Takie informacje opublikowano w raporcie "Studenci zagraniczni w Polsce 2022". Największą grupę, zarówno pod względem liczby absolwentów-cudzoziemców, stanowią absolwenci studiów I stopnia (8 227). Trochę mniej cudzoziemców kończy studia II stopnia (6 111), a ich liczba w 2021 r. zmalała. Rośnie natomiast liczba absolwentów z zagranicy wśród osób kończących studia jednolite magisterskie (1 636).
Sprawdź w LEX: Czy studenci z Ukrainy z wizą studencką posiadają uprawnienia do jednorazowego świadczenia 300 zł? >
Dominują kierunki społeczne i medyczne
Natomiast z danych z systemu ELA, czyli ogólnopolskiego system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych zaprojektowanego przez OPI, wynika również, że liczba cudzoziemców jest mocno zróżnicowana w zależności od dziedziny studiów oraz rodzaju studiów (studia I lub II stopnia, studia jednolite magisterskie). Na przykład wśród absolwentów studiów I i II stopnia największy udział absolwentów-cudzoziemców był odnotowany na kierunkach z dziedziny sztuki oraz z dziedziny nauk społecznych, jednak w przypadku żadnej z tych dziedzin odsetek absolwentów nie przekroczył 10 proc. Natomiast, wśród absolwentów studiów jednolitych magisterskich obserwowane jest dość duże zróżnicowanie.
Sprawdź w LEX: Jak zawrzeć umowę cywilnoprawną ze studentem z Ukrainy? >
Cudzoziemcy stanowią największą grupę w przypadku absolwentów studiów medycznych. Studia medyczne w Polsce często kończą absolwenci pochodzący z USA, Norwegii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dla których studia w Polsce są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo - wskazano w raporcie.
Od lat najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce są Ukraińcy. Jednak ich liczba zaczęła się obniżać od roku akademickiego 2018/19, kiedy osiągnęła maksimum - 39,2 tys. osób.
(ks/pap)