Minister nauki najprawdopodobniej bez zmian

Szkolnictwo wyższe

Za obszar nauki, innowacji, technologii odpowiadać będzie Porozumienie - mówił w czwartek Jarosław Gowin. Zapewnił, że chce, by uczelnie były wolne od nacisków politycznych. Uczelnie są i będą autonomiczne - mówił.

17.10.2019

SN: Po 12 latach tygodnik musi przeprosić rektora za naruszenie dobrego imienia

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Były rektor Uniwersytetu Gdańskiego ostatecznie wygrał proces w sprawie oskarżeń ze strony prawicowych mediów o współpracę z SB. Oświadczenie z przeprosinami za fałszywe informacje składane przez dziennikarza powinno uwzględniać sposób i rozmiary naruszenia dobra osobistego, tak by nie zawierało nadmiernej represji i było zwięzłe - orzekł Sąd Najwyższy.

11.10.2019

Minister chce dofinansowywać studia na uczelniach niepublicznych

Szkolnictwo wyższe

Państwo powinno objąć dofinansowaniem studia dzienne także na uczelniach niepublicznych – stwierdził wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I poinformował, że w jego resorcie jest projekt w tej sprawie, który po wyborach chce skierować do prac legislacyjnych.

10.10.2019

RPO: Na każdej uczelni potrzebny program przeciw molestowaniu

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Strategie przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu i systemy wsparcia dla pokrzywdzonych studentek i studentów powinny działać na każdej uczelni w Polsce - uważa rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że nie chodzi tylko o ograniczanie takich przypadków, ale także o tworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej.

08.10.2019

Sportowcy - studenci otrzymają wsparcie resortu

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wyczynowi sportowcy, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami, mogą liczyć na wsparcie resortu - poinformował w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Minister ogłosił program Narodowa Reprezentacja Akademicka, który ma objąć około 500 osób i dysponować rocznym budżetem w wysokości 10 mln złotych.

05.10.2019

Minister zapowiada "Pakt dla humanistyki polskiej" i reformę PAN

Szkolnictwo wyższe

Prawo i Sprawiedliwość mówi w swoim programie o potrzebie wypracowania "Paktu dla humanistyki polskiej". - Dalsza reforma systemu nauki jest konieczna, bo Konstytucja dla Nauki przewiduje rozwiązania ewolucyjne - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

04.10.2019

Pracownia Liderów Prawa zaprasza na kolejną edycję programu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Udział w zajęciach prowadzonych przez cenionych wykładowców, praktyków i trenerów, warsztaty prowadzone przez prawników z najlepszych kancelarii oraz menedżerów z największych polskich firm, a także treningi umiejętności autoprezentacji, wystąpień publicznych, zarządzania projektami

03.10.2019

Gowin: Dzięki Konstytucji dla Nauki Polska zyska w rankingach

Szkolnictwo wyższe

Przez trzy lata przygotowaliśmy uczelnie do głębokiego przeobrażenia, jakim jest Konstytucja dla Nauki. Reforma ta z całą pewnością doprowadzi do podniesienia pozycji Polski w rankingach, ale dopiero w perspektywie najbliższych kilku lat - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

03.10.2019

Na uczelniach ruszają szkoły doktorskie

Szkolnictwo wyższe

W szkołach doktorskich, które jako nowe instytucje pojawiły się od 1 października na polskich uczelniach, będzie o około 40 proc. mniej doktorantów niż do tej pory. - Ale doktorów wykształcą co najmniej tylu, ile kształcono dotychczas na studiach doktoranckich - zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

01.10.2019

Wyższe koszty podatkowe na całe wynagrodzenie nauczyciela

PIT Szkolnictwo wyższe

Najnowsza interpretacja potwierdza, że autorskie, 50-proc. koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane do całego wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Skarbówka uważa, że całość obowiązków wykonywanych przez wykładowcę stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze. Zdaniem ekspertów, to ważne, ale kontrowersyjne stanowisko.

