XIII Krajowy Zjazd Adwokatury w Bydgoszczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka zdecydowała, że XIII Krajowy Zjazd Adwokatury odbędzie się w 2020 r., w Bydgoszczy - ustaliło nieoficjalnie Prawo.pl. Wybrane zostaną nowe władze samorządu, prawdopodobnie powrócą też tematy związane z przyszłością zawodu - zwiększaniem jego konkurencyjności, ochroną tajemnicy adwokackiej czy ewentualnych zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej.

21.09.2019

RPO i stowarzyszenia zachęcają do kierowania pytań do unijnego trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to potężny oręż, którym dysponują sądy. Ten mechanizm może być bardzo skuteczny, a tymczasem jest przez sędziów niedoceniany – ocenili uczestnicy spotkania zorganizowanego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich dla sędziów i prawników.

21.09.2019

Raport: Pracodawcy nie są gotowi na wzrost minimalnej płacy

Prawo pracy

Aż 83 proc. respondentów uważa, że polska gospodarka nie jest gotowana na wzrost płacy minimalnej do 3 tysięcy złotych. Ponad 80 proc. ankietowanych negatywnie oceniło perspektywy ich firm w roku 2020 w związku zapowiedziami podniesienia minimalnego wynagrodzenia do 2600 złotych - wynika z raportu Pracodawców RP.

21.09.2019

Strajk często popierany przez uczniów, rzadziej przez ich rodziców

Kadry w oświacie

Prawie 40 proc. uczniów uznawało strajk nauczycieli za słuszny - pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC wśród stypendystów i stypendystek Programu Stypendialnego Horyzonty . Jednak było tak na początku protestu, z czasem poparcie uczniów malało. Znacznie mniejsze było poparcie dla strajku wśród rodziców uczniów.

21.09.2019

Emerytura dla służbowego psa? Niewykluczone

Policja

Nie ma regulacji zapewniających wsparcie finansowe dla opiekuna psa wycofanego po latach ze służby. Takiego czworonoga, który przez lata był np. ratownikiem, przygarnia zwykle jego dotychczasowy przewodnik i przez lata utrzymuje. MSWiA nie wyklucza, że w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, pojawi się specjalny ekwiwalent na "emerytowane" psy.

21.09.2019

Podatki dochodowe do likwidacji?

CIT PIT

Likwidacja podatków dochodowych mogłaby zapewnić dodatkowe 500 złotych miesięcznie dla każdego pracownika. Łącznie dochody zatrudnionych wzrosłyby o 35 mld złotych. Podatnicy CIT zyskaliby zaś 25 mld zł. Brak PIT i CIT i zastąpienie ich podatkami pośrednimi ma jednak też negatywne konsekwencje – wynika z najnowszego raportu

21.09.2019

Dron sprawdzi dym z komina, ale wynik można podważyć

Samorząd terytorialny Środowisko

Do walki ze smogiem wykorzystywane są coraz nowocześniejsze metody - np. drony, które latają nad terenami mieszkaniowymi i przemysłowymi. Określają one poziom zanieczyszczenia powietrza i lokalizują trucicieli. Dzięki takim urządzeniom rośnie efektywność kontroli, jednak sąd może nie uznać wyniku badania dronem.

21.09.2019

Ławnicy w SN otrzymali wytyczne, jak zachowywać się w mediach

Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Dyscyplinarna sędzia Tomasz Przesławski podpisał w piątek 20 września br. wytyczne dla ławników tej Izby w sprawie zachowania powściągliwości w kontaktach z mediami oraz w korzystaniu z mediów społecznościowych. Kontakty ławników z mediami wymagają pisemnej zgody prezesa.

20.09.2019

Twa nabór na studia podyplomowe FinTech

Nowe technologie Finanse

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął właśnie nabór do drugiej edycji studiów podyplomowych z zakresu fintech organizowanych wspólnie z PwC. To oferta skierowana do wszystkich,...

20.09.2019

RPO apeluje o dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb niepełnosprawnych

Wybory

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o ochronę praw wyborców z niepełnosprawnościami. W większości komisji, nawet tych posiadających status dostosowanych, wciąż brakuje oznakowania krawędzi stopni schodów, dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania czy są zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.

20.09.2019

UODO nie odblokuje wykonania wyroku w sprawie list poparcia dla kandydatów do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych odmownie odpowiedział na wniosek rzecznika praw obywatelskich o wstrzymanie wykonania postanowienia zabezpieczającego w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o ujawnieniu list sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

20.09.2019

Znamy termin polskiej sprawy frankowej w TSUE

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W czwartek 3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w sprawie Dziubak. Orzeczenie może mieć duży wpływ na sytuację banków oraz osób, które mają kredyty indeksowane we frankach szwajcarskich. Poprzedzająca wyrok opinia rzecznika generalnego TSUE była korzystna dla frankowiczów.

20.09.2019

Nowe konkursy na granty

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło po raz kolejny konkursy na projekty badawcze na projekty realizowane przez doktorantów, organizowany we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). Łącznie do zdobycia jest aż 690 mln zł.

20.09.2019

Kontrole osobiste w polskich więzieniach wciąż niezgodne z europejską konwencją

Prawo karne

W kolejnych wyrokach dotyczących kontroli osobistych w zakładach karnych Europejski Trybunał Praw Człowieka zażądał od Polski dostosowania standardów w tej dziedzinie do norm Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Reakcją ma być nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego, ale w tej części nie tylko nie przewiduje on lepszej regulacji, ale wręcz obniża standard.

20.09.2019

Minister: Po wyborach Sejm uchwali przepisy o suwaku i korytarzach życia

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak zostaną przyjęte przez obecny Sejm na posiedzeniu tuż po wyborach - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jest to jednak wątpliwe, bo porządek zaplanowanego na 15-16 października posiedzenia nie przewiduje takiego punktu.

20.09.2019

KRS odkłada decyzję w sprawie antysemickich wpisów sędziego Dudzicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa odroczyła w piątek zajęcie stanowiska w sprawie antysemickich wpisów wiązanych z jednym z jej członków - Jarosławem Dudziczem. Do dyskusji w tej sprawie Rada ma wrócić po otrzymaniu odpowiedzi z Prokuratury Krajowej na temat prowadzonego w sprawie wpisów postępowania.

20.09.2019

Ratownicy mają mieć samorząd, ale projekt bez szans w tej kadencji

Zawody medyczne

Utworzenie samorządu ratowników medycznych i wprowadzenie 6-dniowego płatnego urlopu szkoleniowego – to nowości w projekcie ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Związkowcy z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego są rozczarowani, bo projekt miał być na początku roku, a teraz nie ma szans na uchwalenie w tej kadencji.

20.09.2019

Nauczyciele w poprawczakach też bez obowiązkowej oceny

Resort sprawiedliwości dostosuje w końcu do Karty Nauczyciela zasady zatrudniania nauczycieli w podległych sobie placówkach. Chodzi o zmiany w ocenianiu pedagogów - w szkołach ocena nie jest już obowiązkowa, a zasady awansu wracają do stanu sprzed września 2018 r.

20.09.2019

Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów

Ordynacja Doradca podatkowy

W piątek prezydent Andrzej Dudy powołał Jerzego Kwiecińskiego na stanowisko szefa MF. Kwieciński pozostanie jednocześnie na stanowisku ministra inwestycji i rozwoju. Poprzedni minister finansów, Marian Banaś, pełni już obowiązki prezesa NIK.

20.09.2019

Fizjoterapeuci idą na L4, trzeba będzie odwołać wizyty

Farmacja

Fizjoterapeuci i diagności 23 września pójdą masowo na zwolnienia lekarskie. Powód? Wielu z nich nie dostało podwyżek. Dr Tomasz Dybek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii podaje, że w poniedziałek w ok. 100 szpitalach w Polsce zabraknie fizjoterapeutów i trzeba będzie odwoływać zaplanowane wizyty.

20.09.2019