Celem nowelizacji rozporządzenia w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych jest wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka", „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa”. Projekt, za który odpowiada resort rolnictwa i rozwoju wsi, ma przyczynić się do zwalczania nadużyć i zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd.
Inga Stawicka
06.12.2023
Prawo gospodarcze
W ramach stosunku prawnego franczyzy można zauważyć, że faktyczna pozycja stron tego stosunku prawnego bardzo różni się od siebie. Franczyzodawca najczęściej jest podmiotem bardzo silnym kapitałowo, doświadczonym w branży w której działa, znającym większość ryzyk działalności, współpracujący w ramach stosunków prawnych opartych o identyczny model umowy z wieloma kontrahentami. Posiada zatem bogactwo doświadczenia - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
06.12.2023
Ochrona konkurencji

Poselskie projekty z OSR poprawią prawo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Koalicja sejmowa sparzyła się na poselskim projekcie, który miał przedłużyć tarcze energetyczne, a dotyczy m.in. wiatraków. Autorzy zmian zapowiadają zmiany, a marszałek Sejmu twierdzi, że teraz każdy projekt poselski będzie musiał zawierać obowiązkowo ocenę skutków regulacji. Przygotuje ją Kancelaria Sejmu. To dobry ruch, bo choć obecnie istnieje taki obowiązek, to traktowany jest po macoszemu.
Robert Horbaczewski
06.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
36 proc. polskich firm już korzysta ze wsparcia narzędzi AI, a kolejne 15 proc. zamierza je wprowadzić w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie blisko 2/3 przedstawicieli biznesu nie wie, czy ich firma zadbała o odpowiednie procedury, by upewnić się, że AI działa etycznie i niezawodnie. Takie wnioski płyną z badania „AI i rynek pracy w Polsce”, przygotowanego przez Cpl Poland i portale pracy Just Join IT oraz RocketJobs.pl.
Inga Stawicka
06.12.2023
Nowe technologie Małe i średnie firmy
Podatnicy powinni przygotować się w najbliższym czasie na większą liczbę działań kontrolnych w takich obszarach jak m.in. handel internetowy oraz nowe ulgi podatkowe. W 2024 roku czeka ich też szereg wyzwań związanych m.in. z wprowadzeniem KSeF oraz rozliczaniem podatku od nieruchomości po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego - na takie m.in. tematy dyskutowali uczestnicy IV edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".
Monika Pogroszewska
06.12.2023
CIT PIT VAT HR KSeF
Państwowa Inspekcja Sanitarna została powołana, aby realizować zadania dotyczące zdrowia publicznego. Ich wykonywanie polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
06.12.2023
BHP
Do Sejmu wpłynęła autopoprawka do projektu ustawy autorstwa Polski 2050-TD i KO, który przedłuża zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. Projekt zawiera także przepisy zmieniające zasady stawiania farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Złożona autopoprawka wykreśla z niego przepisy dotyczące wiatraków.
Agnieszka Matłacz
06.12.2023
Środowisko Energetyka
Jeszcze niedawno zakładano, że AI Act zostanie ostatecznie przyjęty i opublikowany przed końcem roku. Jednak biorąc pod uwagę okoliczności, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że procedury nie uda się zakończyć w grudniu. Pojawiają się również wątpliwości, czy przepisy, które w założeniu mają przyczynić się do lepszej ochrony użytkownika, w praktyce nie staną się w przyszłości hamulcem dla rozwoju technologii, która może przysłużyć się człowiekowi.
Inga Stawicka
06.12.2023
Nowe technologie Prawo europejskie
Największe spółki muszą do końca roku poinformować opinię publiczną o realizowanej przez nie strategii podatkowej. Dotychczas większość z nich realizowała ten obowiązek w minimalnym zakresie, na co pozwala literalne brzmienie przepisów. Przedsiębiorcy obawiają się też, że z ich publikacji skorzysta głównie konkurencja. Ministerstwo Finansów dostrzegło, że przepisy nie działają tak jak zakładano, a eksperci postulują zmiany.
Monika Pogroszewska
06.12.2023
CIT Doradca podatkowy
Jednym z priorytetów odbudowy demokratycznych mechanizmów zarządzania publicznego, stanowiących standard w demokracjach europejskich, musi być przywrócenie autentycznego i odpowiedzialnego dialogu społecznego – apeluje Lewiatan. 20 października br. przewodnictwo w RDS objęła strona rządowa. Zdaniem przedsiębiorców, dobra i mocna reprezentacja nowego rządu, przy wypracowanym przez partnerów społecznych w znacznym zakresie projekcie nowelizacji ustawy o RDS oraz wzmocnieniu kryteriów reprezentatywności, zwłaszcza środowiska przedsiębiorców, daje szanse na szybki reset.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2023
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji w związku z przygotowaniem projektu nowelizacji tarczy energetycznej, zawierającej zmiany do ustawy wiatrakowej. Zdaniem marszałka Sejmu, to jednoznaczna deklaracja polityczna ze strony prokuratury.
