Z informacji sygnalnej Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w I półroczu 2023 r. liczba poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniosła 57 osób, a w wypadkach ciężkich 127 osób (odpowiednio spadek o 19,7 proc. i o 4,5 proc.). Najwięcej poszkodowanych odnotowano w wypadkach przy pracy z innym skutkiem – 28216 osób (wzrost w porównaniu z I półroczem 2022 r. o 1,9 proc.). Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy poszkodowane zostały 93 osoby.
Zobacz procedurę: Jak sporządzić protokół powypadkowy? >
Czytaj również: GUS: Więcej poszkodowanych w wypadkach przy pracy, ale wskaźnik wypadkowości spadł>>
Najwyższy wskaźnik wypadkowości
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: opolskim (2,61), śląskim (2,56) oraz warmińsko-mazurskim (2,54), a najniższy - w województwach: małopolskim (1,47), mazowieckim (1,48) oraz podkarpackim (1,68).
Czytaj też w LEX: Bezpieczna praca osób świadczących pracę w formie pracy zdalnej - krok po kroku >
W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (6,32), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (5,23) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (3,49), natomiast najniższy w sekcjach: informacja i komunikacja (0,39), rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (0,43) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,50).
Zobacz procedurę: Monitorowanie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy >
Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było uderzenie w nieruchomy obiekt (31,3 proc.), a w dalszej kolejności było to uderzenie przez obiekt w ruchu, kontakt z przedmiotem ostro zakończonym, szorstkim, chropowatym lub twardym i obciążenie fizyczne lub psychiczne. Najczęstszą przyczyną zaś wypadków przy pracy w I półroczu br. było nieprawidłowe zachowanie się pracownika - stanowiło ono przyczynę 41 proc. wypadków przy pracy.
Sprawdź odpowiedzi ekspertów:
- Co zrobić, jeśli nie sporządzono protokołu powypadkowego, a od zdarzenia minęło pól roku? >
- Czy pracownik ma prawo trzymać hulajnogę elektryczną w biurze i ładować ją w tym czasie? >
- Czy, jeśli poszkodowanym w wypadku jest zleceniobiorca, zawsze należy sporządzać dokumentację powypadkową? >
- Co powinien zrobić pracodawca, jeśli dokumentacja powypadkowa została zakwestionowana przez ZUS? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.