Skoro pełnomocnikiem spółki została wyznaczona osoba fizyczna, to musiały do niej mieć zastosowanie przepisy dotyczące doręczeń korespondencji przewidziane dla osób fizycznych. Jeśli zastosowano inne przepisy, doręczenie jest nieskuteczne i w konsekwencji termin zwrotu VAT nie został skutecznie przedłużony. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.
Wiesława Moczydłowska
13.02.2020
VAT Doradca podatkowy Spółki
Jedynie stuprocentowe wykorzystywanie samochodu w firmie daje prawo do pełnego odliczenia VAT. Fakt, że pracownik ma obowiązek parkowania pojazdu koło domu i zakaz prywatnych podróży to jednak za mało. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że ponieważ nie da się udowodnić, że zatrudniony nie korzysta z auta dla własnych celów, firma nie odliczy więc całego VAT.
Krzysztof Koślicki
13.02.2020
VAT
Postęp technologiczny zmusza ustawodawcę do związanych z tym zmian wprawie, a to z kolei wymaga dostosowywania się firm i obywateli do nowych warunków. W efekcie także kancelarie muszą dostosowywać model świadczenia usług prawnych do zmieniających się potrzeb klientów - pisze Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarią PwC Legal
Cezary Żelaźnicki
12.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości LegalTech
Faktura korygująca musi dotrzeć do odbiorcy, a ten musi potwierdzić jej otrzymanie. Bez tego wystawca dokumentu nie skoryguje rozliczeń VAT. Przepisy nie precyzują jednak, o jakie dowody chodzi. Najnowsza interpretacja wskazuje, że fiskus zaakceptuje każdy rodzaj potwierdzenia. Otrzymanie faktury to jednak coś innego niż zapoznanie się z jej treścią.
Krzysztof Koślicki
12.02.2020
VAT Rachunkowość
Fundusze przeznaczone w 2019 roku na likwidację białych plam w transporcie lokalnym zostały wykorzystane tylko w kilku procentach i podobnie będzie prawdopodobnie w tym roku. Słabym punktem programu jest brak zdolności i motywacji samorządów do angażowania się w te przedsięwzięcia. Rząd mówi wiec o konieczności zmian, między innymi o większych dopłatach.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.02.2020
Samorząd terytorialny
Co piąty wykonawca spóźnia się ze złożeniem oferty z powodu problemów z funkcjonowaniem platformy zakupowej. Niedostępność najczęściej dotyczy miniPortalu, na którym przetargi ogłasza blisko połowa zamawiających. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych, który deklaruje usprawnianie tego systemu.
Jolanta Ojczyk
12.02.2020
Zamówienia publiczne

Sprawozdawczość przytłacza polskie firmy

Spółki Małe i średnie firmy
Mikroprzedsiębiorstwo, a zatem zatrudniające mniej niż 10 pracowników, przesyła do różnych urzędów 31 formularzy rocznie. Średniej wielkości firma już 208. Pomimo prób ograniczenia sprawozdawczości, przez ostatnie pięć lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Grant Thornton.
Jolanta Ojczyk
11.02.2020
Spółki Małe i średnie firmy
Możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności - określają przyjęte we wtorek przez rząd Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich. 
Krzysztof Sobczak
11.02.2020
Finanse samorządów Finanse Prawo europejskie
Minister Aktywów Państwowych powołał Komisję do spraw reformy nadzoru właścicielskiego. Jej zadaniem będzie przygotowanie prawa koncernowego, zasad informowania wspólników lub akcjonariuszy o informacjach, a także określenia kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków.
Jolanta Ojczyk
11.02.2020
Spółki
Związek Banków Polskich postuluje, by minister finansów zaproponował znowelizowanie ustawy o kredycie konsumenckim. Według związku jej obecny kształt wyłącza prowizje z kosztów, które należą się do zwrotu konsumentowi, który wcześniej spłacił zobowiązanie.
Jolanta Ojczyk
11.02.2020
Rynek i konsument

