- Rozpoczęliśmy dyskusją nad planowanymi zmianami w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, z tym, że tę dyskusję rozszerzamy. Odnosimy się nie tylko do tych zapisów, które w tej chwili są procedowane w Sejmie, ale także dyskutujemy nad wszelkimi problemami, które są związane ze stosowaniem ustawy, a także z rozporządzeniami, które w ostatnim czasie się pojawiły. To m.in. rozporządzenie, które reguluje nowy podział dyscyplin i dziedzin nauki – powiedział w czwartek przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
Czytaj w LEX: Kopacz Marta, Pozycja procesowa rektora uczelni publicznej w indywidualnych sprawach studenckich >>>
Czytaj w LEX: Ograniczenia w zatrudnianiu nauczycieli akademickich u dodatkowego pracodawcy >>>
Problematyczne oświadczenia w sprawie energii
Przewodniczący mówił też, że uczelnie mają problemy ze stosowaniem przepisów o maksymalnych cenach energii. - Do 30 listopada szkoły wyższe powinny złożyć oświadczenie, w którym definiują, które obszary działalności szkół wyższych podlegają pod tę ustawę. Działalność szkół wyższych jest bardzo złożona, są różnego rodzaju podmioty gospodarcze działające na terenie uczelni i tu jest ogromny problem z rozróżnieniem, jaka część energii jest przez te podmioty zużywana. Te podmioty działają na rzecz uczelni, na rzecz realizacji misji uczelni – powiedział.
Cena promocyjna: 199.2 zł
|Cena regularna: 249 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Prof. Mężyk zauważył, że porównując zużycie przez uczelnie energii między rokiem 2002, a rokiem 2019 można zauważyć zaledwie kilkuprocentowy wzrost. - Ten wzrost głównie wynika ze zwiększenia się infrastruktury i z nowych inwestycji. Natomiast kosztowo to jest znaczny wzrost, to jest o 50 proc. w 2022 r. w stosunku do roku 2021 – powiedział.
Czytaj w LEX: Student miewa rację w sporze z rektorem - omówienie orzeczenia >>>
Czytaj w LEX: Informacja rektora w sprawie stypendium za znaczące osiągnięcia naukowe nie podlega zaskarżeniu - omówienie orzeczenia >>>
Wynagrodzenia przedmiotem sporu
Jednym z tematów dyskusji jest też problem wynagrodzeń nauczycieli akademickich. Prof. Mężyk powiedział, że obecnie ministerstwo zapowiedziało regulację płac od maja 2023 roku w wysokości 12,2 proc. - KRASP łącznie z instytucjami przedstawicielskimi zorganizował spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Wnioskowaliśmy wtedy, żeby ta podwyżka była 17,2 proc. od 1 stycznia 2023 r. Premier zapowiedział, że w tej sytuacji ekonomicznej trudno mu znaleźć pieniądze na realizację tego, natomiast po Nowym Roku, kiedy będą znane wskaźniki ekonomiczne, będzie przeprowadzana dalsza analiza – powiedział. (ks/pap)
Czytaj: Od stycznia 2023 podwyżki dla nauczycieli akademickich>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.