Prawo.pl

Nie można opłacić podatku leśnego... miodem

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Co wspólnego mają pszczoły z podatkami? Mogło by się wydawać, że niewiele. Jednak pewna gmina postanowiła wprowadzić, a w zasadzie przywrócić, możliwość opłacania podatku leśnego miodem, odwołując się do Prawa Bartniego Kulturowego. Sztuka ta się nie udała, ponieważ na przeszkodzie stanęły obowiązujące przepisy.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
30.07.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Europejska Rzeczniczka Praw Obywatelskich (ERPO) rekomenduje rejestrowanie i zapisywanie w systemach zarządzania dokumentami SMS-y i maile. Są one coraz częściej wykorzystywane w celu komunikacji przez urzędników unijnych. Gdy zawarte w nich informacje wpływają na procesy decyzyjne, powinny być traktowane jak inne dokumenty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.07.2022
RODO Prawo europejskie
Konkurs na dyrektora szkoły organizuje podmiot publiczny prowadzący szkołę. Sformalizowana procedura ma wyłonić kandydata, który przez okres 5 lat szkolnych pokieruje publiczną placówką. Tylko istotne jej naruszenia mogą doprowadzić do unieważnienia konkursu. Szkołą może kierować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, a w wyjątkowo również osoba niebędąca nauczycielem.
Marek Sondej
29.07.2022
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Minister Finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród dla powstańców warszawskich, przyznawanych przez stołeczny samorząd. W tej sprawie będzie wydane rozporządzenie, podobne jak w latach ubiegłych. MF przyznaje, że obciążanie nagród podatkiem byłoby nadmiernym fiskalizmem.
Paweł Rochowicz
29.07.2022
Samorząd terytorialny PIT
5,1 tys. cudzoziemców złożyło w pierwszej połowie 2022 r. wnioski uchodźcze w Polsce. Największą grupę stanowili obywatele Białorusi. Ochronę międzynarodową przyznano 2,3 tys. osobom, decyzje negatywne otrzymało prawie 800 obcokrajowców, a 2,4 tys. postępowań umorzono. Ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy uzyskało natomiast numery PESEL potwierdzające objęcie ochroną czasową.
Robert Horbaczewski
29.07.2022
Administracja publiczna Prawo europejskie Ukraina

Miasta wskazują, co trzeba zmienić, aby wzmocnić ich dochody

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Metropolie i miasta na prawach powiatu najdotkliwiej odczuły konsekwencje wprowadzanych od 2019 r. zmian w podatkach, w szczególności w PIT. Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich złożyły w Senacie program działań wzmacniających dochody JST. To m.in. podniesienie kwoty referencyjnej, zmiana zasad subwencji wyrównawczej, waloryzacja subwencji oświatowej, obniżenie do zera VAT za usługi transportu publicznego i za gospodarkę odpadami.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
29.07.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Od dziś, 28 lipca gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie obywatele mogą teoretycznie kupić węgiel kamienny, brykiet lub pelet z węgla kamiennego po preferencyjnej cenie 996,60 zł brutto za tonę. Pod warunkiem, że źródło ciepła zgłosiły do ewidencji emisyjności. Ale uwaga: gospodarstwa, które skorzystają z tej opcji wykluczą się z dopłaty w wysokości 3 tys. zł, na podstawie ustawy, która procedowana jest w parlamencie.
Robert Horbaczewski
28.07.2022
Pomoc społeczna Rynek i konsument
Wkrótce Rada Ministrów ustanowi nowego pełnomocnika. Tym razem do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej. Tak wynika z założeń opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych. Obecnie przy rządzie działa już 65 pełnomocników.
Jolanta Ojczyk
28.07.2022
Administracja publiczna
Wspólnoty mieszkaniowe na razie nie skorzystają z programu „Ciepłe Mieszkanie.” NFOŚiGW wyjaśnia, że będzie to możliwe na jednym z kolejnych etapów programu. Termin wdrożenia takiego rozwiązania zostanie podany do publicznej wiadomości w trybie prac nad przygotowywaniem tej modyfikacji. Kiedy? Nie wiadomo.
Robert Horbaczewski
28.07.2022
Samorząd terytorialny Środowisko
Wpis zaproszenia cudzoziemca do ewidencji zaproszeń będzie dokonywany w uproszczonej procedurze administracyjnej. Wyłączy to możliwość żądania nowych dowodów w tych sprawach przez prowadzące je urzędy wojewódzkie. Nowe przepisy mogą w praktyce przyspieszyć załatwianie tych spraw.
Paweł Rochowicz
28.07.2022
Administracja publiczna

Firmy muszą liczyć się z kontrolą rozliczeń podatku od deszczu

Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Wkrótce przedawnieniu ulegną pierwsze okresy rozliczeniowe dotyczące podatku od deszczu. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie dodatkową daniną zostanie obciążona jeszcze większa liczba podmiotów. Ponadto - nasilą się także kontrole w tym zakresie. Firmy muszą mieć tego świadomość. Istnieje bowiem duże ryzyko konieczności dopłaty brakujących kwot i odsetek.
Krzysztof Koślicki
28.07.2022
Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Utworzenie zasobu kandydatów na wyższe stanowiska w służbie cywilnej, powrót do konkursów, zmiany w sposobie wynagradzania urzędników, połączenie służby cywilnej z zagraniczną - zakłada projekt ustawy autorstwa członków Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji, którzy problemy tej służby doskonale znają od środka. Pytanie, czy będzie wola polityczna, aby wcielić zmiany.
Robert Horbaczewski
28.07.2022

WSA: Tylko rada może wyróżnić zasłużonych dla samorządu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Prezydent miasta wydał zarządzenie, którym ustanowił okolicznościowe wyróżnienie honorowe za zasługi dla miasta. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że nie ma większej różnicy między tym wyróżnieniem, a tytułem honorowego obywatela gminy. Tym samym kompetencje do wydania w tej sprawie aktu przynależą radzie miasta.
Dorian Lesner
28.07.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Do katalogu dokumentów pobytowych dodany został Diia.pl – elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24 lutego br. Oznacza to, że od soboty 23 lipca, razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia on do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen.
Robert Horbaczewski
27.07.2022
Administracja publiczna Ukraina
Rezerwiści, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w 2022 r., skarżą się, że gdy w urzędach administracji składają odpowiednie wnioski, dostają informację że świadczenia wypłaca dowódca danej jednostki wojskowej. Niejasne bowiem są przepisy, czy rekompensaty za ćwiczenia w 2022 r. mają wypłacać wójt lub burmistrz (prezydent miasta), czy też dowódca danej jednostki wojskowej.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2022
Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko
Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć, czy rząd planuje włączyć się w prace ONZ dla wzmocnienia ochrony praw osób starszych w ramach agendy praw człowieka. Pismo w tej sprawie wysłał do Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Chodzi o prace grupy roboczej ONZ, która przygotowuje Konwencję o prawach osób starszych. Resort twierdzi, że monitoruje prace Grupy Roboczej.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2022
Pomoc społeczna Prawo pracy
Organizacje pomocowe alarmują, że uchodźcy wojenni z Ukrainy mają problem z powrotem do Polski. Nie dysponują dokumentami poświadczającymi ich prawo do pobytu w naszym kraju lub objęcia ich ochroną na podstawie specustawy o pomocy. W wielu przypadkach funkcjonariusze Straży Granicznej twierdzą, że osoby te przebywały w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego i muszą albo odczekać w Ukrainie 90 dni, albo otrzymać wizę w jedynym konsulacie - we Lwowie.
Robert Horbaczewski
27.07.2022
Administracja publiczna Ukraina
Od dziś, 26 lipca, Staż Graniczna może wystawiać mandaty za złamanie przepisów ruchu drogowego. Na przykład za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamanie zakazu wyprzedzania, niedozwolone objeżdżanie zapór na przejazdach kolejowych czy wjeżdżanie na przejazdy kolejowe.
Robert Horbaczewski
26.07.2022
Prawo karne Administracja publiczna
Osoba przebywająca w zakładzie opiekuńczo-leczniczym ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość opłaty ustala kierownik zakładu, ale zgodnie w zasadami określonymi w ustawie. Przepisy precyzują, że wynosi ona 250 proc. najniższej emerytury, ale jednocześnie nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu.
Katarzyna Nowosielska Jolanta Ojczyk
26.07.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Mieszkańcy miast, miasteczek i wsi oczekują, że władza lokalna będzie bliżej nich. Może to ułatwić zainteresowanie samorządowców działaniami oddolnymi inspirowanymi przez organizacje społeczne i grupy nieformalne. „Atlas dobrych praktyk” na konkretnych przykładach pokazuje, że to może się udać. Patronem medialnym projektu był portal Prawo.pl.
Maria Dec-Kiełb
25.07.2022
Samorząd terytorialny
Zarządca sukcesyjny może wykonywać prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy bez zakłócenia funkcjonowania prowadzonej działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez tego przedsiębiorcę – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse
Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.
Krzysztof Koślicki
25.07.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse

Program „Ciepłe Mieszkanie” dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko Pomoc społeczna Domowe finanse
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych będą mogli wnioskować o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mieszkań w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Dystrybucją bezzwrotnych dotacji zajmą się gminy. Wysokość wsparcia wyniesie od 15 tys. zł do 37,5 tys. złotych.
Robert Horbaczewski
25.07.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Pomoc społeczna Domowe finanse

Klapa mediacji, ale uproszczenia działają - resort rozwoju ocenia wprowadzone procedury

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Mediacje w postępowaniach administracyjnych okazały się martwą instytucją, ale za to np. wprowadzenie jednoinstanycjności w niektórych postępowaniach uprościło procedury. Tak Ministerstwo Rozwoju i Technologii ocenia pakiet ułatwień dla przedsiębiorców "100 zmian dla firm", wprowadzony przed pięciu laty. To rzadki przypadek, gdy rząd po latach ocenia wprowadzone zmiany.
Paweł Rochowicz
25.07.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Sołtys, który jednocześnie pełni funkcję radnego, nie ma prawa do dwóch diet z tytułu udziału w posiedzeniu rady gminy. Sądy administracyjne podkreśliły, że ograniczenie przez organ możliwości pobierania tego świadczenia nie rodzi sprzeczności, a wręcz jej unika. Podkreśliły, że nie można bowiem pobierać dwóch diet za tą samą czynność.
Dorian Lesner
25.07.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Urzędnicy wydają się nie pamiętać, że roszczenia ulegają przedawnieniu. Przykładem jest duża miejska gmina, która zaczęła masowo wysyłać wezwania. Domaga się w nich zapłaty zaległych opłat za użytkowanie wieczyste. Zdaniem ekspertów to skandal. Administracja wykorzystuje bowiem swoją dominującą pozycję i korzysta na nieznajomości prawa swoich mieszkańców.
Krzysztof Koślicki
25.07.2022
Prawo cywilne Domowe finanse Doradca podatkowy
Upalna pogoda zachęca do kąpieli w basenach przydomowych instalowanych na prywatnych nieruchomościach. Jednak ta woda nie może zostać wprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jest ona ściekiem bytowym, który wylewa się tam, gdzie – zgodnie z prawem – właściciel nieruchomości odprowadza tego rodzaju ścieki. W grę wchodzi przede wszystkim szambo bądź sieć kanalizacyjna.
Konrad Dyda
24.07.2022
Środowisko Nieruchomości
Odpis aktu stanu cywilnego: urodzenia, małżeństwa, zgonu można uzyskać w formie papierowej lub elektronicznej. Za niektóre trzeba zapłacić, inne są bezpłatne. Konieczne jest złożenie wniosku, ale formę każdy może wybrać dogodną dla siebie. O odpis aktu stanu cywilnego może wnioskować każda osoba, której akt dotyczy, ale również jej najbliżsi i określone instytucje.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2022
Prawo cywilne Administracja publiczna
O ile wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe miały prawo do zakupu tony węgla w ustawowej cenie 966,60 zł, to do dodatku węglowego prawa nie mają. Okazuje się jednak, że przepisy ustawy są tak skonstruowane, że mieszkańcy bloków ogrzewanych piecem węglowym, zgłoszonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mogą starać się o 3 tysiące złotych.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2022
Domowe finanse

NSA: Za sprzedaż na parkingu też trzeba uiścić opłatę targową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy
Pobieranie opłaty targowej jest związane z prowadzeniem sprzedaży lub chociażby złożeniem oferty. Nie ma też większego znaczenia, w jakim miejscu jest ona prowadzona oraz czy ma charakter stały lub okazjonalny. Chodzi więc zarówno o miejsca, które wyznacza gmina, jak i każde inne, mimo że formalnie nie jest ono oznaczone jako targowisko.
Dorian Lesner
23.07.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy