zwrócić.

29.04.2022

W zatrudnianiu personelu pomocniczego bez zmian, choć pacjenta obsłuży starsza salowa

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Nie wiadomo, jak Ministerstwo Zdrowia zamierza uregulować problemy związane z zatrudnieniem personelu niemedycznego, ani czy zamierza podjąć jakiekolwiek działania w zakresie outsourcingu w służbie zdrowia. Wiceminister Piotr Bromber choć miał o tym dyskutować z posłami, zadeklarował jedynie, że sanitariusz i salowa z 3-letnim doświadczeniem będą mogli być zatrudnieni na stanowisku starszy sanitariusz i starsza salowa.

29.04.2022

Kobiety będą bronić Ojczyzny dobrowolnie, a obowiązkowo tylko niektóre

Administracja publiczna Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny nie przewiduje obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet ani obowiązkowej kwalifikacji. W armii mogą służyć dobrowolnie. Przepisy zostawiają jednak furtkę do kwalifikacji wojskowej kobiet, ale tylko tych o określonych umiejętnościach i specjalizacjach. Ale w czasie wojny możliwy jest szerszy zaciąg ochotniczy do obrony kraju.

29.04.2022

Raport o stanie gminy – milczący obowiązek radnych

Samorząd terytorialny

Wprowadzony w 2018 roku obowiązek raportowania o stanie gminy nie przyjął się na poziomie lokalnym. I choć gminy wywiązują się z ustawowego minimum, to gorzej z treścią raportów. Wiele ma formę przeładowanych liczbami sprawozdań, przez które trudno przebrnąć mieszkańcom. Uchwalane są zazwyczaj bez dyskusji radnych i przy małym zaangażowaniu społecznym. O raporcie o stanie gminy piszemy w najnowszym Legal Alert.

29.04.2022

Covidowe budowy do rozbiórki, ale legalizacja też możliwa

Budownictwo Koronawirus

Inwestorzy, którzy poszli drogą na skróty i budują rzekomo covidowe domy oraz bloki, masowo przegrywają w sądach. Nie chcą jednak ich dobrowolnie rozbierać. Na wokandach więc wysyp spraw egzekucyjnych. Niektórzy też próbują zalegalizować swoje inwestycje. W nie każdym przypadku jest to jednak możliwe i słono kosztuje. Wiele będzie też zależało od determinacji organów nadzoru budowlanego.

29.04.2022

Maląg: Minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku może być podnoszone dwukrotnie

Zarządzanie oświatą

W 2023 r. płaca minimalna zostanie zwaloryzowana dwukrotnie - poinformowała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku, musimy poczekać na jeszcze jeden wskaźnik do 11 maja i do 15 czerwca przedstawić Radzie Dialogu Społecznego.

28.04.2022

RPD chce definicji opieki naprzemiennej i kary za utrudnianie kontaktów dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

Rodzicowi, który utrudnia kontakty z dzieckiem mimo orzeczenia sądu, powinny grozić grzywna lub ograniczenie wolności - uważa Rzecznik Praw Dziecka i proponuje konkretne zmiany w prawie karnym. Postuluje również - w piśmie do Ministra Sprawiedliwości - wprowadzenie definicji opieki naprzemiennej – jako jednej z możliwych form sprawowania opieki nad dziećmi przez rozstających się rodziców.

28.04.2022

Senat proponuje dłuższy termin na wniesienie apelacji w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowana przez Senat nowelizacja kodeksu postępowania karnego ma na celu wydłużenie terminu do wniesienia apelacji w sprawach zawiłych i skomplikowanych do miesiąca. Co więcej, projekt zakłada, że jeśli w zawiadomieniu termin ten wskazano błędnie, a strona się do niego zastosowała, apelację uważa się za wniesioną w terminie. Obrońcy przyjmują te propozycje zmian z zadowoleniem.

28.04.2022

Porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego podpisane

Prawo pracy Transport

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała w czwartek porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Porozumienie ma obowiązywać do 10 lipca br. Minister infrastruktury zapewnił, że transport lotniczy w Polsce w najbliższych tygodniach będzie się odbywał bez zaburzeń. Ale przedstawiciel kontrolerów zastrzegł, że to tylko rozejm, nie koniec wojny.

28.04.2022

Kontrolerzy będą nadzorować loty, ale wakacje i odszkodowania za już odwołane - niepewne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kontrolerom lotów i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej udało się osiągnąć czasowe porozumienie, do 10 lipca, i wydaje się, że pasażerom uda się wylecieć na zaplanowaną majówkę. Dalsza przyszłość nie jest jednak oczywista. Pasażerowie, którym nie udało się wylecieć na urlop z powodu odejścia z pracy kontrolerów lotów, nie mogą liczyć na odszkodowania od przewoźnika, ale otrzymają zwrot pieniędzy za bilet.

