Zakupy w Black Friday z fikcyjnymi rabatami? W tym roku jeszcze bez unijnej ochrony

Prawo cywilne Rynek i konsument

Buty za połowę ceny, sukienka prawie za darmo. Super oferta może okazać się zwykłą ściemą. Przed sztuczkami sprzedawców chroni unijna dyrektywa Omnibus, ale jeszcze nie w Polsce. Ustawa implementująca unijne przepisy jest jeszcze przedmiotem prac w parlamencie. Dopiero więc przyszłoroczny Black Friday będzie objęty ochroną unijnych przepisów.

25.11.2022

Black Friday - UOKiK ostrzega przed nieuczciwymi promocjami

Rynek i konsument

Podnoszenie cen na kilka dni przed planowaną wyprzedażą dla stworzenia odpowiedniego tła do pozorowania kuszących obniżek, to nieuczciwy chwyt marketingowy, który ma przekonać konsumenta, że promocja jest bardziej atrakcyjna niż w rzeczywistości - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy mają tego zakazywać, ale jeszcze nie w ten piątek.

25.11.2022

Zmieni się status szpitala MSWiA, ale lecznice dla VIP-ów to nic nowego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Kontrowersje wywołała uchwalona już ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podnoszony jest zarzut, że powstaje instytut dla ważnych polityków (VIP-ów) i funkcjonariuszy służb mundurowych. Tymczasem w tej kwestii niewiele się zmienia, bo szpitale, z których korzystają tzw. VIP-y, funkcjonują od lat.

25.11.2022

Pozwy dotyczące WIBOR-u nie powinny zaszkodzić kredytobiorcom

Banki Kredyty

Głośne postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach, który zabezpieczył roszczenie konsumenta tak, że do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank został pozbawiony prawa doliczania WIBOR-u do raty kredytowej, wzbudziło nadzieję w kredytobiorcach złotówkowych na obniżenie zadłużenia. Szykuje się fala pozwów w takich sprawach.

25.11.2022

Nowe technologie w wymiarze sprawiedliwości? Potrzebna spójna wizja

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Pandemia przyspieszyła informatyzację wymiaru sprawiedliwości, nadal brakuje jednak legislacji i spójnych rozwiązań. Część przepisów dotyczących np. e-rozpraw w sprawach cywilnych powinna zostać wprowadzona już na stałe. Kolejny krokiem powinny być akta elektroniczne i dwustronną e-komunikację między sądami a pełnomocnikami zawodowymi. Do tego wszystkiego trzeba wizji.

25.11.2022

Platformy społecznościowe nie takie pod linijkę - bywa, że są na bakier z RODO

Prawo AI RODO

Kary nakładane na hegemonów z Doliny Krzemowej to wciąż ułamki ich rocznych przychodów i nie są raczej traktowane jako poważne zagrożenie przez inwestorów i zarządy firm. Każdy korzystający z platform społecznościowych oraz wszystkie podmioty reklamujące tam swoje produkty i usługi, powinny wspólnie naciskać na organy regulujące i nadzorcze na bardziej skrupulatne monitorowanie i surowe podejście do kontrowersyjnych działań tych gigantycznych korporacji.

25.11.2022

PFR wzywa pracodawców do zawarcia umów o zarządzanie PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Wezwania są udostępniane w profilu informacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) i zawierają link do specjalnego formularza. Wypełniając go, pracodawca będzie mógł poinformować Polski Fundusz Rozwoju o zawarciu umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi albo o przyczynie nie zawarcia tej umowy.

25.11.2022

Fundacje rodzinne nie do końca atrakcyjne, głównie z powodów podatkowych

CIT PIT Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej został w sumie dobrze przyjęty. Ale ma niedociągnięcia, które spowodują, że w przypadku jej rozwiązania, trzeba będzie zapłacić podatek wyższy, niż przy rozwiązaniu zwykłej spółki - sygnalizują eksperci. Wskazują, że fundacja może być podatkową "złotą klatką" - można będzie w nią korzystnie zainwestować, gorzej z wyciągnięciem z niej pieniędzy.

25.11.2022

Przepisy zaciemniają, kto ma oszczędzać prąd w gminie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Samorządowcy chcą doprecyzowania przepisów dotyczących oszczędzania energii przez jednostki sektora finansów publicznych. Przekonują, że nie wynika z nich wprost, kto ma oszczędzać prąd, czy tylko urzędy, czy np. także samorządowe szpitale. Do końca nie wiadomo, jak wyliczać pożądane oszczędności. Wyjaśniania i interpretacje ministerstwa klimatu ich nie przekonują.

