Handel ma obowiązek oznaczania świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia, a tymczasem okazuje się, że w sklepach można kupić „polski” czosnek z Egiptu, a "polską" cebulę jednocześnie z kilku krajów. Inspekcja Handlowa wykryła takie nieprawidłowości w prawie co trzecim z kontrolowanych sklepów.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
„Trendy cywilizacji informacyjnej. Nowy technototalitarny porządek świata” - to temat książki autorstwa prof. Jacka Janowskiego, która została nagrodzona w organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne konkursie na najlepszą polską książkę informatyczną 2019 roku.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Rynek i konsument Prawo AI
Zgoda na instalowanie ciasteczek nie jest ważna, jeśli została udzielona za pomocą domyślnie zaznaczonego okienka wyboru – tak uznał w ogłoszonym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto wskazał, że internauta powinien wiedzieć, jak długo pliki cookies będą działać.
Jolanta Ojczyk
01.10.2019
Prawo AI RODO
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy (w przeciwnym wypadku świadectwo pracy wydawane jest wyłącznie na wniosek pracownika).
Pietruszyńska Katarzyna
01.10.2019

Biznes martwi się nadprodukcją prawa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ograniczenie zmian wprowadzanych w prawie powinna być naczelną zasadą w procesie stanowienia prawa – uważają Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak zaważają, ta zasada jest od wielu lat postulowana i obiecywana przez polityków, ale jej przekucie na praktykę nadal stanowi problem.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dla przedsiębiorców szukających pomocy pierwszym punktem wsparcia są zwykle księgowe. Do prawnika idą, kiedy spór jest na ostrzu noża i sami nie są już w stanie go rozwiązać. Ich zdaniem pomoc prawna jest droga i co ważniejsze nie zawsze dobrej jakości. Tak wynika z raportu „Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorstw”.
Jolanta Ojczyk
01.10.2019
Prawnicy Małe i średnie firmy

Deklaracja arbitra - arbitrzy chwalą, ale niezbyt chętnie podpisują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Deklaracja Arbitra ma pomóc w ujednoliceniu standardów w arbitrażu i wspomóc jego klientów - przedsiębiorców, by mogli sprawdzić, kto ją podpisał i tym samym zobowiązał się do przestrzegania zasad. Mimo jednak, że od jej ogłoszenia minęły trzy miesiące podpisało ją tylko kilkudziesięciu prawników.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Burnos: Biegli rewidenci czasami mogą pominąć standardy zawodowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Usługi pokrewne, takie jak sporządzenie sprawozdania finansowego czy sprawdzenie działania kontroli wewnętrznych w obszarze rozliczeń podatkowych, mogą lecz nie muszą być wykonywane zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Wszystko zależy od przepisów albo od uzgodnień firmy audytorskiej z klientem – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.
Krzysztof Koślicki
01.10.2019
Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Nie ma odwrotu od elektronizacji zamówień publicznych. Od stycznia 2021 roku wszystkie przetargi będą musiały odbywać się przez specjalną platformę. Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych e-oferty nie będą musiały być otwierane publicznie. Są jednak wątpliwości, czy to nie ograniczy ważnej w tej dziedzinie zasady jawności.
Jolanta Ojczyk
30.09.2019
Zamówienia publiczne Budownictwo
Opakowanie wytworzone ze styropianu to opakowanie z tworzywa sztucznego, a odpad z niego powstały to odpad opakowaniowy z tworzywa sztucznego.
Paweł Sosnowski
30.09.2019
Środowisko
Coraz częstsze są przypadki nadużycia weksla w obrocie gospodarczym ‒ ostrzegają prawnicy. Dlatego przedsiębiorcy powinni unikać wypisywania weksli in blanco lub ustalać sposób, w jaki może on zostać wypełniony. Już wystawionych nie mogą spuszczać z oka i odbierać, gdy tylko spełnią swoją rolę, albo gdy zmieni się umowa i sytuacja w biznesie.
Grażyna J. Leśniak
30.09.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Dzięki zabezpieczeniom klienci Neckermanna wracają planowo do Polski - poinformowała w sobotę Polska Izba Turystyki. I dodała, że firma Neckermann Polska posiadała odpowiednie gwarancje ubezpieczeniowe i odprowadzała składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Krzysztof Sobczak
29.09.2019

