MEN strajku się nie obawia, ale zmienia zasady wyznaczania egzaminatorów

Zarządzanie oświatą

Przewodniczący komisji egzaminacyjnej zyska większą dowolność w powoływaniu składu, będzie można wyznaczać egzaminatorów spoza szkoły. Jak podkreślają związkowcy, w ten sposób MEN, które przygotowuje nowe przepisy, chce zabezpieczyć przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty mimo strajku nauczycieli.

11.03.2019

Mazowieckie kuratorium sprawdza, co szkoły zrobią ws. deklaracji LGBT

Zarządzanie oświatą

Mazowiecka kurator oświaty zwróciła się do prezydenta Warszawy z bardzo szczegółowymi pytaniami o podstawy prawne, o to, jakie czynności mają być podejmowane w ramach realizacji warszawskiej deklaracji LGBT - zapowiedział minister Maciej Kopeć.

11.03.2019

SN zmaga się z nowym regulaminem - 2 tys. spraw wyznaczono na starych zasadach

Wymiar sprawiedliwości

W okresie siedmiodniowego vacatio legis dla rozporządzenia prezydenta wprowadzającego nowy Regulamin Sądu Najwyższego, w SN wyznaczono sprawy na kolejne kilka miesięcy, w sumie ponad 2 tysiące - będą, zgodnie z zapisem regulacji rozpoznawane na starych zasadach. W tym czasie - jak mówi - prezes Izby Cywilnej sędzia Dariusz Zawistowski specjalny zespół SN będzie szukać rozwiązań.

11.03.2019

Wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej ma uratować polską wołowinę

Prawo gospodarcze

Ubojnie zwierząt skontrolują weterynarze z urzędu, powoływani za zgodą Głównego Lekarza Weterynarii. Będzie też monitoring, ale nie obejmie on wszystkich rzeźni. Prawo.pl dotarło do roboczej wersji projektu nowelizacji ustawy o inspekcji weterynaryjnej, którego założenia Komisja Europejska ma poznać 18 marca.

11.03.2019

Płeć jednym z głównych powodów dyskryminacji na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Część polskich pracodawców kibicuje zwiększeniu się liczby pań, zarówno w zawodach technicznych, jak i na stanowiskach kierowniczych, ale rzeczywistość wciąż jeszcze jest daleka od ideału. Są jednak i tacy, którzy swoim działaniem udowadniają, że wzrost aktywności kobiet na rynku pracy pozytywnie przekłada się na biznes.

11.03.2019

Lekarz z Instagrama - czy to zakazana reklama?

Rzecznicy odpowiedzialności zawodowej upominają lekarzy zbyt aktywnie reklamujących swoją działalność i efekty pracy w mediach społecznościowych. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, prywatne gabinety lekarskie nie mogą się reklamować. Lekarze mają tylko prawo informować o swej działalności.

11.03.2019

Pełnomocnik zgłasza schemat podatkowy - tajemnicy nie gwarantuje

Ordynacja Kontrola zarządcza

Czy adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi, którzy jako promotorzy zgłoszą fiskusowi schemat podatkowy przygotowany dla swojego klienta, powinni wyłączyć się z reprezentowania go przed sądem? Zdaniem ekspertów, tak. Bo nie wiąże ich już tajemnica zawodowa, na którą mogliby się powołać, odmawiając zeznań.

11.03.2019

Likwidacja białych plam transportowych idzie powoli

Samorząd terytorialny

Zezwolenia na regularne przewozy, minimalna dostępność publicznego transportu w regionie i możliwość określenia udziału przewoźników prywatnych w rynku - to niektóre rządowe propozycje, dzięki którym ma zniknąć deficyt połączeń autobusowych. Za określenie potrzeb i organizowanie przewozów mają odpowiadać samorządy.

11.03.2019

MS chce bezwzględnego dożywocia, prawnicy mówią o pogrzebaniu resocjalizacji

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zwiększa się liczba skazanych na dożywocie - w polskich więzieniach jest ich już 439. Ubiegły rok był rekordowy - przybyło ich aż 30, przy średniej rzędu kilkunastu osób. Resort sprawiedliwości chce wprowadzić bezwzględne dożywocie, ale prawnicy przestrzegają przed stworzeniem grupy "bezkarnych" więźniów, którzy nie będą już mieć żadnej motywacji do poprawy.

