Adwokat Dawid Kulpa: Potrzebujemy sędziów handlowych

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana rządu odbyła się na kanwie haseł demokratycznych. Prof. Adam Bodnar jak nikt inny rozumie, że u podstaw społeczeństwa demokratycznego leżą prawa samych obywateli, którzy biorą sprawy w swoje ręce i ponoszą odpowiedzialność za stan spraw państwa. Jeżeli program resortu sprawiedliwości ma pozostawić po sobie trwałe dziedzictwo musi skupić się na naprawieniu patologii systemowych, które pozostawały nierozwiązane od 1989 roku, a miały się doskonale jeszcze przed 2015 r. - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

16.12.2023

Wsparcie od fundacji może być z podatkiem - trzeba zmienić przepisy

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Osoby otrzymujące od fundacji pomoc o wartości ponad 5733 zł powinny co do zasady zapłacić podatek od spadków i darowizn. By tego uniknąć, fundacje formułują umowy z podopiecznymi w ten sposób, by pomoc nie była darowizną, ale świadczeniem zwolnionym z PIT. Problem można łatwo rozwiązać poprzez dodanie zwolnienia w ustawie podatku od spadków i darowizn - postulują eksperci.

16.12.2023

Za zbiórkę na posła Brauna trudno będzie kogoś ukarać

Zarządzanie oświatą

Ugaszenie świec chanukowych gaśnicą proszkową będzie drogo kosztować Grzegorza Brauna i to nawet, gdy nie uda się go pozbawić immunitetu. Prezydium Sejmu postanowiło go surowo ukarać - posłowi Konfederacji odebrano połowę uposażenia na 3 miesiące i całość diety na pół roku. Wspierają go internauci, organizując zbiórki, z których przychód ma mu zrekompensować te niedogodności. Inni jednak zastanawiają się czy w tej sytuacji zbiórki są legalne.

16.12.2023

Polowanie na poligonie? Tylko gdy wojsko wydzierżawi grunt kołu łowieckiemu

Administracja publiczna Wojsko

Śmiertelne postrzelenie żołnierza przez myśliwych na poligonie spowodowało pytania o to, czy polowania mogą odbywać się na terenach, gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe. Przepisy tego nie zabraniają, więc zarówno żołnierze ćwiczący przeprowadzanie operacji wojskowych, jak i myśliwi, korzystają z tych terenów, zamkniętych dla innych osób.

16.12.2023

Pięciu prokuratorów z LSO powołanych do Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

Prokuratorzy Iwona Pałka, Ewa Wrzosek, Małgorzata Szeroczyńska, Cezary Maj i Robert Wypych, członkowie Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, zostali powołani w piątek 15 grudnia przez Adama Bodnara, Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego do Krajowej Rady Prokuratorów. Poinformował o tym sam Bodnar poprzez X (poprzednio Twittera).

15.12.2023

E-doręczenia nie wcześniej niż 30 marca 2024, nie później niż 1 stycznia 2025 r. - już po podpisie prezydenta

e-Doręczenia

Wejście w życie e-doręczeń nie wcześniej niż 30 marca 2024 r. i nie później niż 1 stycznia 2025 - nowelizację ustawy, której projekt wniosła Polska 2050 - Trzecia Droga została właśnie podpisana przez prezydenta. Wcześniejszy termin przypadał na 10 grudnia br. - od tego dnia m.in. adwokaci i radcy prawni mieli mieć zarejestrowane skrzynki. Minister Cyfryzacji przesunął go jednak komunikatem na 30 grudnia br.

15.12.2023

Rząd złożył pierwszy wniosek o płatność z KPO; transza pod koniec marca

Z pierwszego wniosku o płatność Polska otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro w części dotacyjnej i 4,22 mld euro z pożyczki. Pierwsza transza z Krajowego Planu Odbudowy powinna wpłynąć do Polski pod koniec marca, najpóźniej w kwietniu 2024 roku - zapowiedziała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

15.12.2023

Przewodniczący KEP prosi prezydenta o niepodpisywanie ustawy o finansowaniu in vitro

Pacjent

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócił się "z uprzejmą prośbą" o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy, która zakłada finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro. Zwrócił w nim uwagę, że „Episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego, które nie jest metodą leczenia niepłodności”.

15.12.2023

PZFD: Kredyt 2 proc nie dla bogatych, przepisy do zmiany

Budownictwo Kredyty

Skończyły się pieniądze na kredyt 2 proc. Nowo wybrany Minister Rozwoju i Technologii zapowiedział jednak, że rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie kontynuowany. Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje o zmianę przepisów. Jego zdaniem z programu powinny skorzystać tylko osoby, których nie stać na komercyjny kredyt.

15.12.2023

We wtorek rząd ma przyjąć projekt budżetu na 2024 r.

Finanse publiczne Finanse

Rząd planuje przyjąć projekt budżetu na 2024 r. na wtorkowym posiedzeniu - poinformował w piątek na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec. Na sobotę i niedzielę zaplanowane są prace na projektem. W czwartek ma się odbyć pierwsze czytanie w Sejmie.

15.12.2023

Przewodnicząca KRS: wyrażam nadzieję, że Minister Sprawiedliwości będzie przestrzegał Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Wyrażam nadzieję, że Minister Sprawiedliwości będzie w swych działaniach kierował się zawsze dobrem wspólnym, przestrzegał Konstytucji i innych praw RP - tak przewodnicząca KRS sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka odniosła do ujawnionego przez Prawo.pl pisma prof. Adama Bodnara do sędziów koordynatorów. Minister wskazał w nim, że skład KRS, ukształtowany nowelizacją z grudnia 2018 r., jest sprzeczny z art. 187 Konstytucji, a więc sędzia powołany z jej udziałem nie może być uznany za niezawisłego i bezstronnego.

15.12.2023

Po 13 latach od katastrofy Komisja Macierewicza rozwiązana

Administracja publiczna

Podkomisja utworzona do zbadania katastrofy smoleńskiej została likwidowana przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji - podano w komunikacie przesłanym przez rzecznika resortu obrony, Janusza Sejmeja.

15.12.2023

Tylko do końca grudnia można zgłaszać najgorsze przepisy prawa pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne HR Poprawmy prawo

Już czwarty rok z rzędu organizujemy akcję Poprawmy prawo, zbierając od naszych Czytelników zgłoszenia dotyczące przepisów złych, wymagających poprawy. Rok 2023 obfitował w znaczące i liczne zmiany kodeksu pracy, po części wynikające z konieczności wprowadzenia na stałe pracy zdalnej i postulowanej przez pracodawców od lat kontroli trzeźwości pracowników, a po części wymuszone koniecznością dostosowania naszego prawa do przepisów UE. Za najlepsze zgłoszenia czeka roczny dostęp do LEX-a.

15.12.2023

Rząd ma zająć się budżetem, Adwokatura przypomina o "g(ł)odnych urzędówkach"

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia 2024 r. miały zostać zrównane urzędówki dla adwokatów i radców prawnych ze stawkami za pomoc prawną z wyboru. Stosowne projekty trafiły do opiniowania, nie zostały jednak podpisane przez poprzedniego ministra sprawiedliwości. Teraz, tuż przed decyzjami nowego rządu w sprawie budżetu na 2024 r., Przemysław Rosati, prezes NRA, pisze do nowego szefa resortu, postulując zmiany, które nie tylko urzędówki, ale i stawki z wyboru nie tylko zrównają, ale i urealnią, by odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym.

15.12.2023

Hanna Majszczyk i Paweł Karbownik wiceministrami finansów

Finanse

Minister finansów Andrzej Domański przekazał nominacje dla podsekretarzy stanu: Hanny Majszczyk i Pawła Karbownika - poinformował resort. Hanna Majszczyk była wcześniej dyrektorem departamentu VAT w MF i wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet państwa. Paweł Karbownik pełnił funkcję doradcy przewodniczącego Rady Europejskiej ds. G7, G20 i agendy strategicznej UE. 

15.12.2023

PPK to program także dla osób w wieku 55+

Domowe finanse PPK

Osoby w wieku 55+ często rezygnują z uczestnictwa w PPK, uważając, że ich przypadku jest już za późno na rozpoczęcie oszczędzania w tym programie. Tak jednak nie jest. Oszczędzanie w PPK opłacalne jest w każdym wieku. Odbywa się ono nie tylko na wyjątkowo korzystnych warunkach, ale i bez zbytniego ryzyka, co zwłaszcza dla osób, które z racji wieku mają przed sobą krótszy okres oszczędzania, powinno mieć zasadnicze znaczenie.

15.12.2023

Ataki agresji wobec rzeczników i prezesów sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie doszło do ataku personalnego na prezesa tego sądu. Ataki medialne na rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych są coraz silniejsze. Sędzia Piotr Schab (na zdjęciu) powiedział, że w nowej sytuacji społecznej rzecznicy dyscyplinarni są narażeni na naciski i pozamerytoryczne działania zmierzające do skrócenia ich kadencji. Jednak zapowiadają, że nie ugną się, bo ich kadencja wynosi cztery lata.

15.12.2023

Specustawa dla jednej fabryki czy pałacu to gruba przesada, czas to zmienić

Budownictwo

Co łączy strzelnice, Pałac Saski, muzeum na Westerplatte, autostrady i gazoport? Specustawy. Lista inwestycji, które można realizować na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, jest coraz dłuższa, bo trafiają na nie takie, które nigdy nie powinny się na niej znaleźć. O ile jednak budowa autostrad i gazoportu, czyli ważnych z punktu widzenia gospodarki i potrzeb społecznych inwestycji, wymaga formalności "na skróty", to budowa strzelnic czy pałacu już niekoniecznie. Prawnicy nie mają wątpliwości, że jest to psucie prawa i czas z tym skończyć.

15.12.2023

Choinka i świąteczne dekoracje w kosztach firmy

CIT PIT

Przedsiębiorcy odliczą wydatki na świąteczny wystrój biura: choinkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Organy podatkowe zgadzają się co do zasady, że zwyczajowo przyjęte ozdoby nie mają wystawnego charakteru, a dobra atmosfera w pracy sprzyja podniesieniu wydajności załogi i zwiększeniu przychodów. Fiskus zgadza się też na odliczenia VAT od zakupionych dekoracji.

15.12.2023