Adwokaci i przedsiębiorcy dyskutowali o prawnych aspektach biznesu

Prawnicy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Blisko pół tysiąca prawników i przedsiębiorców z całego kraju wzięło udział w zorganizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców debacie „Adwokat dla przedsiębiorcy" na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.
Krzysztof Sobczak
27.09.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Administracja dostaje narzędzia do transformacji cyfrowej

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo AI
Konkursowa platforma dla innowatorów, cyfrowa piaskownica administracji, zapewnienie usług chmurowych, sklep z aplikacjami - to cztery narzędzia transformacji cyfrowej, z których będzie mogła korzystać administracja publiczna. Ich powstanie ogłosił w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski. 
Krzysztof Sobczak
27.09.2019
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo AI

Efekt domina po upadłości Thomasa Cooka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Spółka Neckerman Polska jeszcze kilka dni temu uspokajała, że nie dotyczą jej kłopoty firmy Thomas Cook, od której jest zależna. Tymczasem też musiała ogłosić niewypłacalność, co niesie dotkliwe skutki nie tylko dla turystów przebywających właśnie na wakacjach, ale także dla innych klientów oraz dla agentów, dostawców itp. - pisze Kaja Buczkowska
Kaja Buczkowska
27.09.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu. Jeżeli jednak prowadzą niezależną działalność gospodarczą - nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert. Jeśli to zrobią, UOKiK może ich ukarać. Tak zrobił w przypadku małżeństwa, którego firmy startowały w przetargu Poczty Polskiej.
Jolanta Ojczyk
27.09.2019
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Projekt - jakie uszczuplenie, taka kara grzywny

Podatki i opłaty lokalne Akcyza Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów chce, by wszyscy, którzy dopuszczą się uszczuplenia należności publicznoprawnej byli karani grzywną, której minimalna wysokość będzie odpowiadała co najmniej uszczuplonej należności. To koniec miarkowania kary przez sądy. Odtąd kara ma być dolegliwa, żeby zniechęcała do popełniania nie tylko przestępstw, ale i wykroczeń skarbowych.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2019
Podatki i opłaty lokalne Akcyza Prawo gospodarcze
Wpłaty na rachunki wirtualne przypisane do rachunku rozliczeniowego będą traktowane jak wpłaty na rachunek rozliczeniowy, który podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Natomiast same rachunki wirtualne nie będą podlegały obowiązkowi zgłaszania do urzędu w celu ich zamieszczenia w wykazie ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2019
VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły pierwsze zgłoszenia o nieprawidłowościach przy tworzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dotyczą nakłaniania pracowników do rezygnacji z dodatkowego oszczędzania w programie. Skarg może być o wiele więcej, kiedy PPK wejdzie do małych firm. W ich przypadku rezygnacja całej załogi oznacza uniknięcie prowadzenia PPK, a to dla przedsiębiorstw istotne oszczędności.
Paweł Żebrowski
27.09.2019
Prawo pracy PPK
Nawet po upływie okresu obowiązywania zakazu konkurencji pracodawca może wnieść pozew przeciwko byłemu pracownikowi, który pozyskał, ujawnił i wykorzystał tajemnice przedsiębiorstwa - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie prokurenta firmy marketingowej, który opuścił ją wraz z bazą klientów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.09.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument

Kolejne sądy unieważniają umowy o tzw. polisolokaty

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Osoby, które straciły duże pieniądze na tzw. polisolokatach, mogą powalczyć o ich odzyskanie. Zapadają już kolejne wyroki - ostatnio w Krakowie i Wolsztynie - które potwierdzają, że umowy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym były nieważne. Dla ubezpieczycieli to nie jest dobra informacja.
Jolanta Ojczyk
27.09.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Przez debiut giełdowy zwiększyliśmy rozpoznawalność marki DWF, co pomogło nam zdobyć nowych klientów i pokazać jak chcemy zmieniać rynek usług prawniczych. Obecnie nie można pozwolić sobie na pozostanie przy tradycyjnym modelu świadczenia usług - twierdzi Andrew Leaitherland, prezes DWF Group.
Jolanta Ojczyk
27.09.2019
Prawnicy Rynek

Nowe prawo zamówień do podpisu prezydenta

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Wzmocnienie pozycji wykonawców i podwykonawców w procesie zamówień, a także zwiększenie zainteresowania polskich firm udziałami w przetargach publicznych - to niektóre z zmian w przyjętej w czwartek bez zmian przez Senat nowej ustawie Prawo zamówień publicznych. Ustawa wymaga jeszcze tylko podpisu prezydenta.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

UOKiK i KNF: Uwaga na inwestycje w apart- i condohotele

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Brak rachunków powierniczych zabezpieczających pieniądze konsumentów oraz wątpliwości co do rzetelności obietnic wysokich zysków i ryzyka towarzyszącego przedsięwzięciom, to czynniki związane z inwestowaniem w pokoje w apart- i condohotelach. Ostrzegają przed tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Komisja Nadzoru Finansowego.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi pozew cywilny wobec właściciela Elektrowni Bełchatów. Domaga się zaprzestania spalania węgla brunatnego do 2035 r. lub redukcji emisji CO2 do zera.
Agnieszka Matłacz
26.09.2019
Środowisko

Luka w prawie - sądy zwracają nieopłacone wnioski o uzasadnienie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Do 7 listopada, kiedy wejdą w życie kolejne zmiany w przepisach o kosztach sądowych, wnioski o uzasadnienie wyroku nieopłacone przez profesjonalnych pełnomocników są przez sądy zwracane. Jeśli pełnomocnik nie wniesie opłaty w ciągu siedmiu dni, nie dostanie uzasadnienia.
Jolanta Ojczyk
26.09.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Przedsiębiorca nie może być z góry pozbawiany praw konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Utarła się praktyka, że jeśli ktoś bierze fakturę na firmę, to automatycznie jest pozbawiony ochrony konsumenckiej. Nikt nie weryfikował, czy zakup jest związany z charakterem prowadzonej działalności. Za sprawą nowelizacji Kodeksu cywilnego to się zmieni, z korzyścią dla prowadzących działalność jednoosobową - mówi Wojciech Paluch
Jolanta Ojczyk
26.09.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Dr Kłosowski: Specyfika usług prawnych nie może blokować rozwoju metod marketingu

Prawnicy Strefa aplikanta Prawo AI Małe i średnie firmy
Warto kultywować dobrze pojętą tradycję i kulturę zawodów prawniczych i ich samorządów, ale muszą one zdobyć się też na pewną elastyczność w zakresie relacji z rynkiem, w tym na więcej swobody w odniesieniu do korzystania z nowych technologii informatycznych w marketingu - twierdzi dr Andrzej Kłosowski.
Krzysztof Sobczak
26.09.2019
Prawnicy Strefa aplikanta Prawo AI Małe i średnie firmy
W środę 25 września, w godzinach porannych biuro podróży Neckermann Polska złożyło w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. To konsekwencja wcześniejszego bankructwa wielkiego brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, którego spółką zależną jest Neckermann.
Krzysztof Sobczak
25.09.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Administracja publiczna

UOKiK sprawdza rabaty wymuszane przez Biedronkę na dostawcach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dostawcy Biedronki zmuszani są do udzielania tej sieci specjalnych rabatów, ale nie znają ich wysokości i są o tym informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest to nadużywanie pozycji silniejszego w relacjach handlowych.
Krzysztof Sobczak
25.09.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy