Projekt rozporządzenia przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ma on zapewnić stabilność systemu i sprawić, że nie będzie dochodzić do nieprawidłowości, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, kiedy to punktacja - zwłaszcza czasopism humanistycznych - potrafiła zmienić się właściwie z dnia na dzień i trudno było dojść, na jakich zasadach, bo wielokrotnie dochodziło do naruszania procedur określonych w przepisach. W rezultacie wpłynęło to na stabilność zasad i wiarygodność całego procesu ewaluacji działalności naukowej.

Więcej na temat projektu rozporządzenia: Nowa-stara procedura tworzenia wykazu czasopism>>

 

Te same problemy

Resort nauki nie planuje rewolucji przy tworzeniu wykazu czasopism nadal opierać się będzie w pierwszej kolejności na bibliometrii, a w dalszej - na ocenie eksperckiej. Zmiany wobec obecnej wersji są raczej kosmetyczne, na co zwraca uwagę KNP PAN. Rekomenduje przede wszystkim większe zaangażowanie właśnie komitetów PAN w tworzenie listy. Podkreśla także konieczność zapewnienia transparentności w wyborze ekspertów dokonującej oceny czasopism.

- Czasopisma pochopnie przypisane do niewłaściwych dyscyplin naukowych były nisko oceniane przez zespoły ekspertów reprezentujących te dyscypliny. Przykładem może być czasopismo „Polish Yearbook of International Law”: mimo że jest to czasopismo wyłącznie prawnicze, zostało przypisane nie tylko do „nauk prawnych”, ale również do „nauk o bezpieczeństwie” i do „prawa kanonicznego” - wskazuje KNP PAN i sugeruje, by propozycję przypisania czasopism naukowych do dyscyplin naukowych KEN przesyłało do zaopiniowania komitetom naukowym PAN oraz udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej wraz z podaniem adresu kontaktowego.

 

Receptą na dyskryminację nauk społecznych i humanistycznych na liście miałoby być natomiast przyjęcie, że rozporządzenie nie określa sztywnych wartości centylowych w odniesieniu do punktacji, lecz poszczególne poziomy punktacji ustalane są w taki sposób, żeby uwzględniały liczbę artykułów publikowanych w danym czasopiśmie, a zgłoszonych w poprzedniej ewaluacji polskich jednostek naukowych.

Zobacz w LEX: Kategoryzacja czasopism naukowych > >

 

Nieadekwatne kryteria oceny czasopism naukowych

Komitet Nauk Prawnych PAN proponuje również rozszerzenie kryteriów oceny o dodatkowy punkt, który uwzględnia znaczenie czasopisma dla praktycznych aspektów tworzenia i stosowania prawa. - Wprowadzenie punktacji w zakresie 0–5 za ten aspekt pozwoli lepiej odzwierciedlić realną wartość czasopism prawniczych - wskazuje.

KNP podkreśla także, że brakuje mechanizmu umożliwiającego późniejszą aktualizację listy, co w przypadku dynamicznego procesu indeksowania czasopism może skutkować nieuwzględnieniem nowych czasopism w bazach międzynarodowych lub tych, które zostały tam wpisane po wyznaczonej dacie.

- Komitet postuluje wprowadzenie procedury uproszczonej aktualizacji wykazu, która pozwoli Komisji Ewaluacji Nauki na elastyczne uwzględnianie zmian w bazach danych. Aktualizacje mogłyby być przeprowadzane na wniosek redakcji czasopisma lub komitetu naukowego PAN, co zapewni sprawiedliwą ewaluację czasopism na bieżąco - czytamy w opinii.

Zobacz również w LEX: Problemy oceny parametrycznej polskich czasopism naukowych z dziedziny nauk prawnych > >

 

Wykaz do likwidacji?

Nad opinią do projektu pracuje również Konferencja Rektorów Szkół Akademickich - ma być gotowe 25 listopada. - Rozporządzenie w obecnym kształcie jest niedoskonałe, a w związku z tym będziemy wnioskować o odstąpienie od zmiany - ze względu na to, że wprowadzenie listy czasopism w proponowanym kształcie spowoduje konieczność pracy co najmniej przez 2-3 miesiące, zanim ta lista się ukaże - wskazała przewodnicząca KRASP, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska. Podkreśliła, że działania te mogą sprawić, iż na początku stycznia naukowcy nie będą wiedzieli, która lista czasopism będzie obowiązywała w 2025 roku. - Jest to demotywujące - dodała.