Ret/PAP
05.12.2023
Energetyka
Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się rządowym projektem "zamrażającym" ceny energii, gazu i ciepła na 2024 rok. Przepisy, które przewidują taką ochronę, wygasają z końcem tego roku, co spowoduje gwałtowny wzrost rachunków za media. Rada Ministrów proponuje zostawić ceny na obowiązującym dziś poziomie. Procedowany jest także projekt poselski w tej sprawie - ma on jednak zostać poddany modyfikacjom.
Renata Krupa-Dąbrowska Inga Stawicka
05.12.2023
Rynek Prawo gospodarcze Energetyka
Nie wiadomo, czy kredytobiorcy skorzystają z wakacji kredytowych także w 2024 roku. We wtorek miało odbyć się pierwsze czytanie projektów w tej sprawie, których autorami są posłowie Polska 2050-TD oraz rząd. Obie propozycje proponowały zawieszenie rat kredytowych w przyszłym roku, ale na różnych zasadach. Posiedzenie zostało jednak odwołane a poselski projekt wycofany
Renata Krupa-Dąbrowska
05.12.2023
Banki Kredyty
Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można skorygować w ciągu kolejnych pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – podkreśla ZUS. I przypomina, że nie ma sankcji dla płatników, którzy nie zdążą złożyć korekt przed 1 stycznia.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2023
Ubezpieczenia społeczne Finanse
W latach 2018-2022 liczba osób aktywnych zawodowo w Polsce wzrosła o prawie 300 tys. Liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 161 tys., a liczba pracujących wzrosła o 459 tys. – podał GUS. Z jego najnowszej analizy wynika, że współczynnik aktywności zawodowej w 2022 r. wyniósł 58 proc., a jego najwyższy poziom odnotowano w województwie mazowieckim (62,2 proc.).
Grażyna J. Leśniak
05.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Ważność niektórych zakazów podróżowania oraz obowiązków w zakresie poddania się testom diagnostycznym i odbycia kwarantanny podczas kryzysu zdrowotnego potwierdził w wydanym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. - Środki te muszą być jednak uzasadnione, jasne, precyzyjne, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Powinny też podlegać zaskarżeniu - zastrzegł TSUE.
kn/pap
05.12.2023
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy informuje, że posiedzenie jawne wyznaczone na 6 grudnia 2023 r. w celu rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego dotyczącego skutków ustalenia nieważności umów tzw. kredytów frankowych zostało odwołane. Przyczyną odwołania jest złożenie przez pozwany bank, na dwa dni przed posiedzeniem, wniosków, w których zakwestionowano bezstronność i niezawisłość wszystkich siedmiu sędziów orzekających w sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2023
Prawnicy Kredyty frankowe
Jeśli bank w umowie kredytu konsumenckiego, tj. co do zasady w umowie nieprzekraczającej 255 550 zł, nie zawrze elementów wymaganych przez ustawę o kredycie konsumenckim, to kredytobiorcy przysługuje uprawnienie do skorzystania z darmowego kredytu. Coraz więcej takich spraw trafia do sądów.
Regina Skibińska
05.12.2023
Banki Kredyty

„Zatruta pigułka” w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2024 r.

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego kieruje do Sejmu projekty ustaw zwiększające wydatki lub zmniejszające przychody budżetowe. Choć według konstytucjonalistów, każdy rząd może wnieść dowolny projekt ustawy, to jednak - jak twierdzą - rząd tymczasowy, bo nie mający większości w Parlamencie, powinien ograniczyć się do rozwiązywania najpilniejszych kwestii. Nawet w projekcie ustawy okołobudżetowej „zaszyte” zostały w ostatnim momencie przepisy, które mogą zaskoczyć następców.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2023
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Wydatki na świąteczne prezenty dla kontrahentów mogą być kosztem uzyskania przychodu tylko wówczas, gdy nie mają reprezentacyjnego charakteru. A to oznacza, że nie można odliczyć kosztów zakupu koszy prezentowych czy alkoholi. Z kolei obdarowany kontrahent powinien, co do zasady, zapłacić PIT od upominku – sposób rozliczenia zależy od tego, czy prezent otrzymuje osoba prawna, indywidualny przedsiębiorca, czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.
