Rząd zamierza stworzyć nowoczesny system informacji emerytalnej

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt o Centralnej Informacji Emerytalnej. To system, dzięki któremu każdy obywatel, który będzie chciał, ma mieć pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności na wszystkich kontach produktów emerytalnych. Jeszcze na etapie prac legislacyjnych w łonie rządu autorzy projektu szacowali, że całkowity koszt budowy systemu po stronie PFR Portal PPK ma wynieść 35 mln złotych.

21.03.2023

Rzecznik rządu: Zainwestowaliśmy w pomoc psychologiczno-pedagogiczną

Zarządzanie oświatą

Rzecznik rządu w poniedziałek na konferencji prasowej podał dane dotyczące pomocy psychologicznej i psychologów w szkołach. Jak zauważył, jest to kwestia, która "wzbudza trochę emocji". Poinformował, że w latach 2016-2023 liczba etatów psychologów w szkołach wzrosła o 80 proc.

21.03.2023

ZUS: Nowy kalkulator wyliczy seniorom wysokość przyszłej emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Nowy kalkulator emerytalny pozwala obliczyć wysokość emerytury osobom, które chcą sprawdzić, czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku. Na platformie internetowej PUE ZUS można porównać, jaka będzie wysokość naszej emerytury, w zależności od momentu, w którym decydujemy się zakończyć aktywność zawodową.

21.03.2023

Rośnie liczba hospitalizacji z powodu grypy

Pacjent Opieka zdrowotna

Tylko w pierwszej połowie marca z powodu grypy lub jej podejrzenia wystawiono ponad 2,2 tys. skierowań do szpitala - wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych. W tym czasie odnotowano 422 431 przypadków tej choroby. Zmarły dwie osoby. Eksperci mówią, że w obecnym sezonie epidemicznym mamy ponad 200-procentowy wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne i 500 - procentowy wzrost hospitalizacji.

21.03.2023

RPO: Wyrok TSUE w sprawie lasów trzeba wykonać, projekt od roku w Sejmie

Środowisko Prawo europejskie

Polskie przepisy wykluczające możliwość zaskarżenia przed sądem planów urządzenia lasu naruszają prawo Unii Europejskiej – orzekł niedawno TSUE. Rząd zapowiedział ignorowanie tego wyroku, a RPO przypomina, że od roku na uchwalenie przez Sejm czeka senacki projekt nowelizacji ustawy o lasach, który realizowałby ten wyrok. Poza skierowaniem do konsultacji nie doczekał się dalszych prac.

21.03.2023

POB: Biometan powinien być szerzej wykorzystywany, ale potrzebne jest dodatkowe wsparcie

Środowisko Energetyka

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz innych aktów prawnych to dobry krok w kierunku szerszego wykorzystywania biometanu w Polsce, który w przyszłości może stać się ekologicznym zamiennikiem gazu ziemnego - uważa Polska Organizacja Biometanu. W przedstawionych uwagach zaznacza jednak, że przepisy należałoby poszerzyć o dodatkowe wsparcie.

21.03.2023

Prezes sądu i sędziowie krytycznie o komentarzu przewodniczącej KRS wobec wyroku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oburzenie środowiska sędziowskiego wywołało pismo skierowane przez przewodniczącą KRS do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Zawierało sugestię o konieczności skierowania na szkolenie z zakresu prawa konstytucyjnego przewodniczącej składu orzekającego sędziego Joanny Knobel. Dagmara Pawełczyk-Woicka mówi o histerycznej reakcji, a prezes sądu o niedopuszczalnym komentarzu do wyroku.

21.03.2023

Trudne dochodzenie odszkodowania za błędy pełnomocnika

Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli klient zarzuca pełnomocnikowi, że ten niewłaściwie poprowadził jego sprawę, może dochodzić odszkodowania za straty. Wypłaci je ubezpieczyciel prawnika, ale czasem taki spór kończy się w sądzie. Wtedy sąd musi ustalić, czy w przypadku odmiennego zachowania radcy prawnego lub adwokata poszkodowany miałby szansę na korzystne lub przynajmniej korzystniejsze dla siebie rozstrzygnięcie niż to, które zapadło.

21.03.2023

MEiN: Likwidacja ewaluacji w szkołach to zmiana na lepsze

Zarządzanie oświatą

W opinii środowisk i osób związanych z nadzorem pedagogicznym, korzyści z realizacji ewaluacji pozostawały niewspółmierne do nakładu czasu i pracy koniecznych do przeprowadzenia badania ewaluacyjnego - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, omawiając powody likwidacji ewaluacji szkół. Podaje też dane na temat kosztów i wyników realizacji ewaluacji.

