Senat poprawia ustawę o planowaniu przestrzennym po myśli samorządów

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Wydłużenie terminu na wykonanie planów ogólnych do 2028 roku oraz skrócenie terminu ważności wuzetek do dwóch lat – to najważniejsze zmiany, jakie chcą wprowadzić senatorowie do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Senackie poprawki chwalą samorządowcy.

23.06.2023

NIK: Agencja Badań Medycznych dostała setki milionów złotych - efekty są niewielkie

Finansowanie zdrowia

W 2019 r. Agencja Badań Medycznych nie przeprowadziła jeszcze żadnych badań, była dopiero w trakcie tworzenia wewnętrznej struktury organizacyjnej, dysponowała jedynie 14 etatami, a Minister Zdrowia przekazał jej 7 mln zł dotacji wyłącznie na pokrycie bieżących kosztów działalności - zauważa Najwyższa Izba Kontroli. Do czerwca 2022 r. NFZ przekazał ABM ponad 888 mln zł, a pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki - podsumowuje NIK.

23.06.2023

Trzy zdrowotne ustawy 28 czerwca na posiedzeniach senackiej komisji

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ustawy zdrowotne, dotyczące: jakości w ochronie zdrowia, pozasądowej ścieżki dochodzenia roszczeń dla poszkodowanych pacjentów oraz regulującej działalność kilkunastu zawodów medycznych m.in. opiekuna medycznego, instruktora terapii uzależnień i terapeutów zajęciowych w środę, 28 czerwca rozpatrzy senacka Komisja Zdrowia.

23.06.2023

Właściciel nieruchomości nie rozliczy ryczałtem odsetek za nieterminowy czynsz

PIT

Odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty czynszu nie stanowią przychodu z tytułu najmu i nie mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dla właściciela nieruchomości tego typu odsetki stanowią przysporzenie majątkowe, które należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł i opodatkować według określonej ustawowo skali podatkowej. Potwierdził to w niedawnej interpretacji dyrektor KIS.

23.06.2023

Zmiany zapewnią udział pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia - ustawa odrzucona w Senacie

Prawo pracy Spółki

Uregulowanie w jednym akcie prawnym kwestii związanych z uczestnictwem pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek - to cel nowelizacji ustawy, którą przyjął ostatnio Sejm. Znajdzie się w niej m.in. procedura tworzenia specjalnego zespołu negocjacyjnego dla zabezpieczenia praw i interesów pracowników. Senat zadecydował o odrzuceniu ustawy, która wróci teraz do Sejmu.

23.06.2023

Sytuacje kryzysowe pretekstem do zwiększenia potencjału władzy

Prawnicy

Wybory parlamentarne i prezydenckie w 2015 r. rozpoczęły pasmo przemian zmierzających w stronę zwiększenia potencjału władzy publicznej. Tę tendencję pogłębiły sytuacje kryzysowe - pandemia, kryzys migracyjny i wojna w Ukrainie - wynika z raportu Centrum Badań Procesu Legislacyjnego Uczelni Łazarskiego.

23.06.2023

Prokuratorzy walczą o wynagrodzenia i wygrywają w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Czerwiec to kolejny miesiąc, który przynosi prokuratorom wygrane w sprawach dotyczących wynagrodzeń, a konkretnie kształtowania ich na podstawie zapisów ustawy okołobudżetowej, a nie ustrojowej, czyli Prawa o prokuraturze. Tylko w Nowej Soli zapadło dziewięć korzystnych dla prokuratorów rozstrzygnięć, co istotne, sąd nadał im rygor natychmiastowej wykonalności. Sądy oddalają też wnioski o zawieszanie postępowań do momentu rozstrzygnięcia pytań prawnych przez TK.

23.06.2023

Koniec roku szkolnego - po wakacjach wiele zmian w przepisach

Zarządzanie oświatą

Ponad cztery miliony uczniów kończy rok szkolny - nie był on łatwy ani dla nich, ani dla nauczycieli. Początek upłynął pod znakiem łatania braków kadrowych w placówkach, zmian dotyczących awansu i oceny pracy nauczyciela, końcówka to walka o podwyżki wynagrodzeń. Po wakacjach kolejne zmiany - w tym być może nawet likwidacja Karty Nauczyciela.

23.06.2023

Ponad 80 wyroków Trybunału do usunięcia, by przywrócić praworządność

Wymiar sprawiedliwości

Tyle orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zostało wydanych przy udziale sędziów dublerów i - w myśl projektu ustawy o TK - muszą one zostać uznane za nieważne. Wśród nich jest m.in. wyrok uchylający jedną z przesłanek legalnej aborcji, ale też orzeczenia dotyczące np. stawek za urzędówki adwokackie i radcowskie. Miałaby też zostać wprowadzona swoista ochrona dla obywatela - taka nieważność nie będzie wpływała na wydane w danej sprawie rozstrzygnięcie sądu powszechnego.

23.06.2023

Przy wydawaniu interpretacji fiskus sam zapyta GUS o klasyfikację usługi

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej będzie mógł sam wystąpić o opinię do innych urzędów „posiadających wiedzę o charakterze specjalistycznym”. Ma to przyspieszyć wydanie interpretacji i zwiększyć wynikającą z nich ochronę. Eksperci obawiają się jednak, że skutek będzie odwrotny. Projektowane przepisy są nieprecyzyjne i dają fiskusowi duże pole do uznaniowości.

