Prawo.pl
Państwa, które mają wątpliwości w odniesieniu do mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości UE - proponuje szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jej zdaniem skierowanie tych przepisów do TSUE byłoby lepsze niż blokowanie całego pakietu finansowego "kosztem milionów Europejczyków, którzy oczekują pilnej pomocy".
Krzysztof Sobczak
25.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Warszawska uchwała śmieciowa zaskarżona przez prokuraturę

Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura
Prokuratura Okręgowa domaga się stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystąpiła również z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tej uchwały. Stołeczny ratusz nie zgadza się z oceną prokuratora. W czwartek odbędzie się dodatkowa sesja rady, która ma zająć się zastrzeżeniami, które wcześniej zgłosiła do uchwały regionalna izba obrachunkowa.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura
Resort klimatu pracuje nad poszerzeniem programu „Czyste powietrze” na budynki wielorodzinne. Tymczasem wciąż nie ma odpowiedzi na apel gmin, które alarmowały, że obowiązek wydawania zaświadczeń o dochodach mieszkańców może sparaliżować urzędy, bo nie mają wglądu do danych niezbędnych do weryfikacji. Mimo wyższych dotacji, nie wzrasta też zainteresowanie programem.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych ułatwi wykonywanie pracy zdalnej, bo wprowadza zapewnienie komunikacji elektronicznej między zamawiającym i wykonawcą także w procedurach krajowych. Dlatego zamawiający powinni wyposażyć się w komercyjne platformy zapewniające elektronizację i zainteresować się dodatkowym rozszerzeniem modułów funkcjonalnych o element planowania i realizowania zamówień
Jarosław Rokicki
25.11.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Szkodliwym mitem jest twierdzenie, że placówki publiczne mogą, a wręcz mają obowiązek działać niczym perpetuum mobile, to znaczy można więcej od nich otrzymać, niż się zainwestowało. Ten upowszechniany przez lata niebezpieczny mit jest praprzyczyną krytycznej sytuacji w systemie opieki zdrowotnej – twierdzi dr Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
25.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zasady sprawiedliwości społecznej powinny w równej mierze dotyczyć szeregowych urzędników i wiceministrów – uważa Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. I wytyka, że zmiany w ustawie o służbie cywilnej spowodują wzrost pensji podsekretarzy stanu, mimo że rząd zamroził płace w administracji. Przyznaje jednak, że są oni wynagradzani nieadekwatnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.11.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak minister finansów i samorządy zarządzały długiem publicznym. Wyniki kontroli pokazują, że sektor finansów publicznych generalnie racjonalnie zaciągał i terminowo spłacał dług publiczny. Wyjątkiem była część szpitali. Dużym problemem są natomiast stosowane w Polsce dwie metody obliczania długu publicznego.
Agnieszka Matłacz
24.11.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Niewłaściwy strój albo tło, a w nim osoby niekompletnie ubrane mogą odwrócić uwagę od najważniejszego nawet służbowego spotkania online. Pracodawcy opracowują więc zarządzenia dotyczące organizowania pracy zdalnej w domu i udziału w wideokonferencjach. Zdaniem ekspertów, takie wskazówki są wskazane, ale instrukcja nie może godzić w dobra osobiste pracowników.
Grażyna J. Leśniak
24.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Dyrektorka Centrum Pomocy Rodzinie nie naruszyła przepisów o RODO, ani polskiej ustawy wykorzystując dokumentację tego ośrodka w celu odpowiedzi na prywatny akt oskarżenia obejmujący zarzut zniesławienia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W tym wypadku nie obowiązuje tajemnica zawodowa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2020
Administracja publiczna RODO
W stanie epidemii większa część prac związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego może być realizowana w formie pracy zdalnej. Jednak to wyzwanie pod względem organizacyjnym dla pracowników i osób zarządzających zespołami. W komórce zamówień publicznych powinien być „łącznik” pracujący stacjonarnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.11.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Niepokojące jest ograniczenie praw mieszkańców domów pomocy społecznej – alarmuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka w raporcie. Z badania przeprowadzonego przez organizację wynika, że konieczne jest dalsze wsparcie, szczególnie finansowe i rzeczowe dla dps oraz wzmocnienie ochrony ich mieszkańców. Istotne jest też zagwarantowanie łatwego dostępu do testów na COVID.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.11.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Nie ma żadnych podstaw, by utożsamiać cywilnoprawną konstrukcję „odszkodowania” z publicznoprawną „refundacją”. Refundacja to pojęcie właściwe ustawie o finansach publicznych. Podobnie jak dotacja, refundacja także jest formą wsparcia finansowego, ale możliwą do uzyskania dopiero po okazaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów - zwraca uwagę radca prawny Robert Gałęski.
Robert Gałęski
23.11.2020
Komendant straży miejskiej nie musi udostępnić wniosków nagrodowych oraz uzasadnień, dlaczego je przyznał. Takie uzasadnienie, niezależnie od jego formy, wpisuje się w sferę uznaniową, dyskrecjonalną. To zaś wyklucza weryfikację w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
23.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Ministerstwo Rozwoju ma dobrą wiadomość dla inwestorów. Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Uwzględniać je trzeba w projektach składanych od 31 grudnia. To oznacza, że inwestorzy nie będą musieli poprawiać projektów złożonych w 2019 roku,
Jolanta Ojczyk
23.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo

Po decyzjach urzędników z czasów COVID-19 nie pozostanie ślad

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Telekonferencje i videokonferencje organów administracji publicznej nie są nagrywane. Nie ma protokołów i stenogramów. Nie wiadomo, kto konkretnie i jaką decyzję podjął, komu i jakie wydał polecenie służbowe, i czy miał do tego prawo. Zdaniem ekspertów, to unikanie odpowiedzialności i bezprawne działanie, które pozbawia obywateli dostępu do informacji, która powinna być publiczna.
Grażyna J. Leśniak
23.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Drastyczne podwyżki opłat za śmieci, a ostatnio uzależnienie ich od zużycia wody powodują sprzeciw mieszkańców. Łódzcy radni zdecydowali właśnie, że metoda „od wody” będzie najskuteczniejsza, za kilka dni dużo wyższe kwoty będą płacić warszawiacy, gdzie też zdecydowano, że zużycie wody jest bezpośrednim dowodem na to, że mieszkanie jest użytkowane.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Domowe finanse
Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddalił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej eksmisji byłego lokatora mieszkania komunalnego. Lokator w sposób rażący naruszał porządek domowy a skargę wniosła sąsiadka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.11.2020
Prawo cywilne
Rozporządzenie unijne w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności czeka na uchwalenie przez Parlament Europejski. Wejdzie ono w życie mimo polskiego weta. Jedynym rozsądnym wyjściem dla Polski jest wynegocjowanie, że do czasu rozstrzygnięcia sporu Unia nie będzie tego prawa egzekwować, a najlepszym - choć mało realnym - powrót do praworządności - uważa ambasador Jan Truszczyński, polski negocjator.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.11.2020
Prawnicy Prawo europejskie

Natarczywe żebranie w sieci i w realu - na tatuaż, kota i start-up

Prawo karne Pomoc społeczna Administracja publiczna
Tradycyjne żebranie na ulicy wypierają nowoczesne sposoby w postaci publicznych zbiórek internetowych. Do tego zaciera się granica między staroświeckim proszeniem o jałmużnę, a nowoczesnym crowdfundingiem. Bo jedni proszą o datki na obiecującą inwestycję, a inni na tatuaż. Karane jest jednak tylko wykorzystywanie portali crowdfundingowych do zbiórki na cele przestępcze, np. na opłacenie mandatu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.11.2020
Prawo karne Pomoc społeczna Administracja publiczna
Wraz ze wzrostem liczby zakażeń narastały wątpliwości co do możliwości dalszego funkcjonowania ośrodków wsparcia dziennego dla seniorów. Wojewodowie wydawali decyzje o czasowym zawieszeniu działalności placówek dla seniorów i część gmin je zawiesiła, a część wprowadziła tzw. alternatywne formy działania - pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.
Joanna Cieślińska
21.11.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Obecne przepisy zapobiegają „turystyce za prawem jazdy” i sytuacjom, gdy jedna osoba posiada więcej niż jedno prawo jazdy – uważa Ministerstwo Infrastruktury. Dlatego nie zamierza zmieniać regulacji dotyczących wydawania praw jazdy obywatelom polskim przebywającym dłuższy czas za granicą. Także w państwach, które nie są członkami Unii Europejskiej.
Robert Horbaczewski
21.11.2020
Administracja publiczna
Nagrody Super Samorząd 2020 otrzymało siedem społeczności lokalnych - mieszkańców i władz. Zwycięskie samorządy i lokalni aktywiści wspólnie realizowali ważne dla ich wspólnot działania, takie jak poprawa połączeń kolejowych, likwidacja betonowej wyspy ciepła czy pasieka społeczna w mieście.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.11.2020
Samorząd terytorialny
Na zaproszenie Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, do siedziby resortu przyjechali samorządowcy. Minister z ważnych przyczyn nie mógł się z nimi spotkać. Samorządowcy czekają na zaproponowanie im kolejnego terminu. Tymczasem podkreślają, że oświata jest "nad przepaścią".
Katarzyna Kubicka-Żach
20.11.2020
Samorząd terytorialny
Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów - papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, a nie wszystkich wytworzonych – zdecydowali posłowie. Nowelizacja ustawy zwiększa też udział termicznego przekształcania odpadów komunalnych w stosunku do wytworzonych odpadów.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Ustawa okołobudżetowa na 2021 rok uchwalona

Finanse publiczne Administracja publiczna
W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na przyszły rok. Polski Fundusz Rozwoju dostanie dodatkowe 6,6 miliardów złotych. Zamrożone mają zostać wynagrodzenia w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 roku. Przewidziano też zamrożenie płac sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.
Krzysztof Koślicki
20.11.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Przewiduje ona m.in. wyodrębnienie nowych działów: geologia, leśnictwo, łowiectwo, centrum administracyjne rządu, a także utworzenie Narodowego Centrum Sportu. Zmiany mają dostosować działy do nowej struktury rządu.
Krzysztof Sobczak
20.11.2020
Administracja publiczna
Resort edukacji planuje ograniczenie obowiązku doskonalenia nauczycieli. Minister Przemysław Czarnek tłumaczy, że pedagodzy są tak dobrze wykwalifikowani, że dokształcanie jest im niepotrzebne, ba, może wręcz zaszkodzić. Według ekspertów pomysł ma na celu ograniczenie wydatków na oświatę.
Monika Sewastianowicz
20.11.2020
Zarządzanie oświatą
Prawo nie rozwiązuje kluczowych kwestii związanych z potrzebami informacyjnymi społeczeństwa informacyjnego w kontekście ochrony danych osobowych. Wskazuje, że RODO nie może być przeszkodą w ujawnieniu dokumentów, ale prawo do informacji publicznej i prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego mogą być realizowane, o ile da się to pogodzić z prawem do ochrony danych.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.11.2020
Prawo AI RODO
Przeprowadzony w czwartek po południu wideoszczyt Unii Europejskiej nie przyniósł rozstrzygnięcia w sprawie wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Premierzy Węgier, Polski i Słowenii przedstawili swoje stanowiska w tej sprawie, ale nie było na ten temat dyskusji. Zapowiadane są dalsze rozmowy.
Krzysztof Sobczak
19.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Obsługa największych podatników od stycznia w jednym miejscu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Ministerstwo finansów zapowiada, że od 2021 roku największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy. Będzie to Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych. Drobne podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, wrócą do pozostałych urzędów skarbowych.
Krzysztof Koślicki
19.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna