Obecnie seniorzy i rodzice dzieci korzystający z abonamentów medycznych są zaskoczeni, gdy muszą zapłacić za lek, nawet wtedy, gdy mają prawo do otrzymania go za darmo. Nie dostają recepty na darmowy lek, jeśli zapisali się na wizytę u lekarza w ramach abonamentu. Zmiany zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Receptę na lek za darmo wypisze także lekarz, który nie ma umowy z NFZ.
Katarzyna Nocuń
18.03.2024
Opieka zdrowotna Farmacja
Przepisy o konfiskacie samochodów nie dotkną firm leasingowych, czyli właścicieli aut. Sankcje, także podatkowe, uderzą natomiast w leasingobiorcę. Za jazdę pod wpływem alkoholu nie straci auta, ale zapłaci karę stanowiącą równowartość pojazdu, której nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczy VAT. Powstają też wątpliwości, czy - jeśli straci prawo jazdy - nadal będzie mógł odliczać koszty leasingu.
Monika Pogroszewska
18.03.2024
CIT PIT Doradca podatkowy
Jedno z przedsiębiorstw energetycznych informowało konsumentów smsami o możliwej obniżce opłat za prąd w 2023 r.  Wiadomość taka powinna była jednak zawierać oznaczenie terminu lub choćby informację, że spełnienie warunków zostało ograniczone terminem. A odesłanie w smsie na stronę internetową przedsiębiorstwa nie wypełnia w całości obowiązku informacyjnego. Może bowiem odbierać możliwość skorzystania z obniżki osobom wykluczonym cyfrowo. Biuro RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.03.2024
Rynek i konsument Domowe finanse

Zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć to dyskryminacja?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W 2022 r., podobnie jak i w 2021 r., najliczniejszą grupą pobierających emerytury z ZUS były osobowy w wieku 65-69 lat (29,9 proc.), a średni wiek osób przechodzących na emeryturę wyniósł ponad 62 lata. W 2022 r. 96,5 proc. kobiet uzyskało emeryturę w wieku 60-64 lata, a 98 proc. mężczyzn w wieku 65 lat lub więcej. Resort pracy nie dysponuje jednak ekspertyzami na temat skutków ewentualnego zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63, 64 lat lub innym dla wydolności systemu emerytalnego.
Grażyna J. Leśniak
16.03.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W kontekście prawa własności przemysłowej w środowisku szerokim echem odbił się jeden z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którego efekcie unieważniony został wzór przemysłowy jednego z modeli sportowych butów Pumy. Prawnicy podkreślają, że sprawa jest najlepszym przykładem tego, że nawet największe firmy popełniają błędy - i że dyskrecja oraz ostrożność powinny być podstawą działania przedsiębiorców.
Inga Stawicka
16.03.2024
Prawo europejskie Własność przemysłowa
Od 14 marca obowiązują przepisy, zgodnie z którymi pijany kierowca może stracić samochód. Skonfiskowane auto musi mieć jednak komunikacyjne ubezpieczenie OC, mimo że istnieje znikome ryzyko, że poruszanie się nim wyrządzi komuś szkodę. Problem w tym, że przepisy nie określają, kto odpowiada za zakup polisy OC takiego pojazdu od momentu zabezpieczenia go przez policję, do czasu orzeczenia przepadku przez sąd. Zmian nie skonsultowano z rynkiem ubezpieczeń.
Regina Skibińska
16.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
21 marca Ministerstwo Finansów propozycje zmian w Krajowym Systemie e-Faktur - poinformował resort w piątek. MF zaprasza chętnych na spotkanie podsumowujące konsultacje KSeF. Osoby chcące uczestniczyć w spotkaniu mogą zapisywać się korzystając ze specjalnego formularza on-line.
Monika Pogroszewska
15.03.2024
VAT KSeF
W piątek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja naukowa "Akt o usługach cyfrowych okiem autorów komentarzy", w całości poświęcona tematyce nowego rozporządzenia unijnego, które weszło w życie w lutym. Eksperci dyskutowali m.in. o tym, jakie obowiązki obejmą dostawców usług cyfrowych i o perspektywach związanych z wdrożeniem krajowej ustawy, której projekt właśnie został opublikowany. Wolters Kluwer był patronem wydarzenia.
Inga Stawicka
15.03.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego rozpoczęło 15 marca br. konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Zaproponowano zmiany w 11 reformach i 22 inwestycjach. - Naszym celem jest, aby KPO było inwestycją na pokolenia, maksymalnie opłacalną dla polskich finansów publicznych i budżetu i żeby wesprzeć tą wielką zmianą najsłabszych – podkreśla Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.
Renata Krupa-Dąbrowska Monika Pogroszewska
15.03.2024
Prawo europejskie
Opublikowano długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który ma wdrożyć przepisy unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Propozycja zakłada m.in., że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie koordynatorem ds. usług cyfrowych. Do jego kompetencji będą należały kontrole nad podmiotami zobowiązanymi do przestrzegania przepisów rozporządzenia, nakładanie administracyjnych kar pieniężnych i współpraca z koordynatorami innych państw członkowskich.
Monika Pogroszewska Inga Stawicka
15.03.2024
Budowa garażu bardzo często nie wymaga żadnych formalności. Nie zawsze jednak tak jest. Bywa, że niezbędne jest zgłoszenie, a nawet pozwolenie na budowę. Wpływ na to ma konstrukcja garażu, powierzchnia i rodzaj zabudowy czy łączna liczba obiektów na działce. Natomiast bez znaczenia jest, z jakiego materiału garaż będzie wybudowany.
Katarzyna Niemiec
15.03.2024
Budownictwo
Do 31 sierpnia 2024 r. przedsiębiorcy mogą występować o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego do działek komercyjnych we we własność. Ich wniosek wiąże urzędnika pod warunkiem, że spełniają wszystkie przesłanki przewidziane w przepisach. Nieruchomość musi więc być m.in. zabudowana i oddana w użytkowanie wieczyste przed 31 grudnia 1997 r.
Katarzyna Niemiec Renata Krupa-Dąbrowska
15.03.2024
Nieruchomości
Do 15 marca przedsiębiorcy wykorzystujący niektóre produkty jednorazowego użytku, takie jak: plastikowe kubki, nawilżane chusteczki czy baloniki objęte dyrektywą SUP, muszą po raz pierwszy przesłać sprawozdania do BDO. Za 2023 r. poinformują tylko o ilości (masie) wprowadzonych na rynek produktów. Za nieprawidłowości związane ze sprawozdawczością i prowadzeniem ewidencji grożą przedsiębiorcom wysokie kary.
Zofia Jóźwiak
15.03.2024
Odpady Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Nie trzeba mieć skończonych 18 lat, żeby prowadzić własną działalność gospodarczą. Wielu młodych z tego korzysta. Jak ryby w wodzie czują się przede wszystkim w internecie. Przepisy nie zabraniają nastolatkowi prowadzić własnego kanału na YouTube, TikToku, albo konta na Instagramie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.03.2024
Pączkujące sprawy kredytów złotowych opartych o stawkę referencyjną WIBOR potrzebują jasnego sygnału ze strony TSUE, że do oceny zasadności podnoszonych przez kredytobiorców roszczeń ma zastosowanie dyrektywa 93/13. A sama legalność wprowadzania stawki referencyjnej w danym kraju członkowskim, czy też na poziomie międzynarodowym, nie zwalnia z obowiązku takiego jej inkorporowania do umowy, który nie naruszałby praw konsumentów - pisze adwokat dr Kacper Rożek z kancelarii Góralska Rożek Adwokaci, członek stowarzyszenia adwokackiego Defensor Iuris.
Kacper Rożek
15.03.2024
Jako znaki towarowe mają być z założenia rejestrowane oznaczenia, które będą następnie realnie używane w obrocie. Nieuzasadnione są zatem przesadnie szerokie zgłoszenia znaków dla towarów i usług, których pod tą marką uprawniony nie oferuje i nie zamierza oferować w niedalekiej przyszłości. Takie nadmiernie obszerne rejestracje mijają się z założeniami oraz celem unijnych i krajowych regulacji w zakresie ochrony znaków towarowych. 
Ewelina Bosek
14.03.2024
Własność przemysłowa
Według danych na dzień 30 czerwca 2023 r. pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce 2332,5 tys. osób. Spośród nich 1008,8 tys. osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej – podał w czwartek GUS. Aż 9 na 10 osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne było związanych z sektorem prywatnym.
Grażyna J. Leśniak
14.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Reklamacja towaru po zmianach - jak z niej skorzystać?

Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
Na skutek implementacji dyrektywy Omnibus zaczęły obowiązywać przepisy, które wprowadziły zmiany istotne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców - także w obszarze reklamacji. Tłumaczymy, o czym pamiętać, kiedy i w jaki sposób skorzystać z nowych przepisów dotyczących niezgodności z umową, kiedy powoływać się na rękojmię i czego można żądać od sprzedawcy. Wyjaśniamy również, jak interpretować najniższą cenę z ostatnich 30 dni.
Inga Stawicka
14.03.2024
Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu limitu kasowego PIT do 250 tys. euro - poinformował minister finansów Andrzej Domański na portalu X. Wcześniej resort finansów zakładał, że ten sposób rozliczenia będą mogli wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz rozpoczynający prowadzenie działalności. Podatek zapłacą wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta.
Monika Pogroszewska
14.03.2024
PIT Małe i średnie firmy
Rośnie odsetek osób, które obawiają się wycieku danych osobowych z prywatnych firm i instytucji państwowych. Tak uważa już blisko 40 proc. dorosłych Polaków – wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl. Lęk przed konsekwencjami takiego wycieku przekłada się na niechęć do tych, którzy do niego dopuścili. Z analizy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wynika, że co trzeci klient polskiego dużego sklepu z elektroniką, z którego hakerzy wykradli dane kupujących, nie zamierza więcej robić w nim zakupów.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.03.2024
Rynek i konsument Nowe technologie RODO
Za dwa tygodnie przestanie obowiązywać zerowa stawka podatku VAT na żywność. Polska Izba Handlu zwraca uwagę, że handlowcy mają bardzo mało czasu na zmianę cen, a okres w którym muszą to zrobić, przypada na szczyt przedświątecznego ruchu. Żeby nowe cenówki były gotowe na początek kwietnia, handlowcy powinni je zmieniać w świąteczny weekend.
Agnieszka Matłacz
14.03.2024
VAT
Druga połowa maja - to, zdaniem prawników, realny termin wejścia w życie Aktu o sztucznej inteligencji, czyli przełomowego rozporządzenia, które ma uporządkować zasady używania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w praktyce. Regulacje mają przede wszystkim lepiej chronić użytkowników i wyznaczyć granice w przypadku działań, które niosą największe ryzyko nadużyć. Oznacza to, że firmy muszą zacząć przygotowywać się na nowe obowiązki.
Inga Stawicka
14.03.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Rzecznik finansowy zażądał od syndyka Getin Noble Bank wskazania przyczyny i podstawy prawnej oraz kontraktowej podejmowania przez bank czynności upominawczych i windykacyjnych w sytuacji wydanych przez sąd postanowień w przedmiocie zabezpieczenia. Syndyk twierdzi, że realizuje wszystkie ustanawiane przez sądy zabezpieczenia dotyczące kredytów hipotecznych, co do których toczą się postępowania o ustalenie ich nieważności.
Regina Skibińska
14.03.2024
Banki Kredyty frankowe
Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie wyrok, jeszcze nieprawomocny, w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju. Zobowiązał do przywrócenia zablokowanych treści i publicznych przeprosin za niesłuszne zablokowanie kont i grup na Facebooku i Instagramie.
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Do końca listopada zostaną opublikowane zmiany w podatku od nieruchomości dotyczące budowli i garaży – zapowiada Ministerstwo Finansów. MF chce dodać do ustawy załącznik zawierający zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Celem jest „zachowanie fiskalnego status quo i wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów”. Resort nie planuje natomiast zmian systemowych w podatku od nieruchomości.
Monika Pogroszewska
13.03.2024
Podatki i opłaty lokalne
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom transakcjach płatniczych, która weszła w życie w 2023 roku, miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej sferze widać w zakresie wielkości i liczby kar nałożonych przez UOKiK w minionym roku. Oczekiwań nie spełniły natomiast zmiany w zakresie korzystania z cesji wierzytelności.
Ret
13.03.2024
Rynek Finanse
Ubiegły rok to czas ostrożnych decyzji i wyhamowania inwestycji. Liczba ofert pracy była znacznie niższa niż rok wcześniej, nowe rekrutacje wynikały bardziej z rotacji pracowników niż z rozwoju biznesu. Perspektywy na 2024 rok są znacznie bardziej pozytywne – wynika z raportu Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Jednolite zasady na całym rynku unijnym, łatwiejsza ścieżka uzyskania odszkodowania oraz rozszerzenie zakresu odpowiedzialności także na produkty cyfrowe oraz pochodzące z krajów spoza UE - to główne założenia zmian w odpowiedzialności za produkt niebezpieczny, które właśnie zostały przyjęte przez Parlament Europejski. Przepisy muszą teraz zostać formalnie zatwierdzone przez Radę.
Inga Stawicka
13.03.2024
Rynek i konsument Prawo europejskie
Wyłączenie wykorzystywania utworów przez sztuczną inteligencję (AI) w ramach dozwolonego użytku, które zostało zaproponowane w opiniowanej właśnie nowelizacji prawa autorskiego, wzbudziło wątpliwości, zwłaszcza w branży technologicznej. Po drugiej stronie stoją organizacje reprezentujące twórców, które chciałyby wręcz zaostrzyć propozycję. Prawnicy podkreślają, że ustawodawca musi poszukać złotego środka, który jednocześnie nie zaszkodzi rozwojowi technologii.
Inga Stawicka
13.03.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważa przesunięcie daty wejścia w życie przepisów mających przeciwdziałać tzw. patodeweloperce. Decyzja ma zostać podjęta w tym tygodniu. To efekt licznych apeli, jakie wpływają do tego resortu. Samorządy, inwestorzy oraz eksperci zgodnym chórem twierdzą, że potrzeba więcej czasu na dostosowanie się do nowych rozwiązań.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.03.2024
Budownictwo