Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im się swobodnie rozwijać, a udogodnienia wprowadzone w ramach Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji dla Biznesu, aczkolwiek potrzebne, w przypadku firm rodzinnych nie w pełni się sprawdzają - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Krzysztof Sobczak
02.01.2019
CIT Prawo gospodarcze

NSA: Przygotowany przez inwestora raport trzeba zweryfikować

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Inwestor zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań. W tym celu przygotował raport, który został uznany przez organy administracji publicznej i WSA jako podstawowy dowód w postępowaniu. Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który podkreślił, że nie zwalniało to ich od dokonania własnej oceny.
Dorian Lesner
02.01.2019
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele zostały zaostrzone - handel jest dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
Krzysztof Sobczak
01.01.2019
Rynek i konsument
Wyrok w sprawie Fashion ID będzie miał wpływ również na wszystkich administratorów stron internetowych korzystających z oprogramowania podmiotów trzecich pobierających dane osobowe osób odwiedzających te strony. Istotna będzie przede wszystkim podstawa przetwarzania danych - pisze Krzysztof Szura, radca prawny w kancelarii NGL Wiater.
Krzysztof Szura
01.01.2019
RODO
Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy o krajowej sieci monitoringu środowiska i centralnym laboratorium badawczym. Natomiast już od sierpnia 2018 r. inspektorzy mogą prowadzić kontrole przez całą dobę i bez wcześniejszego zawiadomienia.
Dorian Lesner
01.01.2019
Środowisko
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o biopaliwach, zawierającą techniczną zmianę przepisów dotyczących opłaty emisyjnej, która zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.
Krzysztof Sobczak
31.12.2018
W tym roku polski parlament uchwalił rekordową liczbę 274 ustaw, czyli o 62 więcej niż w 2017 roku. Jednak jakość tych przepisów budzi poważne zastrzeżenia prawników. Sejm często przyjmuje te akty bez konsultacji, z krótkim vacatio legis i uchwala w tempie ekspresowym. Również Senat zwykle szybko i często bez żadnych uwag je zatwierdza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2018
Prawo gospodarcze
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 4 grudnia uznał, że umieszczenie w artykule internetowym hiperlinków prowadzących do treści, które zostały później uznane przez sąd za zniesławiające, nie sprowadzają się do automatycznej odpowiedzialności za zniesławienie po stronie autora lub wydawcy artykułu internetowego.
Katarzyna Warecka
31.12.2018
Prawo cywilne
Z dowodów nie wynikało, by pracodawca wypłacił pracownikowi należności z tytułu podróży służbowych. Nie można było więc tego ustalić jedynie w oparciu o praktykę innych sądów pracy w podobnych sprawach - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
31.12.2018
Prawo pracy
Ponad 3 tysiące firm produkujących, bądź sprzedających kosmetyki, czekają duże zmiany. Na podstawie wchodzącej w życie od 1 stycznia ustawy będą im groziły wysokie kary za wprowadzanie na rynek produktów, które nie spełniają norm oraz za niezgłoszenie działań niepożądanych do nowo powstałego rejestru.
Jolanta Ojczyk
31.12.2018
Prawo gospodarcze
Pod pozorem krytyki i ochrony godności zawodu nie można pomawiać konkurencji o zachowania, które godzą w dobre imię przedsiębiorcy i jego reputację. Te dobra mają dla przedsiębiorcy wymierną wartość, dlatego w razie ich naruszenia zadośćuczynienie musi uwzględniać również tę okoliczność orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Marek Sondej
31.12.2018
Prawo gospodarcze
Od stycznia 2019 roku trzeba będzie informować fiskusa o stosowanych rozwiązaniach podatkowych. Wymóg ten nakłada unijna dyrektywa, jednak Polska wprowadziła przepisy o wiele bardziej restrykcyjne.
Krzysztof Koślicki
31.12.2018
Ordynacja CIT PIT

Reforma kpc to szansa dla rozwoju mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jesteśmy w przededniu zmian w kodeksie postępowania cywilnego, które przewidują ogromny rygor proceduralny w sprawach gospodarczych. Rosną ryzyka związane z prowadzeniem procesu w nowej formule. Reforma procedury cywilnej to znakomita szansa do zmian dotyczących mediacji - twierdzi Maciej Bobrowicz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W przepisach rozporządzenia w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego brakuje podstaw prawnych. Wynika to z wejścia w życie nowego Prawa wodnego i ustawy o produktach biobójczych. Lukę ma wypełnić nowe rozporządzenie.
Dorian Lesner
31.12.2018
Środowisko Administracja publiczna
Podpis składany na tablecie przy odbiorze przesyłek może zostać zaliczony do danych biometrycznych i jako taki podlega szczególnej ochronie. Dlatego Adam Bodnar zapytał prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jakie są potencjalne zagrożenia z tym związane.
Jolanta Ojczyk
30.12.2018
RODO
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną. Poinformował o tym w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Sejm uchwalił ustawę w piątek, a Senat poparł ją bez poprawek w nocy z piątku na sobotę.
Krzysztof Sobczak
30.12.2018
Domowe finanse Akcyza
100 procent energii trafi na giełdę. Takie zmiany wprowadza nowelizacja prawa energetycznego. Zdaniem resortu energii, obligatoryjna sprzedaż na giełdzie ograniczy ewentualne wzrosty cen energii na rynkach hurtowych.
Jolanta Ojczyk
30.12.2018
Prawo gospodarcze
Z 20 do 5 zł parlament obniżył akcyzę za jedną megawatogodzinę. Dodatkowo obniżone będą opłaty przejściowe. Chodzi o ograniczenie podwyżek cen prądu dla jego wszystkich odbiorców, w tym samorządów i firm. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
29.12.2018
Domowe finanse Akcyza
Z danych portalu obligacje.pl wynika, że w 2018 r. wartość publicznych emisji spadła o połowę. W przyszłym roku ten wynik może być jeszcze gorszy - to przez zmiany w prawie. Wszystkie emisje będą musiały być rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Eksperci uważają, że wzrosną koszty emisji, zwłaszcza dla małych i średnich firm.
Jolanta Ojczyk
29.12.2018
Finanse
Po 1 stycznia 2019 roku starosta nada rygor natychmiastowej wykonalności każdej decyzji zobowiązującej właściciela do udostępnienia nieruchomości na czas usunięcia awarii czy remontu gazociągu, wodociągu, linii energetycznej. Właściciele ziemi nie będą mogli wstrzymać prac nawet wówczas, gdy zaskarżą tę decyzję.
Jolanta Ojczyk
29.12.2018
Budownictwo
Inspekcja działa prawidłowo, jednak większość Polaków nie wie, czym się zajmuje ani nie rozróżnia instytucji konsumenckich - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego pracy Inspekcji Handlowej.
Krzysztof Sobczak
28.12.2018
Rynek i konsument
Przyjęte opłaty za usunięcie pojazdów z dróg oraz ich przechowywanie na parkingach strzeżonych były znacznie wyższe niż rzeczywiste koszty realizacji tego zadania. Uzyskana nadwyżka miała sfinansować etaty w magistracie i straży miejskiej. Działanie to stanowiło przekroczenie delegacji ustawowej – uznał WSA we Wrocławiu.
Dorian Lesner
28.12.2018
Finanse samorządów
W zarządach spółek nie będą mogli zasiadać skazani za przekupstwo lub płatną protekcję. Taką zmianę przewiduje najnowsza wersja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W projekcie pojawił się też, a potem szybko zninąkł, przepis o odpowiedzialności członków rad nadzorczych.
Jolanta Ojczyk
28.12.2018
Prawo gospodarcze
Od 1 stycznia 2019 roku każdy, kto wykonuje pracę zarobkową, będzie miał prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Związkowcem będzie mógł więc zostać i samozatrudniony, i zleceniobiorca. Zmienią się też uprawnienia zakładowej organizacji związkowej i pojawią się nowe narzędzia prawne do sprawdzania liczebności związku.
Agnieszka Matłacz
28.12.2018
Prawo pracy
W porządku obrad znalazł się jeden projekt - rządowa propozycja nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wejście w życie projektowanych rozwiązań pozwoli na obniżenie rachunków o ponad 3,5 miliarda złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.12.2018
Rynek i konsument
W Unii Europejskiej trwają prace na rzecz etycznego i prawnego uregulowania rozwoju sztucznej inteligencji. Trwają właśnie konsultacje projektu wytycznych w tej sprawie. W Polsce koordynuje je Ministerstwo Cyfryzacji.
Krzysztof Sobczak
27.12.2018
Nowe technologie

Jak przejść na mały ZUS – krok po kroku

Ubezpieczenia społeczne Finanse
Przedsiębiorcy chcący opłacać niższe składki od początku 2019 roku, mają siedem dni na zawiadomienie ZUS-u o zmianie tytułu ubezpieczenia. To oznacza, że prowadzący działalność, muszą złożyć zgłoszenie do 8 stycznia.
Jolanta Ojczyk
27.12.2018
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Firmy oferujące vouchery, karty zakupowe i paliwowe, od 20 grudnia mają obowiązek monitorowania wysokości dokonanych nimi transakcji. Gdy przekroczy ona 1 mln euro, muszą o tym powiadomić Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja właśnie wydała komunikat w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
27.12.2018
Finanse
Gdy dłużnik ma do spłacenia wiele długów, wierzyciel może zdecydować, w poczet którego zaliczy otrzymane świadczenie - twierdzi adwokat Grzegorz Prigan.
Grzegorz Prigan
27.12.2018
Domowe finanse Prawo gospodarcze
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby uznał, że osobista odpowiedzialność finansowa udziałowca i członka zarządu spółki kapitałowej za długi zaciągnięte przez tę spółkę nie stanowiła naruszenia prawa skarżącego do poszanowania jego mienia.
Katarzyna Warecka
27.12.2018
Spółki Prawo gospodarcze