28.04.2022

Sejm za ustawą, która ma poprawić jakość żywności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki nowemu prawu mają powstać elektroniczne książki leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt.

28.04.2022

Senacki projekt nowelizacji ustawy o kinomatografii trafił do Sejmu

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Senacki projekt nowelizacji ustawy o kinematografii trafi do Sejmu. Nowela zakłada obowiązek dla dystrybutorów filmów na polskim rynku zapewnienia ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwraca jednak uwagę, że nowelizacja traktuje dostępność filmów wąsko, zapominając np. o potrzebach osób głuchych.

28.04.2022

Pięciu nowych partnerów w kancelarii DLA Piper

Rynek

Do grona partnerów warszawskiego biura DLA Piper dołączyło pięciu prawników. Na stanowisko equity partnerów zostali promowani Agnieszka Lehwark z zespołu nieruchomości i Bartłomiej Palusiak z zespołu prawa rynków finansowych, projektów infrastrukturalnych i restrukturyzacji. Nominacje na partnerów lokalnych otrzymali: Adriana Mierzwa-Bronikowska, kierująca praktyką Projects (projektów), Łukasz Jankowski, szef praktyki energetycznej, oraz Rafał Kluziak z zespołu fuzji i przejęć.

28.04.2022

Minister rolnictwa chce wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty rolne

Środowisko

Do 31 maja wydłużony ma być termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego i do 15 czerwca termin zgłaszania zmian do tych wniosków - wynika z projektu rozporządzenia, który trafił do konsultacji. Resort uzasadnia, że m.in. przez wysokie ceny nawozów sztucznych wielu rolników nie zaplanowało jeszcze zasiewów.

28.04.2022

UOKiK sprawdzi "tarczę antyinflacyjną" Biedronki

Rynek i konsument

Jeśli na naszej liście 150 najczęściej kupowanych produktów znajdziecie produkt w niższej cenie regularnej w innym sklepie ZWRÓCIMY WAM RÓŻNICĘ” – zapewnia właściciel sieci Biedronka, reklamując to jaką swoją "tarczę antyinflacyjną", nawiązującą nazwą do rządowego programu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy to jest oferta korzystna dla klientów.

28.04.2022

NIK: Duże pieniądze na żywienie w szkołach, gorzej z wyposażeniem stołówek

Zarządzanie oświatą

W pierwszych dwóch latach program "Posiłek w szkole i w domu" pełni zaspokajał potrzeby dzieci, młodzieży i osób starszych w zakresie dożywiania. Natomiast wsparcie związane z doposażeniem czy organizacją stołówek uzyskało zaledwie 18 proc. szkół zgłoszonych do programu. Powodem była za mała pula środków zaplanowanych na ten cel.

28.04.2022

Przedsiębiorcy wyręczają państwo w pomaganiu Ukraińcom w zdobyciu pracy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Na rynku pojawił się nowy trend: przedsiębiorcy nie tylko chcą zatrudniać Ukraińców, ale także szkolą ich w prowadzeniu legalnej działalności, ułatwiają znalezienie pracy, wyposażają w narzędzia potrzebne do wykonywania zawodu, a nawet poszukują dla nich zleceń. Zdaniem ekspertów, to są działania, które do tej pory nie były praktykowane w Polsce. Konieczne jest jednak systemowe wsparcie państwa.

28.04.2022

Dziś Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Prawo pracy BHP

28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, proklamowany przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) w 2003 roku. W tym roku obchody są poświęcone kulturze bezpieczeństwa pracy, a w szczególności temu, jak w jej kształtowaniu uczestniczą pracownicy – przypomina Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

28.04.2022

RPO: Rejestr umów 500 powinien uwzględniać prawo do prywatności urzędników

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Od 1 lipca jednostki sektora finansów publicznych muszą prowadzić jawny rejestr zawartych umów. Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że prawo do informacji publicznej powinno być realizowane z poszanowaniem prawa do ochrony prywatności oraz danych osobowych. Wystąpił do nowej Minister Finansów prosząc o informacje na temat podjętych działań.

28.04.2022

Referendarz i asystent będą mogli podejść do egzaminu sędziowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do rozwiązań sprzed lat, o które apelowali referendarze i asystenci sędziego. Zmiany dotyczące spłaszczenia struktury sądów zakładają również przywrócenie możliwości podchodzenia przez nich do egzaminu sędziowskiego. Będą oczywiście warunki - co najmniej czteroletni staż pracy. Po takim egzaminie, będą mogli być mianowani na stanowisko asesora.

28.04.2022