Prawo.pl
Tymczasowa ochrona dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną napastniczą Rosji, zostanie przedłużona od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r. Wynika tak z decyzji Rady UE. Chodzi o mechanizm zapewniający natychmiastową i zbiorową (czyli niewymagającą rozpatrywania pojedynczych wniosków) ochronę dla wysiedleńców, którzy nie mogą wrócić do państwa pochodzenia.
Monika Pogroszewska
07.10.2023
Prawo europejskie Ukraina
Na przestrzeni ostatnich lat zjawisko quiet quitting, czyli tak zwane ciche rezygnacje, stało się dużo bardziej powszechne i zauważalne w miejscach pracy. Przybliżając ten termin, można stwierdzić, że coraz więcej pracowników, zamiast wyraźnie komunikować swoje zamiary dotyczące odejścia, stopniowo traci zaangażowanie aż w końcu rezygnuje z pracy – piszą Iwona Sprycha i Anna Włodarczyk z KPMG w Polsce.
Iwona Sprycha Anna Włodarczyk
07.10.2023
Prawo pracy HR

Czy można pójść na wybory, będąc na zwolnieniu lekarskim?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Wybory
Wiele osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zastanawia się, czy może wziąć udział w wyborach parlamentarnych. I czy mogą to zrobić, jeśli lekarz zalecił im pozostanie w łóżku. W tym jednak przypadku, jak radzą prawnicy, możliwość pójścia na wybory chory powinien skonsultować z lekarzem. Jeśli wyjście z domu miałoby drastycznie pogorszyć jego stan, to taka osoba powinna wystąpić o możliwość głosowania korespondencyjnego.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Wybory
Osoby ubiegające się o orzeczenie często nie wiedzą, co zaznaczyć we wniosku, aby uzyskać rehabilitację czy miejsce w środowiskowym domu samopomocy. Tymczasem prawidłowo wypełniony wniosek i dokumentacja, w tym medyczna, to większa szansa na otrzymanie wsparcia adekwatnego do stanu zdrowia. Eliminuje też często konieczność odwoływania się do wyższej instancji i skraca czas oczekiwania na wydanie orzeczenia – podkreślają eksperci.
Beata Dązbłaż
07.10.2023
Niepełnosprawność
Do czasu ustalenia właściciela odłowionego zwierzęcia, na gminie spoczywa obowiązek zajęcia się nim, zapewnienia pożywienia, opieki weterynaryjnej i schronienia. Gmina może wystąpić z roszczeniem o zwrot kosztów opieki na podstawie przepisów ustawy o rzeczach znalezionych, ale może okazać się to trudne.
Martyna Sługocka
07.10.2023
Samorząd terytorialny

Szkolne prawybory to nie agitacja

Zarządzanie oświatą Wybory
Szkolne prawybory, w których uczciwie przedstawia się program wszystkich partii, nie mogą być uznawane za agitację wyborczą. Zwłaszcza zaś, gdy głosują w nich osoby niemające czynnego prawa wyborczego. Co innego, gdyby pełnoletnich uczniów zachęcano lub zniechęcano do głosowania na konkretnego kandydata.
Monika Sewastianowicz
07.10.2023
Zarządzanie oświatą Wybory
Niepobranie karty referendalnej ma być odnotowywane w spisie wyborców - stwierdził Sąd Najwyższy. Tylko takie działanie pozwoli prawidłowo rozliczyć się z liczby otrzymanych kart do głosowania. SN oddalił tym samym skargę Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska, który dowodził, że takie postępowanie komisji wyborczych narusza konstytucyjną zasadę tajności głosowania.
Robert Horbaczewski
06.10.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Według danych spisowych z 2021 r. populacja pracujących wynosiła 17,16 mln osób i była o 14 proc. (czyli o 2,11 mln) większa niż w 2011 r. Na rynku pracy liczba pracujących w okresie 10 lat wzrosła wśród mężczyzn o 889,4 tys. (o 10,8 proc.), a wśród kobiet o 1,22 mln (o 18 proc.) – podał Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
06.10.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Niemal 2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62 proc. z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. To tylko niektóre dane z najnowszego raportu Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników", powstałego we współpracy z ICAN Institute.
Grażyna J. Leśniak
06.10.2023
Prawo pracy HR Compliance
Do 12 października wyborcy mogą zmienić miejsce głosowania albo pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Co ważne, zaświadczenia można pobrać w każdym, dowolnym urzędzie gminy. W wielu z nich urzędnicy, wydając zaświadczenie, wymagają podpisania klauzuli RODO. A to bezprawne.
Robert Horbaczewski
06.10.2023
RODO Wybory
Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK, nawet za zgodą pracownika. W takiej sytuacji może tylko zrekompensować pracownikowi poniesioną przez niego szkodę na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego. Chyba, że ustawa o PPK zwalnia go z odpowiedzialności za niedokonanie wpłat do PPK w terminie.
Małgorzata Jankowska
06.10.2023
Prawo pracy PPK
Sprzeczne z prawem, a zarazem wykraczające poza kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej było niedopuszczenie obserwatorów społecznych do referendum. Dlatego należało wykreślić ten punkt z uchwały Komisji, podobnie jak i punkt dotyczący kolejności przekazywania przez mężów zaufania nagrań zarejestrowanych w lokalu wyborczym. Najważniejszy zarzut dotyczący adnotacji na spisach wyborców, że wyborca nie pobrał karty referendalnej – zostanie rozpoznany w piątek, 6 października.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.10.2023
RODO Wybory