21.03.2023

Na zdrowie wydajemy dużo, ale w kolejce do lekarza poczekamy jeszcze dłużej

Pacjent Opieka zdrowotna

Dynamika wpływów Narodowego Funduszu Zdrowia, która jest związana z wynagrodzeniami i PKB, będzie spadać i nie dorówna wysokiej inflacji - przestrzegają eksperci. Wzrost finansowania publicznego ochrony zdrowia jest niewystarczający. W efekcie nie rośnie też dostępność świadczeń, wręcz czas oczekiwania na wizytę u lekarza lub zabieg w niektórych obszarach wydłuża się.

21.03.2023

Samorządowcy i aptekarze chcą, aby nocne dyżury aptek finansował NFZ

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Farmacja

Samorządowcy proponują, aby to Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie co najmniej jednego dyżuru aptecznego w nocy i w święta, również w dużych powiatach. To rozwiązałoby "odwieczny" problem, kto ma płacić za dyżury apteczne. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że rozważy propozycję, ale już po tym jak projekt wpłynie do Sejmu.

21.03.2023

Rząd nagle zamyka przejścia graniczne, ale o sytuacji firm nie myśli

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Od miesięcy firmy działające w pobliżu granicy z Białorusią ponoszą konsekwencje decyzji politycznych. Najpierw stan nadzwyczajny, potem zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy, ostatnio zamknięcie przejścia w Bobrownikach, zakaz wstępu do ogromnej części lasów Puszczy Białowieskiej. To wszystko rzutuje na przedsiębiorców, którzy ponoszą szkody na skutek decyzji władz, a dochodzenie rekompensat od państwa jest bardzo trudne.

21.03.2023

Nie będzie pracy zdalnej okazjonalnej na Seszelach. Chyba że szef się zgodzi

Prawo pracy BHP

Pracodawcy przygotowują wzory wniosków o pracę zdalną okazjonalną. Ma to uporządkować stosowanie tej formy pracy zdalnej i uciąć wątpliwości co do wskazywania miejsca jej wykonywania przez pracowników. Zdaniem prawników, choć jest to odrębna forma pracy zdalnej, to stosuje się do niej ogólną zasadę, że pracownik ma pracować w miejscu każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

21.03.2023

Sąd zmusza prokuraturę do badania afery hejterskiej w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd Rejonowy w Katowicach uchylił w poniedziałek decyzję kieleckiej prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie akcji oczerniania sędziów. Prokuratura twierdziła, że nie jest w stanie ustalić, kim jest wymieniana w tym kontekście "Mała Emi". Sąd tak zdecydował, dlatego że sędzia krakowskiego Sądu Okręgowego Waldemar Żurek, który był jedną z ofiar tych działań, zaskarżył decyzję prokuratury.

20.03.2023

RPO też za uregulowaniem działalności firm odszkodowawczych

Prawo cywilne Prawnicy

Postulat uregulowania prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej, który jest przedmiotem petycji Naczelnej Rady Adwokackiej do Senatu, zyskał wsparcie ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. - Uporządkowanie rynku pomocy prawnej w Polsce leży w interesie obywateli - podkreśla prof. Marcin Wiącek.

20.03.2023

Raport: Firmy będą inwestować w cyfryzację raportowania podatkowego

CIT VAT Rachunkowość

Ponad jedna trzecia część firm zamierza przeznaczyć w ciągu pięciu lat co najmniej 150 tys. zł na inwestycję w digitalizację raportowania podatkowego - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu EY. Jednak część firm zamierza jednak korzystać z zewnętrznych usług księgowych m.in. ze względu na oszczędności.

20.03.2023

Inflacja uderza mocno w gastronomię, w tej branży rejestruje się coraz mniej firm

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obecnie w Polsce aktywnych jest 4,3 mln działalności gospodarczych oraz 602 tys. spółek – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba aktywnych działalności w lutym 2023 jest większa o 3,5 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pandemii, a więc ze stycznia 2020 roku. Największy spadek rejestracji odnotowano natomiast m.in. w gastronomi.

20.03.2023

MEiN: Łaciny uczy się w Polsce 9 tys. uczniów

Obecnie język łaciński nauczany jest w 179 szkołach, uczy się go w całym kraju ok. 9 tys. uczniów - podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki. W Systemie Informacji Oświatowej wykazanych jest 168 nauczycieli języka łacińskiego. Łacina nauczana jest w 179 szkołach w Polsce. W obecnym roku szkolnym w lekcjach języka łacińskiego uczestniczy 9 033 uczniów.

20.03.2023

MEiN zachęca do udziału w Dniu Nowych Technologii w Edukacji

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zachęca do organizowania Dnia Nowych Technologii w Edukacji w swojej szkole lub placówce. Mogą to być zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów, spotkania z ciekawymi osobami, a także pokazowe lekcje dla dzieci i dorosłych.

20.03.2023