Psychoterapia na NFZ także dla bliskich osób uzależnionych od alkoholu

Pacjent

Bliscy osoby uzależnionej od alkoholu, którzy doświadczają skutków jej picia, ale nie są rodziną, także będą mogli skorzystać z działań zapobiegawczo-leczniczych i programu psychoterapii w placówkach leczenia uzależnień. Niejednoznaczne przepisy stwarzały dotychczas problemy interpretacyjne, czy takie osoby, obok rodziny, mogą skorzystać ze wsparcia placówki w ramach NFZ.

31.10.2023

Akt pośmiertnej donacji ciała wymaga uwierzytelnienia notariusza

Pacjent

Akt donacji jest dobrowolny, nieodpłatny i nie może być źródłem żadnych korzyści majątkowych. Podpis donatora na akcie donacji musi być uwierzytelniony przez notariusza. To jedyny koszt, który musi ponieść osoba przekazująca pośmiertnie swoje ciało nauce. Mimo coraz częstszego wykorzystywania na studiach medycznych symulatorów, ludzkie ciało pozostaje niezbędne w kształceniu adeptów zawodów medycznych.

31.10.2023

5,5 miliona profili zaufanych traci ważność

Administracja publiczna

31 października wygasa ponad 5,5 mln profili zaufanych. To niemal jedna trzecia wszystkich. Potwierdził to we wtorek Maciej Górski, zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. Samodzielne przedłużenie profilu zaufanego jest bardzo proste i można zrobić to online. Profil zaufany co do zasady ważny jest trzy lata.

31.10.2023

Grupa Granica z Nagrodą im. Ewy Bieńkowskiej

Wymiar sprawiedliwości

Grupa Granica zwyciężyła w I edycji Nagrody im. Ewy Bieńkowskiej, a wyróżniona została Fundacja Projekt Starsi. Konkurs organizuje Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw, a nagroda i wyróżnienie zostaną wręczone podczas zbliżającej się gali „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2023”. Organizatorzy podkreślają, że wybór był trudny, bo wszystkie zgłoszenia inicjatywy i działania zasługiwały na uznanie.

31.10.2023

Zabezpieczenie w sprawie WIBOR daje nadzieję na pomyślny wyrok dla kredytobiorcy

Kredyty

Kredytobiorcy spłacający kredyt w złotówkach, którzy procesują się o unieważnienie umowy kredytu z powodu nieprawidłowości wskaźnika WIBOR, otrzymali zabezpieczenie, które polega na zwolnieniu z obowiązku płacenia rat wynikających z zawartej umowy kredytu. To nietypowa sytuacja, gdyż zabezpieczenie w takich sprawach zwykle polega na wstrzymaniu obowiązku płatności rat wyłącznie w zakresie stawki WIBOR.

31.10.2023

Różnicując zatrudnienie, należy pamiętać o umowach komputerowych

Prawo pracy Nowe technologie

Firmy elastycznie zatrudniają informatyków tworzących aplikacje, programy czy strony www. Przepisy różnicują jednak uprawnienia twórców w zależności od formy ich współpracy z zatrudniającymi. Na pewne aspekty umów związanych z narzędziami informatycznymi trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę.

31.10.2023

W dużych miastach zaczyna brakować miejsc na pochówki

Samorząd terytorialny

W ciągu 20 lat spodziewany jest dalszy wzrost liczby zgonów, co staje się coraz większym wyzwaniem dla zarządców cmentarzy komunalnych. W najbliższym czasie wielu miastom zacznie brakować miejsca na pochówki. Lokalizacja nowych nekropolii budzi jednak obawy społeczne. Dlatego zarządcy cmentarzy, szczególnie w dużych miastach, coraz częściej starają się odzyskiwać groby nieopłacone oraz promują pochówki w urnach.

31.10.2023

Procedury przerywania ciąży - pod nadzorem urzędników i w politycznym tyglu

Pacjent Opieka zdrowotna

Do 15 listopada minister zdrowia powinien otrzymać do akceptacji wytyczne dla szpitali dotyczące procedur związanych z przerywaniem ciąży. Ostatnie spotkanie zespołu, który ma je przygotować, odbędzie się przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji. W jego skład wchodzą oprócz wybranych przez ministra specjalistów, także urzędnicy resortu zdrowia. Jest ryzyko dualizmu, bo wytyczne przygotowują też towarzystwa naukowe - często bez oczekiwanego wsparcia państwa.

31.10.2023

Miał być XXI wiek, zostaje dwudziestolecie międzywojenne - cmentarze wciąż bez nowych regulacji

Samorząd terytorialny Środowisko

Elektroniczne karty zgonu, stanowisko koronera i dodanie usług pogrzebowych na listę działalności regulowanej - to główne zmiany, które wprowadzić miała nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nad projektem pracowano latami, prowadząc szeroko zakrojone konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe. W najbliższym czasie nie ma co się jednak spodziewać zastąpienia przepisów, które sięgają lat 30. ubiegłego wieku.