23.06.2023

Zajęcia bez stołu anatomicznego? Nie szkodzi - rekrutacja trwa

Zawody medyczne

Uczelnia nie ma stołu anatomicznego, a w bibliotece są przestarzałe podręczniki do nauki fizjologii. Mimo tych uwag Polskiej Komisji Akredytacyjnej i negatywnej opinii, uczelnia prowadzi rekrutację na kierunek lekarski w roku akademickim 2023/2024. Nie łamie przy tym prawa, bo decyzja o likwidacji kierunku należy do ministra edukacji. Opinia komisji akredytacyjnej nie jest dla niego wiążąca.

23.06.2023

CEiDG bez informacji o ustroju majątkowym przedsiębiorcy - prawnicy sceptyczni

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Resort rozwoju proponuje, by od października 2026 roku wnioski do CEiDG można było składać wyłącznie elektronicznie. Chce też usunięcia z rejestru informacji o tym, czy przedsiębiorca pozostaje w małżeńskiej wspólności majątkowej, uznając ją za "nadmiarową". Eksperci krytycznie oceniają tę zmianę. Wskazują, że może się to wiązać z poważnymi komplikacjami - zwłaszcza dla kontrahentów.

23.06.2023

Sędzia Gąciarek otrzymał wytyk od prezesa sądu dyscyplinarnego

Prawnicy

Sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie otrzymał wytyk orzeczniczy od prezesa sądu dyscyplinarnego Sądu Apelacyjnego SSA Izabeli Szumniak. Stwierdziła ona oczywistą i rażącą obrazę prawa przez sędziego Gąciarka. Obraza polegała na zawieszaniu postępowań wykonawczych wydanych przez sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, utworzoną po zmianie ustawy z grudnia 2017 r.

23.06.2023

Sztuczna inteligencja rozpozna nielegalnego imigranta

Administracja publiczna Prawo europejskie

Fundacja Panoptykon krytykuje Unię Europejską za podział migrantów, którzy wjeżdżają na teren Wspólnoty. Pomoc sztucznej inteligencji to błąd, zdaniem aktywistów. Nowa regulacja AI ma dopuszczać stosowanie systemów wysokiego ryzyka w zarządzaniu migracją, azylem i kontrolą granic. I do tego organizacje społeczne nie będą mogły występować w imieniu osób pokrzywdzonych decyzją.

22.06.2023

NIK: Samorządy prawidłowo udostępniały informacje publiczne, choć zdarzały się potknięcia

Samorząd terytorialny RODO

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak samorządy radzą sobie z udostępnianiem informacji publicznej. Jej zdaniem większość z nich robiła to prawidłowo, choć zdarzały się i naruszenia. Wykryte nieprawidłowości dotyczyły przyjętych w samorządach regulacji ograniczających dostęp do informacji publicznej, jej nieterminowego udostępniania na wniosek, a także nieudostępniania lub niewłaściwego udostępniania w BIP.

22.06.2023

Ustawa o zawodzie ratownika medycznego weszła w życie

Zawody medyczne

Ustawa, która reguluje zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego, reguły odpowiedzialności zawodowej i ustanawia samorząd ratowników medycznych, weszła w życie 22 czerwca. To akt, który zbiera w jednym miejscu przepisy o największym znaczeniu dla funkcjonowania tego zawodu, z uwagi na jego rolę w systemie ochrony zdrowia.

22.06.2023

Raport IRMiR pokazuje, że kondycja budżetów obywatelskich jest stabilna

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Budżety obywatelskie mają się nieźle. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, większość samorządów podtrzymała decyzję o ich organizacji. W 2022 r. procedurę tę przeprowadzono w 43,5 proc. miast powyżej 5 tys. mieszkańców. Przeznaczono na ten cel łącznie 630,5 mln złotych - pokazują najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów.

22.06.2023

Przepisy się zmienią, ale problem zawieszenia biegu przedawnienia zostanie

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Mimo że proponowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej ma być korzystny dla podatników, to bez zmian pozostanie przepis wykorzystywany przez skarbówkę do zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Rosną obawy, że postępowania karne skarbowe będą nadal wszczynane instrumentalnie. Eksperci spodziewają się chaosu i rosnącej liczby spraw przed sądami administracyjnymi.

22.06.2023

Pracownicy przechodzą do nowej firmy, ale i tak są otwarci na kolejną zmianę pracy - badanie Talent Trends 2023

Rynek Prawo pracy

80 proc. pracowników, którzy zmienili w ciągu ostatniego roku pracę, nie zarzeka się, że nie będzie chciała jej zmienić i jest otwarta na nowe wyzwania zawodowe. To jeden z ważniejszych wniosków badania Talent Trends 2023. Jak wynika z analiz, dla pracowników rozważających przejście do innej firmy liczy się nie tylko wynagrodzenie, ale też elastyczność w pracy i możliwość rozwoju kariery.

22.06.2023

Budowa na starych zasadach tylko przez dwa lata, potem terminowe warunki zabudowy

Budownictwo

Jeżeli ktoś planuje inwestycję na terenie nieobjętym planem zagospodarowania przestrzennego, powinien jak najszybciej postarać się o warunki zabudowy. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprawdzie nie uśmierca warunków zabudowy, ale uzyskanie ich będzie coraz trudniejsze, a niekiedy wręcz niemożliwe.

22.06.2023