Dla kogo dodatkowe 500 zł z ZUS

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
W 2022 roku ponad 388 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji dostawało co miesiąc pieniądze z ZUS. Dodatek przyznawany jest od 1 października 2019 roku, ale nadal wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Grażyna J. Leśniak
05.10.2023
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Szczególnie chronieni pracownicy (np. działacze związkowi) otrzymali nowe, szczególne uprawnienie. W razie ich zwolnienia, będą mogli zostać „tymczasowo przywróceni” do pracy przez sąd. Pracodawca będzie musiał ich zatrudniać do momentu zakończenia procesu sądowego, co może potrwać nawet kilka lat. Nowe przepisy skrajnie faworyzują pracowników szczególnie chronionych, będących w sporze z pracodawcą. Rodzą też wiele wątpliwości prawnych – pisze Przemysław Mazur, radca prawny.
Przemysław Mazur
05.10.2023
Prawo cywilne Prawo pracy
5 października wchodzą w życie nowelizacje zmieniające zasady obrotu prywatną ziemią rolną. I choć część z nich ma usprawnić transakcje na rynku prywatnym, na nowych przepisach najbardziej stracić mogą fundacje rodzinne, którym ustawodawca odbiera m.in. prawo do zakładania gospodarstw rolnych. Jak oceniają eksperci, może to przyczynić się do spadku zainteresowania zakładaniem tych podmiotów.
Inga Stawicka
05.10.2023
Nieruchomości Fundacja rodzinna
Wielu pracodawców nie zdecydowało się na uregulowanie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników w przepisach wewnętrznych. Tak, jak korzystali do tej pory z pomocy Policji, tak korzystają dalej. Niektórzy mają potem jednak problem z uzyskaniem policyjnego protokołu z badania. Komenda Główna Policji potwierdza: Policja ma obowiązek dać pracodawcy skrócony protokół z badania i musi to zrobić niezwłocznie. Zdaniem prawników rozwiąże to problemy pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
05.10.2023
Prawo pracy
Choć konstytucyjna zasada głosi, że głosy wyborców powinny być równe, to takie nie są. I to od dawna. Głos w Warszawie ma trzy razy mniejszą wartość niż na przykład w Elblągu. Eksperci wskazują, że to efekt bezczynności Sejmu i zbyt małych okręgów wyborczych. Część głosujących, aby pomóc poszczególnym komitetom, planuje "wycieczkę wyborczą" do innego okręgu. Teoretycznie mogą pomóc, ale w praktyce - zaszkodzić.
Robert Horbaczewski
05.10.2023
Wybory
Starostowie mieli powoływać koronerów, a za ich pracę płacić miał wojewoda. Nowe przepisy miały zapobiec sytuacjom, gdy nie ma komu stwierdzić zgonu. Projekt, który wypełniał lukę, był gotowy, ale nie trafił nawet do Sejmu. Sytuacja jest patowa. Powiaty, które są gotowe płacić za koronerów z własnych budżetów, nie mogą tego robić, bo blokuje je obowiązujące prawo sprzed kilkudziesięciu lat.
Katarzyna Nocuń
05.10.2023
Pacjent
Ratownictwo medyczne, w tym zespoły lotnicze, w razie wojny lub zagrożenia mają być gotowe na większą liczbę interwencji. Będzie to co najmniej 10 proc. więcej świadczeń udzielonych na potrzeby obronne. Przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczy także zaangażowania szpitali i innych pomiotów leczniczych, które będą tworzyć "zastępcze miejsca szpitalne", centrów krwiodawstwa i sanepidu.
Beata Dązbłaż
04.10.2023
Zawody medyczne
W I półroczu 2023 roku zgłoszono 28400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 1,8 proc. więcej niż w I półroczu 2022 r. Zwiększyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 1,89 do 1,99 – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Grażyna J. Leśniak
04.10.2023
Prawo pracy BHP
Coraz więcej firm w Polsce, głównie z branży nieruchomości i handlu detalicznego, zainteresowanych jest pozyskaniem instalacji fotowoltaicznych w modelu usługowym (PV as a Service – PVaaS). Oprócz możliwości obniżenia kosztów energii i prowadzenia bardziej zrównoważonego rozwoju, projekty usługowe pozwalają spółkom ograniczyć wydatki inwestycyjne - wskazują eksperci kancelarii DLA Piper.
Inga Stawicka
04.10.2023
Prawo gospodarcze Energetyka
Nowelizacja ustawy o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, która weszła w życie 4 października, przewiduje m.in. ustalanie przez rząd z Prezydentem RP priorytetów w zakresie sprawowania przez przedstawicieli Rady Ministrów prezydencji składów Rady, a także obowiązek uzgadniania z nim propozycji kandydatur na stanowiska w Unii Europejskiej. Odrzucenia przepisów chciał Senat, wskazując m.in. na ich niezgodność z konstytucją, ale veto izby zostało przegłosowane w Sejmie.
Robert Horbaczewski Agnieszka Matłacz
04.10.2023

Zakłady aktywności zawodowej mają mieć łatwiej

Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepełnosprawność
Zakłady aktywności zawodowej będą mogły bardziej elastycznie niż dotąd dysponować środkami zgromadzonymi w zakładowym funduszu aktywności, co pomoże im poprawiać warunki pracy i rozwijać działalność. Zmieni się także sposób prowadzenia rehabilitacji w zakładach – ma być ona realizowana na wniosek osoby z niepełnosprawnością i w wybranej przez nią formie. To dobre zmiany, które odpowiadają na dzisiejszą rzeczywistość i upodmiotawiają pracowników ZAZ – twierdzą eksperci.
Beata Dązbłaż
04.10.2023
Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepełnosprawność
Można byłoby e-głosować w Polsce i za granicą na kandydatów startujących w wyborach w okręgu zameldowania głosującego. Specjalna aplikacja weryfikowałaby i anonimizowała jego dane - Krajowa Rada Radców Prawnych uważa, że takie rozwiązanie już przy kolejnych wyborach zwiększyłoby frekwencję. Trwają prace nad propozycją rozwiązań prawnych w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
04.10.2023
Prawnicy Wybory
Związek Powiatów Polskich uważa, że regionalne dyrekcje ochrony środowiska nadmiernie utrudniają usuwanie starych, schorowanych drzew przydrożnych. Dotyczy to zwłaszcza inwestycji polegających na poszerzaniu lub remontu jezdni - pozostawienie drzew wpływa tu na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Służba ochrony przyrody odpiera te zarzuty wskazując, że działa zgodnie z prawem.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
04.10.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Drogi

Nieprecyzyjne warunki świadczenia krótkookresowego wsparcia w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Krótkookresowe wsparcie dzienne lub całodobowe np. dla osób z niepełnosprawnością i starszych będą mogły świadczyć już od listopada domy pomocy społecznej. Placówki chcą korzystać z tej możliwości, ale mogą ich do tego zniechęcić nieprecyzyjne przepisy i problemy z finansowaniem. W rezultacie może to spowodować, że w wielu przypadkach usługa będzie funkcjonować tylko teoretycznie.
Beata Dązbłaż
03.10.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził właśnie, że dyrektywa powrotowa ma zastosowanie do każdego obywatela państwa trzeciego, który wjechał na terytorium państwa członkowskiego, nie spełniając warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania. Dotyczy to również sytuacji, gdy zainteresowany wjechał na to terytorium
Krzysztof Koślicki
02.10.2023
Prawo europejskie
W poniedziałek, 2 października, upływa termin, zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Do dziś mogą oni także zgłosić do gmin chęć skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Zainteresowanie dowozem jest małe. Urzędnicy nie są zaskoczeni.
Maria Dec-Kiełb
02.10.2023
Samorząd terytorialny Wybory Niepełnosprawność
Przez wiele lat interpretacja reguły korzyści nie budziła wątpliwości. Rzeczoznawcy majątkowi wyceniający nieruchomości rolne czy leśne wywłaszczane pod drogę, w pierwszej kolejności badali, czy znajduje ona zastosowanie, a jeżeli tak, to jako nieruchomości porównawcze do wycenianej brali te o przeznaczeniu drogowym. W ostatnich latach zarówno urzędy, jak i sądy administracyjne, zmierzają jednak do zmiany interpretacji - pisze Joanna Nogala, radca prawny z INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.
Joanna Nogala
02.10.2023
Finanse Nieruchomości

Przepis nakazujący przywrócenie pracownika do pracy - do pilnej zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Prawnicy nie pozostawiają suchej nitki na obowiązującym od 22 września 2023 r. przepisie, na podstawie którego sąd może w drodze zabezpieczenia zobowiązać pracodawcę do przywrócenia zwolnionego z pracy pracownika, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. Mówią wprost: to wyrok sądu będzie tworzył stosunek pracy. Przy czym nie wiadomo, czy ma to być nowa umowa, a jeśli tak, to jaka. Pracodawcy twierdzą, że ustawodawca przerzuca na nich koszty toczących się latami procesów sądowych, zamiast podjąć działania zmierzające do ich przyśpieszenia.
Grażyna J. Leśniak
02.10.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy