Jak zaznacza resort rozwoju, udział w konsultacjach jest okazją do wyrażenia opinii nt. standardów, według których MŚP notowane na giełdzie będą musiały przedstawiać informacje z zakresu zrównoważonego rozwoju od 2026 r. Dodatkowo konsultacje mają umożliwić wyrażenie opinii dotyczących dobrowolnych wytycznych, które mają na celu wsparcie MŚP nienotowanych na giełdzie w transformacji w kierunku zrównoważonej gospodarki. Są to więc kwestie istotne dla wielu firm.
Konsultacje dotyczą dwóch projektów:
- standardu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dla MŚP notowanych na giełdzie (tzw. ESRS LSME);
- dobrowolnych wytycznych sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dla MŚP nienotowanych na giełdzie i nieobjętych zakresem dyrektywy CSRD (tzw. ESRS VSME).
Projekt ESRS LSME obejmuje łącznie 6 uniwersalnych standardów:
- 3 standardy przekrojowe: ESRS ED1 „Wymogi ogólne”, ESRS ED2 „Ujawnienia ogólne”, oraz ESRS ED3 „Polityki, działania i cele”;
- 3 standardy tematyczne: ESRS ED4 „Ujawnienia dot. kwestii środowiskowych”, ESRS ED5 „Ujawnienia dot. kwestii społecznych”, ESRS ED6 „Ujawnienia dot. postępowania w biznesie”
Wytyczne ESRS VSME mają na celu udzielanie wsparcia dla MŚP w zakresie:
- przyczyniania się do bardziej zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu społecznemu gospodarki;
- poprawy zarządzania kwestiami zrównoważonego rozwoju, z którymi się borykają, tj. wyzwaniami środowiskowymi i społecznymi, takimi jak zanieczyszczenie, zdrowie i bezpieczeństwo pracowników (wesprze to ich konkurencyjny wzrost i zwiększy ich odporność w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej);
- dostarczania informacji, które pomogą zaspokoić zapotrzebowanie na dane ze strony kredytodawców i inwestorów, pomagając w ten sposób przedsiębiorstwom w dostępie do finansowania;
- dostarczania informacji, które pomogą zaspokoić zapotrzebowanie na dane dużych przedsiębiorstw żądających od swoich dostawców informacji na temat zrównoważonego rozwoju.
Konsultacje potrwają do 21 maja br. Szczegółowe informacje wraz z wzorami kwestionariuszy znajdują się na stronie EFRAG.
Czytaj też: Strategia i świadomość może pomóc firmom w prawidłowym raportowaniu ESG
Spore zmiany już za dwa lata
Jak przypomina resort, EFRAG został upoważniony przez Komisję Europejska (KE) do opracowania projektu standardu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dla MŚP notowanych na giełdzie (tzw. ESRS LSME). Standard zostanie wydany w formie aktu delegowanego przez KE i będzie stosowany począwszy od roku obrotowego 2026.
EFRAG został także poproszony przez KE o opracowanie dobrowolnych wytycznych dla nienotowanych MŚP (tzw. ESRS VSME). W zamyśle KE wytyczne mają być prostym narzędziem sprawozdawczym wykorzystywanym przez mikro, małe i średnie jednostki do monitorowania ich działań w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz zaspokajania rosnącego zapotrzebowania na dane ESG ze strony ich partnerów biznesowych (tj. banków, inwestorów lub większych przedsiębiorstw w łańcuchu wartości).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.