Program Pierwsze Mieszkanie wystartował 3 lipca 2023 r. Od tego momentu zainteresowani kupnem swojego pierwszego mieszkania złożyli 63 629 wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki zawarły już 17 548 umów na łączną kwotę ok. 6,93 mld zł. Średnia kwota wypłacona kredytobiorcy wyniosła 395 124 zł.
Ret
09.10.2023
Banki Kredyty
Postępująca cyfryzacja życia gospodarczego sprawia, że coraz więcej organizacji stosuje narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Jak wynika z raportu "Unlocking the power of AI" firmy doradczej Deloitte, ponad 90 proc. firm chce osiągnąć wyższy poziom dojrzałości w zakresie AI w trakcie najbliższych trzech lat. Realizacja tych planów zależy jednak od wielu czynników, takich jak posiadanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Inga Stawicka
09.10.2023
Środowisko Rynek
Prezydent Andrzej Duda we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego zauważa, że przepisy "Apteki dla aptekarza 2.0" wprowadzono poza poprawkami związanymi merytorycznie z projektem rządowym. Zdefiniowały one m.in. niedozwolone przejęcie kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną. Prezydent ma wątpliwości, czy przepisy są zgodne z zasadami zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony interesów w toku oraz odpowiedniej vacatio legis.
PAP Katarzyna Nocuń
09.10.2023
Farmacja
77 proc. ankietowanych Polaków uważa, że osoby wchodzące na rynek pracy mogą wiele zyskać, jeśli trafią na dobrych mentorów. Taki sam odsetek respondentów badania Pracuj.pl uważa, że każda generacja może wprowadzić coś pozytywnego i unikalnego do środowiska pracy. To szczególnie istotne w dzisiejszych warunkach demograficznych, które niejako wymuszają na pracodawcach łączenie pokoleń w ramach zespołów funkcjonujących w organizacjach.
Grażyna J. Leśniak
09.10.2023
Prawo pracy Rynek pracy
10 października br. zacznie obowiązywać zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Jej głównym celem jest przede wszystkim dążenie do lepszego wykorzystania energii i systematycznego ograniczania jej zużycia wśród państw członkowskich, a w dalszej perspektywie – zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Najnowsza wersja regulacji ustala nie tylko ambitniejsze cele, ale także przyspieszenie transformacji energetycznej.
Inga Stawicka
09.10.2023
Środowisko Prawo europejskie Energetyka
Rozporządzenie częściowo weszło w życie 12 lipca; od tego też dnia KE może już wszczynać postępowania w ramach filara ogólnego. Obowiązek notyfikacji dla przedsiębiorstw uruchamia się natomiast już 12 października br. Od tego momentu koncentracje i przetargi powyżej pewnych progów trzeba notyfikować do KE pod groźbą sankcji finansowych i prawnych - mówi dr Michał Bernat, managing counsel w warszawskim biurze kancelarii Dentons.
Inga Stawicka
09.10.2023
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Ministrowie bezpodstawnie wydłużają terminy odpowiedzi na interpelacje

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze
Rząd ma coraz większy problem z udzielaniem odpowiedzi na interpelacje poselskie w terminie. O ile w VIII kadencji Sejmu nie odpowiedział na 153 interpelacje, a w 39 prolongował termin udzielenia odpowiedzi, to w obecnej kadencji odpowiedzi nie doczekało się aż 511 interpelacji, a w przypadku kolejnych 394 termin na odpowiedź został wydłużony. Zdaniem prawników, takie opóźnienia stanowią naruszenie Konstytucji. Potrzebna jest zmiana prawa, i to nie tylko regulaminu Sejmu.
Grażyna J. Leśniak
09.10.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze
Powstanie nieprawidłowości w VAT jest podstawą do wymierzenia sankcji, a organ podatkowy ma obowiązek ją nałożyć – twierdzi Ministerstwo Finansów. Eksperci są innego zdania, uważają, że "kara" może wynieść 0 proc. Resort finansów łagodzi natomiast stanowisko w sprawie sankcji 100 proc. VAT i informuje, że dostaną ją tylko oszuści. Odliczenie VAT z wadliwych faktur, gdy wynika to z braku należytej staranności, jest objęte sankcją do 30 proc.
Monika Pogroszewska
09.10.2023
VAT Doradca podatkowy
Odwołanie wójta gminy z powodu naruszenia zakazu dysponowania określonym majątkiem po objęciu stanowiska nie następuje automatycznie. Rada przed podjęciem uchwały powinna wziąć pod uwagę zachowanie wójta, w szczególności ocenić, czy można mu postawić zarzut niedopełnienia obowiązków. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
09.10.2023
Samorząd terytorialny
Tablety lub smartfony przekazywane nowym prenumeratorom nie powinny być odrębnie opodatkowane VAT – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (C 505/22). Przekazanie prezentu stanowi świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism, wchodzące w zakres „odpłatnej dostawy towarów”. Nie jest to nieodpłatne przekazanie towarów.
