Prawo.pl
Problem przedłużających się procesów scaleniowych ma rozwiązać ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z potwierdzaniem aktualności nowego oznaczenia oraz nowego stanu prawnego gruntów wydzielonych w wyniku scalenia gruntów, którą 14 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda.
Robert Horbaczewski
15.11.2022
Samorząd terytorialny
Według Komendanta Stołecznego Policji demonstracja „Przeciw faszyzmowi" z 15 sierpnia 2022 r. nie była „zgromadzeniem spontanicznym", bo jej uczestnicy „nawoływali się do gromadzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych”. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wcześniejsze komunikowanie się uczestników zgromadzenia publicznego nie może przesądzać, że nie ma ono charakteru spontanicznego.
Krzysztof Sobczak
15.11.2022
Policja
Ogromne braki kadrowe wśród lekarzy powodują, że pogarsza się dostępność do świadczeń, coraz dłużej trzeba czekać na wizytę albo szukać pomocy medycznej w odległej często miejscowości. Efektem zaniedbania problemów systemu opieki zdrowotnej jest też praktyczna prywatyzacja świadczeń. Lekarze odchodzą z nieprzyjaznego i przeciążonego publicznego systemu do udzielania usług prywatnych.
Józef Kielar
15.11.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

NSA: Przyznawanie świadczeń pielęgnacyjnych dla innych osób niż spokrewnione w I stopniu, uzależnione od orzeczenia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu, jest legitymowanie się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przez współmałżonka albo rodziców - orzekł w uchwale 14 listopada Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiorga sędziów.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
W nowej wersji Lex Czarnek powraca koncepcja zawieszenia dyrektora szkoły ad hoc - bez konieczności wszczynania postępowania dyscyplinarnego. Ustawa, która teraz czeka na rozpatrzenie przez Senat, niezbyt precyzyjnie określa, w jakich przypadkach będzie to miało miejsce, co daje pole do arbitralnych decyzji w tej materii.
Monika Sewastianowicz
15.11.2022
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

SN: Partie polityczne angażują pieniądze z szarej strefy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
Odrzucenie sprawozdania finansowego przez Państową Komisję Wyborczą nastąpiło w wyniku ustalenia, że działalność komitetu wyborczego danej partii za lata 2020 i 2019 finansowana była ze środków niepochodzących z Funduszu Wyborczego. A oddalenie skargi przez Sąd Najwyższy wynikało z nietrafnych argumentów związanych z nieterminowością złożenia tych sprawozdań.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę postulowało zrównanie prawa do świadczeń osób pracujących przymusowo w III Rzeszy z tymi, które takim represjom podlegały w ZSRR w latach 1939-1956. Deportowani do pracy przymusowej w ZSRR mogą wybrać uprawnienia. Osoby wysłane do pracy przymusowej w III Rzeszy takiego wyboru nie mają. RPO popiera projekt ustawy, nad którym pracuje senacka komisja.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2022
Domowe finanse Emerytury i renty
Pierwsze paszporty w nowym systemie zostały już skutecznie wydane. Dzisiaj będzie pierwsze "przetarcie” nowej wersji już w urzędach z obywatelami - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Dodał, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel. Zanim jednak zmiany zostały wprowadzone, przez kilka dni była przerwa w wydawaniu paszportów.
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Administracja publiczna
Zgodnie z ustawą w żłobku, do którego uczęszcza więcej niż dwadzieścioro dzieci, obowiązkowe jest zatrudnienie przynajmniej jednej pielęgniarki. Tymczasem z analizy przeprowadzonej przez samorząd pielęgniarek i położnych wynika, że w 30 proc. tych placówek nie ma takiej opieki. Dyrektorzy żłobków zatrudniających pielęgniarki wskazują, że jest to bardzo potrzebne.
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Spór o ocenę dyrektora szkoły rozstrzygnie kurator

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Jeżeli organ prowadzący i organ nadzoru nie podejmą wspólnie decyzji w sprawie oceny dyrektora szkoły, rozstrzygnięcie w tej sprawie podejmie odpowiednio organ sprawujący nadzór pedagogiczny albo kurator oświaty po uprzednim rozpatrzeniu stanowiska organu prowadzącego szkołę albo placówkę doskonalenia nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
14.11.2022
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Wywiad środowiskowy związany z ustaleniem odpłatności w DPS musi być przeprowadzony zgodnie z procedurą, również odnośnie miejsca wywiadu i jego formy. Niezgłoszenie się zatem w terminie na wywiad nie jest zawsze tożsame z odmową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. W szczególności, gdy zobowiązanego usprawiedliwiają okoliczności takie jak wcześniejsze, rażące naruszenie procedury.
Marek Sondej
14.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Ponieważ od czasu wprowadzenia obecnego podziału kraju na okręgi wyborcze do parlamentu nastąpiły istotne migracje ludności, ustawodawca jest zobowiązany skorygować liczby mandatów w niektórych z nich, by głosy wyborców w każdym miały podobną siłę. Powinien to zrobić bez analizowania ewentualnych politycznych strat i korzyści – uważa prof. Ryszard Piotrowski.
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Administracja publiczna Wybory
Pandemia sprawiła, że na polskich drogach szaleje mniej zagranicznych piratów. Ja podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w 2021 r. zagraniczni kierowcy byli sprawcami 12,8 tys. wypadków i kolizji. To niemal dokładnie tyle samo, co rok wcześniej, ale o blisko jedną czwartą mniej niż dwa lata temu. Spadła też liczba szkód komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców z zagranicy.
Regina Skibińska
12.11.2022
Prawo cywilne
Nie wydaje się, aby dla faktycznych pieniaczy groźba odpowiedzialności karnej była istotnym czynnikiem odstraszającym przed przedłużaniem postępowań. Najczęściej też ciężko „pieniaczom” będzie postawić zarzut umyślnego wprowadzenia organu w błąd ze względu na brak posiadania przez nich informacji na temat planowanej inwestycji - pisze Michał Siembab.
Michał Siembab
12.11.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Mimo postulatów samorządowców, preferencyjne ceny energii elektrycznej i gazu nie obejmują basenów prowadzonych przez samorządy lub ich spółki. Gminy apelują więc do premiera o przygotowanie odpowiednich rozwiązań taryfowych. Na razie ograniczają godziny funkcjonowania obiektów, obniżają temperaturę wody, a nawet decydują się na czasowe zamknięcie.
Maria Dec-Kiełb
12.11.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Kotylion to gadżet taneczny lub ozdoba dla konia. Natomiast kokarda narodowa to jeden z historycznych polskich symboli tożsamościowych, opartych na biało-czerwonych barwach. Co ważne, kokardę polską upina się bielą w środku i nosi po lewej stronie. Kokardę wprowadził 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego i był to pierwszy przepis ustalający biel i czerwień barwami narodowymi Polaków.
Robert Horbaczewski
11.11.2022
Przed stu laty, u progu polskiej niepodległości, rozpoczęto budowę systemu fiskalnego naszego państwa. Szybko okazało się, że podatki w międzywojennej Polsce nie były ani niskie, ani proste. Niektóre z nich, jak np. podatek od nadmiarowych zysków wojennych, przypominały nieco daniny wprowadzane w dzisiejszych czasach.
Paweł Rochowicz
11.11.2022
PIT Akcyza

NIK wykryła nieprawidłowości w gminnych spółkach energetyki cieplnej

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Dwa doniesienia do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy PEC Biała Podlaska i MPGK Włodawa. Zawiadomienie do prezesa URE w związku z niewyodrębnieniem przez MPGK Włodawa ewidencji księgowej dla działalności przedsiębiorstwa energetycznego. Powiadomienie do Ministra Finansów w związku z przyjętym przez MPGK Włodawa i PEC Radzyń Podlaski sposobem rozliczenia dostaw węgla.
Maria Dec-Kiełb
10.11.2022
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Do aplikacji mobilnej „mObywatel” został dołączony formularz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Zgłoś interwencję”. Dzięki temu w jeszcze łatwiejszy sposób można poinformować o zdarzeniu, które może mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Formularz został zmodyfikowany i ulepszony m.in. o opcję pobierania danych geolokalizacyjnych.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Środowisko

Psy ratownicze będą mogły trenować w lasach

Środowisko Administracja publiczna
Psy ratownicze będą mogły legalnie ćwiczyć w lasach, będą też mogły biegać po lasach, podobnie jak i psy myśliwskie. Takie prawo nadaje im podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy o lasach i kodeksie wykroczeń, przewidująca umożliwienie udziału psów w treningach poprzez wyłączenie z ogólnej zasady dotyczącej zakazu puszczania psa luzem w lesie.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Środowisko Administracja publiczna
Powołany zostanie ośrodek przeznaczony do czasowego przetrzymywania dzikich zwierząt, w szczególności o nieuregulowanym statusie prawnym, zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych. Chodzi np. o zwierzęta skonfiskowane na przejściach granicznych. Centralny Azyl dla Zwierząt powstanie na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą.
Krzysztof Sobczak
10.11.2022
Środowisko Administracja publiczna
Europejska koalicja siedmiu organizacji pozarządowych podjęła działania prawne mające na celu wykreślenie inwestycji w spalanie biomasy leśnej z taksonomii zrównoważonego finansowania. Organizacje ostrzegają, że spalanie biomasy leśnej pogłębi kryzys klimatyczny i zniszczy lasy. Domagają się unieważnienia unijnego rozporządzenia w tej sprawie.
Regina Skibińska
10.11.2022
Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo sugeruje gminom ostrożne szacowanie zapotrzebowania na węgiel

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy
Już wiadomo, że dla samorządów sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach będzie poważnym wyzwaniem. Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznaje, że może zabraknąć ekogroszku i gminom zaproponowany zostanie węgiel gruby. Resort radzi też gminom co mają robić, aby nie zostały z hałdami niesprzedanego opału. Wyjaśnia też, że dla węgla należy stosować stawkę VAT w wysokości 23 proc.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński Robert Horbaczewski
10.11.2022
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Sumowanie oddziaływania nadajników telekomunikacyjnych to nadinterpretacja prawa

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze
Mimo wykreślenia instalacji telekomunikacyjnych z listy inwestycji, które mogą istotnie oddziaływać na środowisko, organy samorządowe wciąż czasem nadinterpretują przepisy, zmuszając firmy do czasochłonnego uzyskiwania decyzji środowiskowych oraz sumowania oddziaływania wszystkich nadajników znajdujących się w projekcie instalacji. Wydłuża to proces inwestycyjny, ale w opinii wielu prawników jest rażącą nadinterpretacją przepisów.
Marcin Karolak
09.11.2022
Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze
Mieszkaniec kupujący węgiel od gminy otrzyma certyfikat potwierdzający jego jakość. Gdy nie będzie zgodny z rzeczywistością, złej jakości węgiel wolno zareklamować, ale nie będzie to proste. Same gminy będą mogły zwracać się z ewentualnymi roszczeniami do spółek Skarbu Państwa, z którymi na dniach powinny podpisać umowy, ale obawiają się, że zostaną pozostawione same sobie i tylko one będą adresatami roszczeń mieszkańców.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2022
Samorząd terytorialny Węgiel
Od wyroku oddalającego skargę wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny przysługuje skarga kasacyjna do NSA. Ale trzeba pamiętać, że sama z siebie nie wstrzymuje ona wykonania danej decyzji, chyba że strona skarżąca o to zawnioskuje. Co do zasady wstrzymaniu wykonania nie podlegają wszelkie akty lub czynności odmowne.
Patrycja Rojek-Socha
09.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Płaca minimalna dogania wynagrodzenie urzędnika w gminie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku spowoduje jeszcze większe spłaszczenie płac w samorządach. W efekcie sprzątaczka z 20-letnim stażem w urzędzie będzie zarabiać niewiele mniej niż urzędnik w gminie, który podejmuje i wydaje decyzje. Samorządowcy apelują do rządu o zmianę zasad wynagradzania ich pracowników. Wskazują również, że nie mają budżetu na podwyżki.
Robert Horbaczewski
09.11.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Wsparcie jednostek systemu ochrony zdrowia po okresie wzmożonych działań związanych z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19 - to cel zmian, jakie przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projektowane przepisy zakładają także optymalizację wydawania środków publicznych na ochronę zdrowia.
Krzysztof Sobczak
08.11.2022
Finansowanie zdrowia

Azbest utknął na dachach, potrzeba kolejnych 50 lat

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Rząd założył, że azbest z polskich dachów zniknie do 2032 roku. Już wiadomo, że do tej daty trzeba dołożyć pół wieku. Powodem niskiego zainteresowania programem wymiany azbestu są nieskuteczne rozwiązania prawne oraz nieatrakcyjne warunki finansowe. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
Robert Horbaczewski
08.11.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Atak na platformę zamówień publicznych, ale dane bezpieczne

Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO
Informujemy, że od godziny 09:07 mamy atak (DDOS) z zewnętrznych serwerów na infrastrukturę Platformy e-Zamówienia i aktualnie podejmowane są niezbędne działania mające na celu przywrócenie prawidłowości działania Platformy - taki komunikat pojawił się w poniedziałek na stronie Urzędu Zamówień Publicznych. A także zapewnienie, że nie doszło do wycieku danych.
Krzysztof Sobczak
07.11.2022
Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO