united kingdom
ukraine

Ewaluacja i postępowania awansowe powinny być priorytetem nowego ministra nauki

Szkolnictwo wyższe

Nowy minister nauki Marcin Kulasek podczas spotkania dotyczącego spraw grupy, która czuła się represjonowana przez poprzednią władzę, dał mi się poznać jako osoba dobrze przygotowana, merytoryczna, jasno wyrażająca swoje stanowisko. Dobrze by było, gdyby w sprawach nauki miał podobne zalety - ocenia prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

17.01.2025

Marcin Kulasek nowym ministrem nauki

Szkolnictwo wyższe

Dr inż. Marcin Kulasek – poseł na Sejm i doktor nauk rolniczych – został we wtorek rekomendowany przez Lewicę na nowego ministra nauki. Zastąpi na tym stanowisku Dariusza Wieczorka, który w grudniu podał się do dymisji. W resorcie pojawi się też nowa wiceminister - stanowisko obejmie dr Karolina Zioło-Pużuk.

14.01.2025

W połowie stycznia Lewica wyłoni nowego ministra nauki

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Włodzimierz Czarzasty poinformował media, że zapadła już decyzja w sprawie kandydata na następcę Dariusza Wieczorka. Jak dodał, jeszcze w tym tygodniu spotka się z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić wybór przyszłego szefa resortu nauki. Najprawdopodobniej tekę obejmie w drugiej połowie stycznia.

09.01.2025

Resort nauki: Ujawnienie danych sygnalisty było zasadne

Szkolnictwo wyższe

Były minister nauki Dariusz Wieczorek ujawnił tożsamość związkowczyni, która zgłosiła resortowi nieprawidłowości na Uniwersytecie Szczecińskim. Stało się to przyczynkiem do jego dymisji, wcześniej jednak wyjaśnia swoje działania w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. Podkreśla, że działał zgodnie z przepisami.

07.01.2025

Nie tylko Erasmus - ustawa w sprawie programu wymiany akademickiej opublikowana

Szkolnictwo wyższe

Opublikowano ustawę o porozumieniu w sprawie Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS IV. To program alternatywny dla Erasmusa, a Polska jest jednym z jego największych beneficjentów. Ustawa stwarza odpowiednie ramy prawne nie tylko rozwoju dotychczasowej regionalnej współpracy w ramach programu, ale także daje nowe możliwości dla krajów regionu w zakresie wymiany akademickiej.

02.01.2025

Od skreślenia z listy studentów można się odwoływać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Z przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika zamknięty katalog przypadków, które mogą wiązać się z wydaniem przez organy uczelni decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów. O ile w niektórych sytuacjach decyzja wydawana jest obowiązkowo, o tyle w innych przypadkach zależy od uznania organu.

02.01.2025

Przyjęto strategię Sieci Badawczej Łukasiewicz

Szkolnictwo wyższe

Rada Centrum Łukasiewicz na posiedzeniu 23 grudnia 2024 r. podjęła uchwałę o zatwierdzeniu 4-letniej i 10-letniej Strategii Sieci Badawczej Łukasiewicz. W ponad pięcioletniej historii działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz jest to pierwszy zatwierdzony dokument strategiczny określający misję i wizję oraz cele i kierunki strategiczne rozwoju Sieci.

31.12.2024

Dariusz Wieczorek złożył dymisję ze stanowiska ministra nauki

Szkolnictwo wyższe

Będę bronił dobrego imienia, będę te wszystkie sprawy wyjaśniał, natomiast nie chciałbym, aby w jakikolwiek sposób doniesienia i to, co się działo, miało wpływ na rozwój polskiej nauki, na funkcjonowanie koalicji. Dlatego podejmuję decyzję o złożeniu rezygnacji z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego - ogłosił w czwartek Dariusz Wieczorek.

19.12.2024

Nowi człownkowie Rady NCN

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał dwunastu nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki - ich kadencja potrwa do 14 grudnia 2028 roku. Rada NCN składa się z 24 badaczek i badaczy, reprezentujących różne obszary nauk i ośrodki naukowe. Do zadań Rady NCN należy m.in. określenie dyscyplin lub grup dyscyplin, w ramach których są ogłaszane i przeprowadzane konkursy na realizację projektów badawczych.

16.12.2024

Szef NCN: Jednorazowa podwyżka nie uzdrowi finansów centrum

Szkolnictwo wyższe

W tym roku mogliśmy sfinansować tylko co siódmy złożony do nas wniosek grantowy. Dzięki dodatkowym 500 mln zł z obligacji chcemy, by wzrósł odsetek finansowanych grantów; to gra o konkurencyjność - powiedział prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. Dodał, że pustki w budżecie NCN nie można zniwelować poprzez “jednorazowe dosypanie finansowania”.

10.12.2024

"Państwo i Prawo" nagrodziło najlepsze prace doktorskie i habilitacyjne

Szkolnictwo wyższe

We wtorek, 3 grudnia, ogłoszono wyniki 59. Ogólnopolskiego Konkursu "Państwa i Prawa" - w tym roku zgłoszono do niego i dopuszczono pięć prac habilitacyjnych oraz jedenaście prac doktorskich. Nagrodę za najlepsza pracę habilitacyjną otrzymała dr hab. Katarzyna Sękowska-Kozłowska z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Pierwsze miejsce za rozprawę doktorską otrzymał natomiast dr Szymon Osmola.