25.11.2022

Jak zadbać o majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu? Zapytaj notariusza

Wymiar sprawiedliwości

Już po raz 13., w ostatnią sobotę listopada, odbędzie się Dzień Otwarty Notariatu – ogólnopolska akcja społeczna samorządu notarialnego, której celem jest edukowanie społeczeństwa, w tym m.in. informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych. Tegoroczny temat brzmi: Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu. A rozmawiać będzie można w godzinach od 10-16.

25.11.2022

Rektorzy debatują o zmianach w ustawie i oszczędnościach na uczelniach

Szkolnictwo wyższe

Zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ale także praktyczne aspekty funkcjonowania uczelni w 2023 r., w tym w jaki sposób uczelnie mogą oszczędzać energię – to m.in. tematy zorganizowanego w Poznaniu posiedzenia Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Obrady rozpoczęły się w czwartek po południu i będą kontynuowane w piątek.

24.11.2022

Ministerstwa wdrażają oszczędności - MEiN ogranicza zużycie prądu

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

W Ministerstwie Edukacji i Nauki podjęte zostały następujące działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej: rozpoczęto proces wymiany zużytego sprzętu AGD oraz starych żarówek na żarówki energooszczędne, uszczelniono okna i drzwi, zintensyfikowano korzystanie z technologii IT - poinformował wiceminister nauki prof. Włodzimierz Bernacki.

24.11.2022

Ruszył proces w sprawie ataków na prezesa Iustitii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się w czwartek proces cywilny związany z doniesieniami o organizowanej w resorcie sprawiedliwości akcji dyskredytowania i hejtowania prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystiana Markiewicza. Pozwanym w tej sprawie jest m.in. Minister Sprawiedliwości. Nikt z pozwanych nie stawił się w sądzie.

24.11.2022

Dodatek węglowy przysługuje na kocioł wielopaliwowy, ale pod pewnym warunkiem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Dodatek węglowy może zostać przyznany również, gdy źródłem ogrzewania jest kocioł wielopaliwowy, który zgodnie z deklaracją w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zasilany jest węglem i drewnem kawałkowym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że dodatek może być przyznany tylko jeżeli źródło to jest faktycznie zasilane węglem.

24.11.2022

TSUE: Polska wygrała z Komisją spór o zwolnienie z akcyzy alkoholu do produkcji lekarstw

Wymiar sprawiedliwości Akcyza Farmacja Prawo europejskie

Polska procedura zawieszenia poboru akcyzy od alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodna z unijnym prawem - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym taki alkohol, choć co do zasady nie podlega temu podatkowi, wciąż będzie podlegał sformalizowanym procedurom importowym. Skarga KE, jako bezzasadna, została w całości oddalona.

24.11.2022

Resort nauki bierze się za nowelizację ustawy o PAN

Szkolnictwo wyższe

Do końca roku będziemy mieli jasno zdefiniowano rozwiązania formalno-prawne projektu ustawy - powiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, pytany o postępy prac powołanego w resorcie zespołu. Dodał, że w ubiegłym tygodniu zespół ten przedstawił swoją diagnozę funkcjonowania Polskiej Akademii Nauk.

24.11.2022

UOKiK sprawdza klauzule inflacyjne operatorów telefonii

Rynek i konsument

Czy operatorzy komórkowi mogą przerzucać na konsumentów koszty inflacji? To pytanie zadaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdza zapisy uprawniające do zmian wysokości opłat za usługi telekomunikacyjne w umowach na czas oznaczony. Postępowania wyjaśniające prowadzone są w sprawie Orange Polska, P4 i T- Mobile Polska.

24.11.2022

RPO: Skarga nadzwyczajna dla obywateli, nie władzy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd okręgowy prawomocnie uznał, że państwo naruszyło dobra osobiste mieszkańca Rybnika z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście i przyznał mu zadośćuczynienie. Prokurator Generalny zaskarżył ten wyrok skargą nadzwyczajną, domagając się uchylenia go przez Sąd Najwyższy. Zdaniem RPO nadużyciem jest używanie instytucji przeznaczonej dla obywateli przez organ władzy.

24.11.2022