Monika Pogroszewska
07.10.2023
VAT Prawo europejskie
Środki spożywcze składające się z tego samego głównego składnika podlegają dwóm różnym obniżonym stawkom VAT w zależności od tego, czy są sprzedawane w sklepie, czy przygotowywane i podawane klientowi na gorąco w kawiarni – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-146/22. Warunkiem jest, by różnica dotycząca podania była widoczna dla konsumenta.
Monika Pogroszewska
07.10.2023
VAT Prawo europejskie
Na przestrzeni ostatnich lat zjawisko quiet quitting, czyli tak zwane ciche rezygnacje, stało się dużo bardziej powszechne i zauważalne w miejscach pracy. Przybliżając ten termin, można stwierdzić, że coraz więcej pracowników, zamiast wyraźnie komunikować swoje zamiary dotyczące odejścia, stopniowo traci zaangażowanie aż w końcu rezygnuje z pracy – piszą Iwona Sprycha i Anna Włodarczyk z KPMG w Polsce.
Iwona Sprycha Anna Włodarczyk
07.10.2023
Prawo pracy HR
Całkowicie nieuzasadnione są obawy frankowiczów w związku z kontrowersyjnym wyrokiem Sądu Najwyższego. Jednostkowy wyrok SN, dopuszczający weryfikację przez Sąd Apelacyjny „możliwości” uzupełnienia niedozwolonych klauzul, na pewno nie odwróci aktualnej linii orzeczniczej. Sędziowie SN nie uwzględnili racji podniesionych przez sądy obu niższych instancji, zignorowali orzecznictwo wypracowane przez TSUE oraz ugruntowaną praktykę polskich sądów powszechnych - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
07.10.2023
Banki Kredyty frankowe

Czy można pójść na wybory, będąc na zwolnieniu lekarskim?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Wybory
Wiele osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zastanawia się, czy może wziąć udział w wyborach parlamentarnych. I czy mogą to zrobić, jeśli lekarz zalecił im pozostanie w łóżku. W tym jednak przypadku, jak radzą prawnicy, możliwość pójścia na wybory chory powinien skonsultować z lekarzem. Jeśli wyjście z domu miałoby drastycznie pogorszyć jego stan, to taka osoba powinna wystąpić o możliwość głosowania korespondencyjnego.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Wybory
Zastosowanie zwolnienia z podatku przez spółkę holdingową przy sprzedaży udziałów spółki zależnej wymaga spełnienia szeregu warunków, na które podatnik nie zawsze ma wpływ​. Możliwość weryfikacji, czy spółka holdingowa nie miała żadnych wspólników w rajach podatkowych przez ostatnie dwa lata jest bardzo ograniczona, a w przypadku spółek giełdowych czy inwestycji funduszy, nie występuje - wynika z raportu PwC Polska “Polska spółka holdingowa - biznes potrzebuje zmiany”.
Inga Stawicka
06.10.2023
Prawo gospodarcze
Według danych spisowych z 2021 r. populacja pracujących wynosiła 17,16 mln osób i była o 14 proc. (czyli o 2,11 mln) większa niż w 2011 r. Na rynku pracy liczba pracujących w okresie 10 lat wzrosła wśród mężczyzn o 889,4 tys. (o 10,8 proc.), a wśród kobiet o 1,22 mln (o 18 proc.) – podał Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
06.10.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Dochód netto to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i podatek dochodowy. By obliczyć dochód netto przedsiębiorcy, należy najpierw od kwoty przychodu odjąć kwotę stanowiącą koszty uzyskania przychodu. Następnie od tak obliczonego dochodu należy odjąć kwotę podatku dochodowego.
Krzysztof Kaźmierski
06.10.2023
CIT PIT
Sąd Najwyższy nie zdecydował w piątek, czy umowa kredytowa ma charakter wzajemny i czy bank może stosować wobec kredytobiorcy prawo zatrzymania. To kwestia szczególnie istotna dla frankowiczów. Tym razem jednak SN skierował w tej sprawie pytania prejudycjalne do TSUE - doszedł bowiem do wniosku, że wątpliwości jest zbyt wiele. Prawnicy nie kryją rozczarowania.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2023
Banki Kredyty frankowe
Niemal 2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62 proc. z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. To tylko niektóre dane z najnowszego raportu Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników", powstałego we współpracy z ICAN Institute.
Grażyna J. Leśniak
06.10.2023
Prawo pracy HR Compliance
Prokuratura Krajowa poinformowała, że do Sądu Najwyższego trafiły kolejne trzy skargi nadzwyczajne w sprawach kredytów frankowych, złożone przez Prokuratora Generalnego. Jedna z nich dotyczy nakazu zapłaty sądu okręgowego, dwie wyroków sądów apelacyjnych. Łącznie takich skarg Prokurator Krajowy skierował już 56.
Agnieszka Matłacz
06.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK, nawet za zgodą pracownika. W takiej sytuacji może tylko zrekompensować pracownikowi poniesioną przez niego szkodę na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego. Chyba, że ustawa o PPK zwalnia go z odpowiedzialności za niedokonanie wpłat do PPK w terminie.
Małgorzata Jankowska
06.10.2023
Prawo pracy PPK
Pełnomocnicy kredytobiorców frankowych nie obawiają się o to, że niedawny wyrok Sądu Najwyższego, który nie wpisuje się w dotychczasową prokonsumencką linię orzeczniczą, wpłynie znacząco na inne sprawy. Może jedynie zachęcić banki do częstszego składania skarg kasacyjnych. Podkreślają jednak, że w orzeczeniu całkowicie odrzucono dorobek TSUE - co jest sprzeczne z prawem europejskim.
Regina Skibińska
06.10.2023
Kredyty frankowe
Objęcie opodatkowaniem CIT estońskim jest uzależnione od spełnienia przez podatnika szeregu warunków, m.in. warunku dotyczącego minimalnego poziomu zatrudnienia. Okazuje się jednak, że dużo trudniej spełnić ten warunek podatnikom, którzy zatrudniają w oparciu o umowy cywilnoprawne. Ustawodawca w korzystniejszej sytuacji stawia podatników zatrudniających na umowy o pracę - pisze Katarzyna Schmidt, doradca podatkowy.
Katarzyna Schmidt
06.10.2023
CIT Doradca podatkowy
Waluty wirtualne nie są papierami wartościowymi ani instrumentami pochodnymi. Nie stanowią też zagranicznych środków płatniczych, o których mowa w ustawie o fundacji rodzinnej - twierdzi fiskus. A według niego oznacza to, że obrót kryptowalutami wykracza poza zakres dozwolonej dla fundacji działalności gospodarczej i w efekcie nie ma ona prawa do zwolnienia z CIT. Eksperci wskazują jednak na inne argumenty.
Monika Pogroszewska
06.10.2023
CIT
Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Wejdzie w życie 16 października 2023 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Monika Pogroszewska
05.10.2023
Rachunkowość
W zeznaniach za 2022 r. jedynie 16 podatników wykazało podstawę opodatkowania z tytułu podatku od przerzuconych dochodów, z czego 14 wykazało zobowiązanie z tego tytułu. Kwota daniny wyniosła 9,4 mln zł. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2022 r. i od początku budziła wątpliwości ze względu na niejasne przepisy i trudne do zweryfikowania warunki - wynika z raportu Grant Thornton.
Monika Pogroszewska
05.10.2023
CIT Doradca podatkowy
6 października br. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej ma podjąć uchwałę w sprawie umowy o kredyt bankowy i rozstrzygnąć, czy jest ona umową wzajemną. Kwestia ewentualnej wzajemności umowy kredytu hipotecznego to jedno z głównych zagadnień pojawiających się podczas rozstrzygania przez sądy spraw kredytów frankowych w sytuacji unieważnienia umowy kredytu z powodu klauzul abuzywnych.
Agnieszka Matłacz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Inga Stawicka
05.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
5 października wchodzą w życie nowelizacje zmieniające zasady obrotu prywatną ziemią rolną. I choć część z nich ma usprawnić transakcje na rynku prywatnym, na nowych przepisach najbardziej stracić mogą fundacje rodzinne, którym ustawodawca odbiera m.in. prawo do zakładania gospodarstw rolnych. Jak oceniają eksperci, może to przyczynić się do spadku zainteresowania zakładaniem tych podmiotów.
Inga Stawicka
05.10.2023
Nieruchomości
Wielu pracodawców nie zdecydowało się na uregulowanie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników w przepisach wewnętrznych. Tak, jak korzystali do tej pory z pomocy Policji, tak korzystają dalej. Niektórzy mają potem jednak problem z uzyskaniem policyjnego protokołu z badania. Komenda Główna Policji potwierdza: Policja ma obowiązek dać pracodawcy skrócony protokół z badania i musi to zrobić niezwłocznie. Zdaniem prawników rozwiąże to problemy pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
05.10.2023
Prawo pracy
Szczególnie chronieni pracownicy (np. działacze związkowi) otrzymali nowe, szczególne uprawnienie. W razie ich zwolnienia, będą mogli zostać „tymczasowo przywróceni” do pracy przez sąd. Pracodawca będzie musiał ich zatrudniać do momentu zakończenia procesu sądowego, co może potrwać nawet kilka lat. Nowe przepisy skrajnie faworyzują pracowników szczególnie chronionych, będących w sporze z pracodawcą. Rodzą też wiele wątpliwości prawnych – pisze Przemysław Mazur, radca prawny.
Przemysław Mazur
05.10.2023
Prawo cywilne Prawo pracy