Monika Pogroszewska
05.12.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Trudno doszukać się logiki w dyskryminującym podejściu do suplementów diety zawierających cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Nie wiedzieć czemu syrop fruktozowy, tj. cukier pochodzący z owoców, ma być traktowany inaczej niż maltoza, czyli cukier słodowy. Wszystko to sprawia wrażenie pobudek ideologicznych, a nie uzasadnienia merytorycznego - pisze dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Tomczykowska & Tomczykowski.
Jacek Matarewicz
04.12.2023
Doradca podatkowy Finanse
25 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określające wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących. Koncesjonariusze powinni upewnić się, czy nie obejmie ich obowiązek złożenia wniosku do regulatora.
Inga Stawicka
04.12.2023
Energetyka
Już 8 grudnia br. na Uniwersytecie SWPS, w ramach HumanTech Summit 2023, odbędą się warsztaty, które są przełomowym wydarzeniem dla naukowców, przedstawicieli branży technologicznej oraz prawników. Sesja interaktywna skupi się na integracji Sztucznej Inteligencji w sądownictwie, zapewniając uczestnikom praktyczne doświadczenie z innowacyjnym systemem AI oraz promując dialog na temat transformacji cyfrowej procedur prawnych.
Inga Stawicka
04.12.2023
Nowe technologie LegalTech
Pracodawca powinien dążyć do wyeliminowania potrzeby ręcznego przemieszczania ciężarów. Przepisy określają maksymalną masę przenoszonych przedmiotów. Wartości te nie są takie same dla kobiet i mężczyzn. Ponadto kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą wykonywać prac mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Dorian Lesner
04.12.2023
Prawo pracy BHP
Od 2024 roku instytucje pożyczkowe obejmie nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. To efekt zmian w tzw. ustawie antylichwiarskiej. Wprowadza ona nowe obowiązki względem instytucji pożyczkowych i przyznaje KNF „twarde” uprawnienia nadzorcze, które wykraczają poza dotychczasową legitymację do prowadzenia rejestru instytucji pożyczkowych oraz formalnej weryfikacji spełnienia warunków rejestracji - piszą Michał Synowiec oraz Hubert Łączkowski z Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.
Michał Synowiec Hubert Łączkowski
04.12.2023
Finanse Banki
Grozi nam paraliż tysięcy inwestycji. Sejm pracuje nad poselską wrzutką, która daje gminom w sumie cztery lata na uchwalenie planów ogólnych. Problem w tym, że o taki sam okres czasu zapomniano wydłużyć wydawanie warunków zabudowy na starych zasadach. Inwestorzy będą mieli więc nadal tylko dwa lata, by uzyskać decyzję. Prawnicy liczą, że posłowie szybko naprawią błąd.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.12.2023
Budownictwo
Informacja publiczna o umowach zawieranych przez spółkę Skarbu Państwa podlega tajemnicy przedsiębiorstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę stowarzyszenia Watchdog Polska. W tym zakresie TVP S.A. działa na konkurencyjnym rynku także, gdy organizuje imprezy sylwestrowe. Klauzula tajemnicy przedsiębiorstwa została nadana wszystkim umowom ze względu na wartość gospodarczą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2023
Prawo gospodarcze
Przepisy przewidują kary dla mieszkańców, którzy nie dopełnią obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości stałych i rachunków za wykonywanie takiej usługi. I kary dla gmin, które mieszkańców w terminie nie skontrolują i nie sporządzą raportu. Związek Celowy Gmin MG-6 (woj. wielkopolskie) przekazał policji już 460 spraw. W najbliższym czasie kontroli będzie więcej.
Maria Dec-Kiełb
04.12.2023
Środowisko
W ostatnim miesiącu 2023 roku wielu przedsiębiorców rozważa zakupy, które dadzą im prawo do odliczenia kosztów, by dzięki temu obniżyć dochody do opodatkowania. Ponoszą też wydatki, które pozwalają im skorzystać z ulg podatkowych. Eksperci podkreślają jednak, że w każdym przypadku należy sprawdzić, czy firma spełnia warunki odliczenia i czy dana preferencja nie zostanie zakwestionowana w trakcie ewentualnej kontroli.
Monika Pogroszewska
04.12.2023
Domowe finanse PIT
Rząd chce wyłączyć z podatku cukrowego napoje, w których składzie znajdują się wyłącznie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym oraz nektary owocowe z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Objęte opłatami będą syropy - "suplementy diety", w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy - wynika z projektu noweli ustawy o zdrowiu publicznym.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2023