01.10.2019

Podatki w biznesie – pierwsze studia MBA TAX

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego uruchamia pierwsze w Polsce studia podatkowe o interdyscyplinarnym charakterze łączące prawo podatkowe i rachunkowość. Co najważniejsze, będą one prowadzone wyłącznie dla praktyków prawa podatkowego. Zajęcia poprowadzą najlepsi w Polsce praktycy, wielokrotnie wyróżniani w rankingach doradztwa podatkowego.

30.09.2019

Rzecznik TSUE: Radca wykłada na uczelni, ale może ją reprezentować

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

To, że radca prawny wykłada na uczelni i ma podpisaną w tym zakresie umowę, nie oznacza, że nie jest niezależny i nie może reprezentować placówki - wskazuje w swojej opinii rzecznik generalny Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Michał Bobek. Chodzi o skargę Uniwersytetu Wrocławskiego, którą Sąd UE uznał ją za niedopuszczalną ze względu na brak prawidłowej reprezentacji prawnej.

25.09.2019

Rektor UMK odwiesił autora homofobicznego felietonu

Szkolnictwo wyższe

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Tretyn podjął w środę decyzję o uwzględnieniu odwołania prof. Aleksandra Nalaskowskiego i uchylił decyzję o jego zawieszeniu. I zalecił profesorowi większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych.

18.09.2019

Studenci medycyny dostaną lepsze kredyty, które odpracują po dyplomie

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

PiS zapowiada zmiany w systemie kredytów studenckich. Ma to dotyczyć deficytowych profesji, a konkretnie przyszłych lekarzy i pracowników medycznych. Będą oni mogli odpracować zaciągniętą pożyczkę, świadcząc usługi pacjentom. Ma to zwiększyć zainteresowanie studiami medycznymi i zapobiegać odpływowi kadr za granicę.

18.09.2019

Prawie połowa Polaków zdobywa wyższe wykształcenie

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

W 2018 roku 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie - wynika z raportu "Education at a glance 2019". Jego autorzy podkreślają, że to odsetek zbliżony do średniej państw OECD. I przypominają, że on rośnie, bo w 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 procent.

15.09.2019

Uniwersytet zawiesza profesora za homofobiczną wypowiedź - minister protestuje

Szkolnictwo wyższe

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły postępowanie wyjaśniające wobec prof. Aleksandra Nalaskowskiego za jego wypowiedź na temat osób o odmiennej orientacji seksualnej. Skrytykował to minister Jarosław Gowin, ale nie podejmie żadnych działań, bo uznaje autonomię uczelni.

13.09.2019

WSA: Nowe przepisy regulują "stary" kredyt studencki

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Odmowa umorzenia kredytu studenckiego, która zapadła pod rządami starej ustawy w 2016 r., teraz musi podlegać ocenie pod kątem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2018 r. - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodziło o to, że kontynuacja nauki nie jest trudną sytuacją życiową, tylko wyborem.

06.09.2019

Mniejszy podatek od całej umowy nauczyciela akademickiego

PIT Szkolnictwo wyższe

Wyższe, 50 proc. koszty uzyskania przychodu, można zastosować od całości przychodów ze stosunku pracy nauczyciela akademickiego, w tym za okres urlopu wypoczynkowego lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy - wyjaśnia resort finansów.

29.08.2019

Eksperymenty medyczne czekają na prawne uporządkowanie

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Uczelnie medyczne nie radzą sobie z prowadzeniem badań klinicznych i czekają na ustawę, która dostosuje zasady prowadzenia eksperymentów do unijnych przepisów. Uproszczenie procedur jest szczególnie potrzebne dla prowadzenia badań niekomercyjnych, bo koncerny farmaceutyczne mają warunki do pokonywania biurokratycznych barier.

29.08.2019

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta Podatki międzynarodowe

Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.

28.08.2019
Prawo.pl