Potwierdziły się też wcześniejsze informacje, że w skład kierownictwa MS wejdą Maria Ejchart - Dubois współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, prezeska Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, od ponad 20 lat związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radczyni prawna (wcześniej wpisana na listę adwokatów) główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO w latach 2015-2021; Krzysztof Śmiszek - wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, prawnik, polityk, nauczyciel akademicki, działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości oraz Arkadiusz Myrcha - radca prawny, polityk KO, samorządowiec, doktor nauk prawnych, poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji.
Czytaj: Profesor Adam Bodnar będzie ministrem sprawiedliwości >>
W najbliższym czasie spotkanie z prokuratorem Barskim
Minister poinformował m.in., że w najbliższych dniach mam zaplanowane spotkanie z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim. Pytany, czy zamierza współpracować z nim, czy też jest plan zmiany na tym stanowisk powiedział, że "względy dyplomacji i względy strategii zakładają, że nie powinno się mówić o tym, co będzie treścią tej rozmowy".
Z kolei pytany o uchwały w sprawie sędziów/dublerów Trybunału Konstytucyjnego powiedziała, że toczą się prace dotyczące ich przygotowania. - Te prace zostaną podjęte, natomiast też nie chciałbym uprzedzać faktów, jak te uchwały będą wyglądały. Natomiast oczywiście doskonale pamiętamy o tym, że jest to jeden z większych problemów dotyczących praworządności w Polsce, czyli obsada Trybunału konstytucyjnego - wyjaśnił. Dodał, że w czwartek zapadnie „istotny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sprawa ML przeciwko Polsce”, w którym również „pojawią się kwestie związane ze składem Trybunału Konstytucyjnego”. Chodzi o konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. uchylającego jedną z przesłanek legalnej aborcji.
Wiceministrowie o swoich planach
Wiceminster Ejchart zapowiedziała, że jedną z jej pierwszych decyzji będzie na pewno przywrócenie prawa do telefonów częściej niż raz w tygodniu dla osób pozbawionych wolności.
Z kolei wiceminister Śmiszek mówił, że ostatnich osiem lat było czasem pogardy i ma nadzieję, że najbliższe cztery lata to będzie czas wzmacniania i ochrony praw obywatelskich.
Polska prokuratura przystąpi do Prokuratury Europejskiej
Minister Sprawiedliwości poinformował też, że skierował do premiera wniosek o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Szef rządu, po uzyskaniu opinii komisji parlamentarnych, skieruje go do Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej.
Zadaniem Prokuratury Europejskiej jest ściganie przestępstw popełnianych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. EPPO wszczyna postępowania przygotowawcze, wnosi akty oskarżenia i pełni funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami państw członkowskich Unii Europejskiej. Udział polskich prokuratorów w pracach Prokuratury Europejskiej ma pozwolić skuteczniej ścigać przestępstwa przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej i państw członkowskich, w tym Polski.
Prokuratura Europejska działa od czerwca 2021 r. Ściga m. in. oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcję. Obecnie należy do niej 22 z 27 państw członkowskich UE. Polskie organy ścigania współpracują już z Prokuraturą Europejską m. in. w zakresie pomocy prawnej świadczonej sądom i prokuratorom innych państw oraz w realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego i europejskiego nakazu aresztowania.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.