Rzecznik prezydenta dodał w poniedziałek, że prezydent ma nadzieję, że rozwiązanie takie nie trafi na jego biurko.  

Koalicjant zagłosuje przeciw

Wicepremier Jarosław Gowin, szef Porozumienia mówił w czwartek, że w rozmowie z przedstawicielami PiS i Solidarnej Polski (ugrupowania tworzące wspólnie z Porozumieniem Zjednoczoną Prawicę) potwierdził, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności. - Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy - stwierdził. I dodał, miał wrażenie, że jego rozmówcy z PiS i Solidarnej Polski przyjmują to ze zrozumieniem. "Teoretycznie PiS i SP mogą przegłosować takie rozwiązanie np. z Lewicą - dodał Gowin.

Czytaj: Oddala się perspektywa zniesienia 30-krotności składek>>
Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS to temat do dyskusji, ale nie budzi on jakichś wielkich emocji czy sporów w ramach Zjednoczonej Prawicy - stwierdził w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. -  Jest to temat do dyskusji, w żadnym wypadku nie jest to temat, który mógłby budzić jakieś wielkie emocje czy wielkie spore w ramach Zjednoczonej Prawicy - dodał Sasin.

Czytaj: Wicepremier: Jeszcze rozmawiamy o zniesieniu 30-krotności składek>>
 

Zniesienie limitu jest w projekcie budżetu

Tymczasem w projekcie budżetu na 2020 rok założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Potwierdza to szef Ministerstwa Finansów Jerzy Kwieciński, który przypomina też, że "30-krotność składek" została wpisana do Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022. - Ten plan został nie tylko przyjęty u nas przez rząd, ale został również skierowany do Komisji Europejskiej, bo to jest przedmiotem koordynacji polityki finansowej w ramach Unii Europejskiej - wyjaśnił minister.

Budżet do zmiany?

W mojej ocenie budżet na 2020 rok  trzeba będzie znowelizować, bo jeżeli zrezygnujemy z likwidacji 30-krotności - a to jest postulat Porozumienia - to faktycznie w budżecie braknie 5 mld  w tym projekcie budżetu - i wtedy będzie pytanie, czy jednak dalej dążymy do zrównoważenia budżetu, a wtedy trzeba gdzieś zwiększyć przychody, albo gdzieś obciąć wydatki. Czy też odstępujemy od tego i decydujemy się na niewielki deficyt, który i tak byłby wielkim sukcesem polskiego państwa - powiedział w poniedziałek w Radiu Zet wicepremier.

Biznes zadowolony z deklaracji prezydenta

- Cieszymy się, że prezydent ma takie samo zdanie w sprawie zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, jak 65 organizacji pracodawców – mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. I przypomina, że prawie dwa lata temu, po apelu Lewiatana i Solidarności, prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy dotyczącej właśnie zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Trybunał uznał wówczas, że nowelizacja ustawy jest niezgodna z konstytucją. Wątpliwości wzbudził wtedy przebieg głosowania nad ustawą.