03.12.2024

Co robić po prawie? – podcast o karierze prawnika bez tabu i utartych schematów

Prawnicy Szkoła i uczeń Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Czy polemika w pismach procesowych to sztuka, nauka czy może walka na argumenty? Dr n. pr. Dawid Rogoziński w rozmowie z Moniką Kozłowską tłumaczy, dlaczego logika i strategia wygrywają z ilością argumentów. Posłuchaj, zanim zaryzykujesz przegraną! "Prawo na Oko" to podcast dla młodych adeptów prawa, którzy zastanawiają się, jaką ścieżkę zawodową wybrać. Rozmowy ze starszymi kolegami po fachu pozwalają spojrzeć na zawód z innej perspektywy i poznać nie zawsze oczywiste ścieżki kariery. Zapraszamy do wysłuchania.

01.12.2024

Wieczorek: 100 mln złotych dla instytutów PAN jeszcze w tym roku

Szkolnictwo wyższe

Zwiększam dzisiaj pomoc dla instytutów badawczych Polskiej Akademii Nauk do kwoty 100 milionów złotych w tym roku - zapowiedział minister Dariusz Wieczorek. Dodał, że zadaniem dyrektorów instytutów będzie wspólnie z resortem te środki uczciwie podzielić tak, by "wyrównać te wszystkie zaległości, do których doprowadził poprzedni rząd".

27.11.2024

KNP: Rozporządzenie ws. czasopism dyskryminuje nauki humanistyczne

Szkolnictwo wyższe

Tak dotychczasowe, jak i proponowane rozporządzenie, dotyczące tworzenia wykazu czasopism, dyskryminuje nauki humanistyczne i społeczne - zwraca uwagę Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Sugeruje wprowadzenie zmian w algorytmie, który decyduje o przyznaniu odpowiedniej noty. Ale nie tylko - w rekomendacjach dla resortu nauki domaga się też większej transparentności przy wyłanianiu ekspertów dokonujących oceny czasopism.

23.11.2024

AI a publikowanie naukowe - konferencja KRASP już 28 listopada

Szkolnictwo wyższe

Komisja ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP zaprasza do udziału w IV Dorocznej Konferencji poświęconej zagadnieniom komunikacji naukowej w Polsce. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „Publikowanie naukowe. Wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji”. Wydarzenie odbędzie się 28 listopada 2024 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego.

22.11.2024

Wieczorek: Akademiki pomogą rozwiązać problem mieszkaniowy

Szkolnictwo wyższe Nieruchomości

Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w poniedziałek w Szczecinie, że jednym z elementów rozwiązania problemu mieszkaniowego w Polsce mogą być akademiki. Studenci nie będą musieli wynajmować...

18.11.2024

Student zwolniony z opłat semestralnych nie płaci podatku

PIT Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Zwolnienie studenta z pobieranych przez uczelnię opłat, które nastąpiło na warunkach i w trybie określonym w zarządzeniu rektora (wewnętrznym akcie prawnym uczelni), nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Nie skutkuje więc powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. W konsekwencji uczelnia nie ma obowiązku wystawienia informacji PIT-11.

16.11.2024

Kształcenie żołnierzy na cywilnych uczelniach poza budżetem na obronność

Szkolnictwo wyższe

Środki finansowe przeznaczone na zadania związane z kształceniem w uczelniach wojskowych studentów studiów stacjonarnych i doktorantów, będących osobami cywilnymi, są przyznawane z części budżetowej, której dysponentem jest minister obrony narodowej. Nie będą zaliczać się do budżetu na obronność - wynika z projektu opublikowanego w RCL.

14.11.2024

Rozważane jest dodatkowe finansowanie PAN, w tym Centrali Obrączkowania Ptaków

Środowisko Szkolnictwo wyższe

Działająca od 1931 r. centrala jest częścią Muzeum i Instytutu Zoologii PAN (MiIZ PAN). Jak powiedział PAP kierownik centrali Tomasz Mokwa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odmówiło placówce finansowania już trzeci rok z rzędu. Roczny koszt funkcjonowania centrali to ok. 650 tys. zł.

14.11.2024

Wiceprezes PAN: Potrzebne lepsze przepisy dotyczące drapieżnych czasopism

Szkolnictwo wyższe

W projekcie rozporządzenia „powinna znaleźć się zapowiedź, że czasopisma uznane za drapieżne znikają z listy z mocą wsteczną, a zatem nie liczą się do ewaluacji" - ocenia wiceprezes PAN prof. Dariusz Jemielniak. Tzw. czasopisma drapieżne (ang. predatory journals), to czasopisma, które publikują artykuły naukowe w zamian za uiszczenie przez autora opłaty, ale nie przeprowadzają rzetelnego procesu recenzji naukowych i publikują wszystkie nadesłane prace.

13.11.2024
Prawo.pl