11.03.2019

Sędzia ma dyscyplinarkę za wystąpienie o pożyczkę mieszkaniową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarzut uchybienia godności urzędu postawił Elżbiecie F., sędziemu Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. Jak poinformował w niedzielę, chodzi o wystąpienie o pomoc mieszkaniową w sytuacji, gdy nie miała problemów mieszkaniowych.

10.03.2019

Gersdorf o sprawie sędziego Żurka: w SN problemy wewnętrzne

Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła odwołanie sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu, mimo że w Izbie Cywilnej czeka na rozpatrzenie wniosek o wyłączenie sędziów z rozpoznawania odwołania. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podkreśliła, że nie cieszy jej, że tak się stało. Decyzję nowej Izby podsumowała krótko "zapadła bez akt".

09.03.2019

Zebranie delegatów "Iustitii": Walka o niezależność sądownictwa trwa

Wymiar sprawiedliwości

Codzienna praca sędziów, dbanie o staranność i sprawiedliwość w orzecznictwie, stosowania równego prawa wobec wszystkich i kontakt, wspieranie obywateli - to w ocenie prawników biorących udział w XXIV Zwyczajnym Zebraniu Delegatów "Iustitii" klucz do dalszej walki o niezależność sądów.

09.03.2019

1 czerwca - II Kongres Prawników Polskich

Wymiar sprawiedliwości

II Kongres Prawników ma odbyć się w Poznaniu - organizowany jest wspólnie przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Krajową Radę Radców Prawnych i Naczelną Radę Adwokacką. Jak deklarują organizatorzy, celem Kongresu ma być debata o założeniach zmian w wymiarze sprawiedliwości.

09.03.2019

MEN: Więcej godzin w ramowych planach nauczania

Szkoła i uczeń

Od 1 września 2019 r. zwiększona ma być liczba godzin do dyspozycji dyrektora szkoły w ramowych planach nauczania - zakłada to projekt rozporządzenia ministerstwa edukacji. - Dzięki temu dodatkowo wzmacniamy finansowanie zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów - podkreśla resort.

09.03.2019

Zbudowanie sieci połączeń PKS szansą dla bezrobotnych

Rynek Prawo pracy

Stworzenie sieci połączeń PKS do małych miejscowości poprawiłoby dostęp m.in. do pracy czy lekarza. Niestety, na taką inwestycję zdecydowały się dotychczas tylko nieliczne gminy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt przepisów, które miałyby zachęcić do tego samorządy.

09.03.2019

Minister cyfryzacji rozmawia z Facebookiem o blokowaniu treści

Prawo AI

Blokowanie stron i treści w mediach społecznościowych było w piątek tematem spotkania ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z zarządem Facebooka. Rozmawiano też o ochronie internautów przed dezinformacją i mową nienawiści.

09.03.2019

Anulowanie faktury VAT i korygowanie to nie to samo

VAT

Podatnicy nie wiedzą, kiedy wystawione faktury można anulować, a kiedy konieczne jest sporządzenie korekty. Wyjaśniła to właśnie skarbówka. Z najnowszej interpretacji wynika, że anulowanie faktur jest możliwe tylko wyjątkowo, w ściśle określonych przypadkach.

09.03.2019

Zmiany w ustawie mają rozładować napięcie wśród pracowników socjalnych

Pomoc społeczna

Resort rodziny planuje poszerzenie listy studiów uprawniających do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Problemy kadrowe to jednak tylko część postulatów protestujących w pomocy społecznej. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu dopiero w połowie roku. Tymczasem branża zapowiada strajk.

09.03.2019

Polska zabójczyni - narzędziem nóż, ofiarą kat

Wymiar sprawiedliwości

W polskich więzieniach przebywa obecnie blisko siedemset zabójczyń. Większość skazanych za zabójstwo, część - za dzieciobójstwo. I choć jak mówią prawnicy, każda z tych spraw jest inna, przeważają te z podobnym scenariuszem - to tzw. zabójstwa kuchenne, czyli wieloletnia przemoc domowa, zakończona zabiciem kata przez jego ofiarę.

09.03.2019

Pielęgniarki kaleczą się ampułkami i igłami, ale nie zawsze to zgłaszają

BHP Opieka zdrowotna

Prawie 70 proc. pielęgniarek w ostatnim roku zakłuło się lub zraniło w czasie pracy. Najczęściej dlatego, że doszło do zmiażdżenia szklanych ampułek lub zakłucia igłą. Zdarzało się nawet przecięcie ścięgna. Ale co najważniejsze, aż 40 proc. personelu, chociaż jest taki obowiązek, nie zgłosiło takiego zdarzenia.

09.03.2019