31.10.2023

2 listopada i 2 stycznia urzędnicy będą mieli wolne

Administracja publiczna

Prezes Rady Ministrów wyznaczył 2 listopada 2023 r. i 2 stycznia 2024 r. dniami wolnymi dla służby cywilnej, w związku ze świętami przypadającymi w sobotę. Ministerstwo Finansów przypomina zatem, że urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą w tych dniach nieczynne.

30.10.2023

Rząd szykuje Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030

Prawo rodzinne

W poniedziałek rząd podjął uchwałę, której celem jest ustanowienie Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024–2030. W programie zaplanowano m.in. zwiększenie działań profilaktycznych oraz lepszą dostępność i skuteczność ochrony osób, które doświadczają takiej przemocy.

30.10.2023

Im szybciej powstanie nowy rząd, tym szybciej dostaniemy pieniądze z KPO

Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska do końca listopada oceni zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy - formalnie złożone na koniec sierpnia. Ocenę można wydłużyć, ale to się Polsce nie opłaca. Jeśli państwa członkowskie zatwierdzą zmieniony KPO do końca 2023 roku, to dostaniemy zaliczkę - 20 proc. środków, które mają sfinansować nowy rozdział w KPO, RepowerEU. To niemal 5 mld euro, bardzo potrzebne dla utrzymania płynności Planu.

30.10.2023

Rząd przedłuża składanie wniosków o rekompensaty za suszę

Rolnictwo

Podczas poniedziałkowego posiedzenia rząd zdecydował o przedłużeniu terminów składania wniosków o oszacowanie szkód, które powstały w wyniku tegorocznej suszy. Rolnicy będą mieli taką możliwość do 17 listopada 2023 r. Pierwotnie miał on upłynąć 30 października, jednak organizacje zrzeszające rolników apelowały o jego wydłużenie.

30.10.2023

Prezes ZUS: Rozważamy zwolnienie części dotacji z budżetu państwa do FUS

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Z uwagi na dobre wyniki finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS prawdopodobnie nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa do tego funduszu – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek w pierwszym półroczu 2023 r. osiągnął poziom 84,9 proc.

30.10.2023

Wyniki badań histopatologicznych - obowiązkowo w systemie informatycznym

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Podmioty sprawujące opiekę nad pacjentami mają obowiązek zamieszczać w Systemie Informacji Medycznej, czyli SIM, wyniki badań histopatologicznych. Wynika to z ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jednak, aby zapewnić prawidłowy przepływ i przetwarzanie danych w systemie, w tym także pacjentów nieposiadających Internetowego Konta Pacjenta, Ministerstwo Zdrowia zaleca wymianę wyników badań histopatologicznych na dotychczasowych zasadach.

30.10.2023

Grób można stracić po 20 latach, jeśli się nie zapłaci

Samorząd terytorialny

Po 20 latach użytkowania miejsca na cmentarzu komunalnym trzeba wnieść opłatę prolongującą nienaruszalność grobu, bo może on przypaść komu innemu. Od takiej decyzji można jednak odwołać się do sądu. Nie jest też tak, że zarząd cmentarza ma obowiązek likwidacji grobu, gdy nie ma opłat. Rodzina nie powinna się obawiać windykacji kosztów likwidacji nagrobka, bo to sprawa zarządu cmentarza.

30.10.2023

Korzystniejsze zasady waloryzacji także emerytur czerwcowych przed 2021 r. – zdecyduje TK

Domowe finanse Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny będzie musiał zdecydować, czy wprowadzenie korzystniejszych zasad waloryzacji emerytur czerwcowych tylko dla osób, które kończyć będą aktywność zawodową po 21 maja 2021 r. i z pominięciem tych, którzy na emerytury przechodzili wcześniej - w czerwcu, ale w latach 2009-2019, jest zgodne z Konstytucją RP. Rozprawa już 9 listopada. Zdaniem prawników, potwierdzenie niekonstytucyjności przepisów będzie wiązało się z koniecznością wypłaty wyrównania wszystkim tym osobom razem z odsetkami.

30.10.2023

Zadłużenie w ZUS można spłacić ratalnie

Ubezpieczenia społeczne

Rośnie liczba firm, które mają zadłużenie w ZUS. W ciągu ostatnich trzech lat aż o 20 proc. Gdy pojawiają się kłopoty z płatnościami składek, nie warto czekać zbyt długo, tylko wystąpić o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie długu na raty. W momencie podpisania umowy ZUS przestanie naliczać odsetki za zwłokę, a przedsiębiorca zapłaci jedynie opłatę prolongacyjną. 

30.10.2023

Większość skarg na brak dostępności nie jest rozstrzygana

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Po dwóch latach działania mechanizmu skargowego na brak dostępności instytucji publicznych, do PFRON do końca sierpnia wpłynęło zaledwie kilkadziesiąt skarg. Może to wynikać z braku informacji o takiej możliwości, ale też niezrozumienia przepisów dotyczących składania skarg. Dotąd bowiem większość z nich nie jest rozstrzygana z powodu braków formalnych. Tak też było w pierwszym roku działania mechanizmu, zatem niewiele się zmieniło w tym zakresie.

30.10.2023