Studenci-cudzoziemcy, w tym np. studenci z Ukrainy pobierający naukę w Polsce, po przekroczeniu granicy nie są zobowiązani do kwarantanny. Tymczasem studenci będący Polakami kształcącymi się na uczelniach zagranicznych, w tym ukraińskich, którzy wracają do kraju – na stałe bądź w celu odbycia staży czy dokonania nostryfikacji dyplomu - muszą poddać się kwarantannie.
Monika Sewastianowicz
08.02.2021
Rektorzy uczelni zadecydują, kiedy i jakie zajęcia będą prowadzone w trybie stacjonarnym, a jakie w dalszym ciągu w formie zdalnej - zapowiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że wszystko zależy od sytuacji pandemicznej w najbliższych tygodniach. Wyraził nadzieję, że letnia sesja egzaminacyjna odbędzie się w trybie stacjonarnym.
Monika Sewastianowicz
05.02.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że rozpoczyna nabór uzupełniający na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kadencji 2020–2023. Zgłosić się można do 19 marca 2021 r. Zgłoszenia kandydatów można przesyłać w postaci elektronicznej.
Monika Sewastianowicz
03.02.2021
Uczelnie nie są po to, żeby na nich kwitła wolność słowa – są po to, by na nich kwitła wolność badań naukowych i ich publikowania. Forami, dla których kluczowa jest wolność wyrażania opinii, są środki społecznego przekazu, w szczególności prasa, oraz internet - mówi prof. Hubert Izdebski, komentując projekt tzw. „pakietu wolnościowego” dotyczącego uczelni.
Monika Sewastianowicz
02.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP apeluje o włączenie do pierwszego etapu szczepień pracowników uczelni niebędących nauczycielami. Tłumaczy, że bez tego uczelnie nie wrócą do normalności. Chodzi przede wszystkim o pracowników wsparcia procesu kształcenia i prowadzenia badań naukowych, m.in. pracowników bibliotecznych, technicznych i administracyjnych.
Monika Sewastianowicz
01.02.2021
Aby uzyskać dofinansowanie, uczelnie musiały spełnić określone kryteria związane z jakością kształcenia i przebiegiem karier absolwentów. Do każdej z nich trafi milion złotych – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pierwszym z nich był brak negatywnych ocen jakości kształcenia, wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w latach 2015-2020.
Monika Sewastianowicz
01.02.2021
Szkolnictwo wyższe
Niektórzy niemedyczni pracownicy UMK zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Resort nauki wystąpił o wyjaśniania - poprosił w nim o wyjaśnienia, jak doszło do szczepień pracowników niezwiązanych ze specjalizacjami medycznym. Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa – napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala.
Monika Sewastianowicz
01.02.2021
Koronawirus a prawo
Przygotowywany przez ministra edukacji i nauki tzw. pakiet wolności akademickiej zawiera normy prawne o nieostrym charakterze. Niesie on w sobie pewne zagrożenia, ale raczej nie przyczyni się w znaczącym stopniu do rozkwitu pseudonauki na wyższych uczelniach - uważa dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Grzegorz Krawiec
30.01.2021
Szkolnictwo wyższe
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych, który po raz 23. przygotował miesięcznik "Perspektywy".
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Doktorat z relikwii, które leczą raka? Panowanie Bolesława Chrobrego, czyli jak reptilianie zasiedli na tronie Polski? A może udowadnianie, że Ziemia jest płaska? Za sprawą szykowanej przez resort nauki noweli specyficznie rozumiana przez obecne kierownictwo resortu wolność słowa może z hukiem wkroczyć na polskie uczelnie.
Monika Sewastianowicz
27.01.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Kredyt dla studenta dostępny i korzystny

Domowe finanse Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Przyznawany na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok – o tej głównej zalecie kredytu studenckiego przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki. I dodaje, że można się o niego ubiegać niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych - wystarczy, że dochód na osobę w rodzinie w roku ubiegania się o kredyt nie przekroczy 3000 zł.
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Domowe finanse Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Aż 48,5 procent ankietowanych Polaków twierdzi, że znajomość więcej niż jednego języka obcego ma wpływ na wysokość zarobków, a mimo to aż 66,5 proc. z nas nie uczy się ich w żaden sposób – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie ESKK.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2021
Prawo pracy
Glosy i komentarze powinny być uwzględnione w rozporządzeniu ewaluacyjnym. Obecnie nie są to publikacje punktowane, mimo że wymagają czasem dużego nakładu pracy i wybitnej znajomości danej dziedziny - uważa rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem wyżej punktowane powinny być też systemy prawa.
Monika Sewastianowicz
23.01.2021
Szkolnictwo wyższe
Uczelnie niepubliczne dostaną pieniądze na sprzęt do zdalnego nauczania - resort edukacji i nauki przeznaczył na ten cel 10 mln zł. Wnioski o udzielenie wsparcia można zgłaszać do 5 lutego. Uczelnie mogą przeznaczyć przyznane środki m.in. na zakup oprogramowania, sprzętu.
Monika Sewastianowicz
21.01.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Śląski Uniwersytet Medyczny został ukarany za naruszenie ochrony danych, o którym administrator powinien powiadomić nie tylko organ nadzoru, ale i osoby, których dotyczył ten incydent. Sygnały o tym, że na Śląskim Uniwersytecie Medycznym doszło do naruszenia ochrony danych dotarły do UODO na początku czerwca 2020 roku.
Monika Sewastianowicz
19.01.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta RODO
Sytuacja, do której doprowadzano w placówce podległej WUM, jest żenująca, oburzająca większość Polaków, co przecież wynika również z sondaży, wskazywałaby na to, że pan rektor powinien podać się do dymisji. O to też również w ślad za panem ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim apeluję do pana rektora – mówił minister nauki.
Agnieszka Matłacz
18.01.2021
Szkolnictwo wyższe
Ten artykuł nie nadaje się do publikacji w naszym czasopiśmie – tak brzmi treść recenzji artykułu naukowego przesłanego do punktowanego periodyku. Dlaczego? Tego autor się nie dowie. Choć – jak podkreślają eksperci - anonimowość w procesie recenzowania jest ważna dla zachowania obiektywizmu, to treść recenzji bywa nieraz problematyczna. A redakcje czasopism za najlepszą uznają tzw. podwójną anonimowość.
Monika Sewastianowicz
18.01.2021
Szkolnictwo wyższe

Alimenty dla studenta - wyzwanie dla przyszłego prawnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Gdy student trudnego kierunku, jak np. prawo, nie jest w stanie pracować, musi liczyć na wsparcie rodziny. Gdy są z tym problemy, czasami konieczne jest podjęcie decyzji o wytoczeniu powództwa o alimenty. W takiej sytuacji, bądź w sporze o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego musi jednak dowodzić, że nie jest w stanie sam się utrzymać.
Aleksandra Partyk
16.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Stwarza okazję do nadużyć w postaci legitymizowania jako przedmiotu sporu naukowego poglądów pozanaukowych, nienaukowych lub antynaukowych. Przyczyni się do obniżenia jakości badań naukowych i kultury życia publicznego w Polsce - tak pisze o "pakiecie wolności akademickiej" Komitet Etyki w Nauce PAN.
Monika Sewastianowicz
14.01.2021
Szkolnictwo wyższe
Doktor nauk prawnych nie musi odbywać aplikacji i może przystąpić do egzaminu radcowskiego lub adwokackiego bez spełniania tego wymogu. Wystarczy, że przedstawi komisji egzaminacyjnej dokument potwierdzający zdobycie stopnia naukowego. Jednak problem w tym, że nie zawsze wiadomo, jaki to ma być dokument.
Monika Sewastianowicz
14.01.2021
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Rektor WUM: Nie ustąpię, to zamach na autonomię uczelni

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska - oświadczył we wtorek wieczorem rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong. - Naciski Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność - dodał.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt przepisów, które wprowadzą zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dla nagród i stypendiów przyznawanych przez Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Zmiany zaczną obowiązywać 14 dni od ogłoszenia.
Krzysztof Koślicki
12.01.2021
PIT Rachunkowość
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi skargę dotyczącą grupy uchodźców z Tadżykistanu, którzy na przełomie 2016 i 2017 r. próbowali bezskutecznie złożyć na polsko-ukraińskim przejściu granicznym wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Straż graniczna stwierdziła, że nie deklarowali chęci ubiegania się o ochronę, ale chcą wjechać w celach ekonomicznych.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Administracja publiczna
Do 22 stycznia 2021 roku chętni do sprawdzania wiedzy kandydatów na doradców podatkowych mogą zgłaszać się do ministerstwa finansów. Oferta jest skierowana do pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych uczelni oraz do pracowników naukowych instytutu badawczego lub instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk.
Krzysztof Koślicki
11.01.2021
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Polscy maturzyści mogą aplikować na studia w Wielkiej Brytanii w roku akademickim 2021/2022 nie do 15, ale do 29 stycznia. Uczniowie mają więcej czasu, by przygotować tzw. personal statement, czy zdobyć referencje od nauczyciela, które należy dołączyć do aplikacji.
Monika Sewastianowicz
08.01.2021
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe jest tworzony przede wszystkim na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej - wyjaśnia resort nauki. To odpowiedź na pytanie o nienaukowe wydawnictwa, m.in. religijne, które znalazły się w ministerialnym wykazie.
Monika Sewastianowicz
07.01.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
W połowie stycznia pojawią się rekomendacje dotyczące zmian na uczelniach. To wszystko jest gotowe i będzie ogłoszone w drugiej połowie stycznia - powiedział we wtorek szef resortu nauki Przemysław Czarnek. Ma to - jak zapewnił - skorygować "pewne mankamenty, luki i nieścisłości", które powstały na etapie tworzenia Ustawy 2.0.
Monika Sewastianowicz
05.01.2021
Szkolnictwo wyższe
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Tym razem ich znaczna część dotyczy podatków, ale zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło. Przedstawiamy najważniejsze przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku.
Jacek Górski
02.01.2021
Warto pracować w oparciu o praktyki bazujące na dowodach. Także rozróżniać takie praktyki, w jaki sposób one są udokumentowane, udowodnione albo czy mają potencjał, żeby zostać udowodnione - mówi dr Andrzej Śliwerski z Zakładu Psychologii Klinicznej i Psychopatologii Uniwersytetu Łódzkiego, współautor książki „Psychopedagogiczne mity 2”.
Beata Igielska
31.12.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ponad 77 mln z ochrony zdrowia trafi na szkolnictwo wyższe

Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia
Chodzi o pieniądze zaplanowane dla szpitali klinicznych w ramach dotacji celowych z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie m.in. inwestycji i zakupów inwestycyjnych. W sumie 77 mln 989 tys. zł ma zostać przeznaczonych na działalność dydaktyczną i badawczą. Rozporządzenie w tym zakresie opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2020
Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia
Prawo.pl