RPO ostro krytykuje banki za niestosowanie wyroków TSUE

Rynek i konsument Prawo europejskie Kredyty frankowe
Rzecznik Praw Obywatelskich nie zostawił na Związku Banków Polskich suchej nitki. Zarzuca mu, że nie stara się, by banki traktowały konsumenta jak równego sobie partnera-kontrahenta. Podkreśla, że nie można akceptować stanowiska, że orzeczenia TSUE nie powinny być powszechnie stosowane, a wykładnia TSUE wiąże wyłącznie sąd, który zadał mu pytanie.
Jolanta Ojczyk
11.02.2020
Rynek i konsument Prawo europejskie Kredyty frankowe
Administrator i podmiot przetwarzający, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo danych przetwarzanych w systemach komputerowych, powinni zapewnić aktualne oprogramowania oraz regularne testowanie środków bezpieczeństwa - ostrzega UODO. Tymczasem z raportu Gemius wynika, że blisko 40 proc. komputerów korzysta z systemów już nieaktualizowanych.
Jolanta Ojczyk
11.02.2020
RODO
Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.02.2020
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, ale nie pracodawca – twierdzą Urząd Ochrony Danych Osobowych i resort pracy. Eksperci są innego zdania. Uważają, że dbałość o bezpieczeństwo pracy pozwala pracodawcom na weryfikację stanu trzeźwości pracownika i jego zdolności do pracy. I to nie tylko przed i po pracy, ale także w trakcie.
Grażyna J. Leśniak
11.02.2020
Policja Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy RODO

Czat ze skarbówką zawieszony na czas rozliczeń PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Rozliczenie rocznego PIT ciągle nie jest proste. Podatnicy, którzy napotykają tu na wiele problemów i wątpliwości, dotychczas rozwiązań mogli szukać na czacie prowadzonym przez Krajową Informację Skarbową. W tym roku działanie czatu zostało zawieszone – do 5 maja. Sezon rozliczeń podatku kończy się jednak 30 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
11.02.2020
Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Działania samorządów są skoncentrowane na tym, jak zagospodarować, czy „pozbyć się” odpadów zmieszanych, a nie jak zmniejszyć ich ilość poprzez usprawnienie segregacji i selektywnej zbiórki u źródła. Czyli zupełnie odwrócone proporcje i hierarchia - mówi Paweł Głuszyński, ekspert w zakresie gospodarki odpadami, przeciwnik budowy spalarni odpadów.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.02.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
19 lutego Komisja Europejska przedstawi pakiet strategii w obszarze sztucznej inteligencji i przepływu danych przemysłowych, a w drugiej połowie roku ma opublikować tzw. Kodeksu Usług Cyfrowych. W pierwszej kolejności dane mają zasilać europejską gospodarkę, a nie firmy spoza UE. Co z podatkiem cyfroym wciąż nie wiadomo.
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Nowe technologie RODO
UOKiK uważa, że Polkomtel powinien oddawać konsumentom niewykorzystane pieniądze, gdy minie ważność konta na kartę. Za to, że zatrzymuje pieniądze prezes nałożył na spółkę 20 mln zł kary. Urząd prowadzi jeszcze postępowania wobec sOrange Polska, P4 oraz T-Mobile Polska.
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Rynek i konsument
Powołany ma być Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma poprawić skuteczność i efektywność ochrony nabywców lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Projekt nowelizacji odpowiednich ustaw został już zaakceptowany przez przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
10.02.2020
Rynek i konsument Budownictwo
Senat wprowadził 22 poprawki do nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, za sprawą której mają zostać powołane specjalne sądy do spraw własności intelektualnej, z wyspecjalizowanymi sędziami. Pojawią się też nowe instytucje prawne, które ułatwią prowadzenie spraw. Nowela przewiduje 'przy okazji" zmiany w kodeksie spółek handlowych.
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Prawo cywilne
Działania przedsiębiorstw zobligowanych ustawowo do zwiększania efektywności energetycznej (głównie sprzedających energię elektryczną, ciepło czy gaz ziemny odbiorcom końcowym) przynoszą efekty i doprowadziły do zaoszczędzenia niemal 564 tys. ton energii w ciągu dwóch lat - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Agnieszka Matłacz
10.02.2020
Prawo gospodarcze

Elektroniczny projekt budowlany może zmienić publiczne inwestycje

Zamówienia publiczne Budownictwo Nowe technologie
Podczas prac nad nowelizacją prawa budowlanego pojawiły się poprawki, które wprowadzały możliwość złożenia fakultatywnie projektu w wersji elektronicznej. Zostały odrzucone. To jednak nie oznacza, że cyfryzacja nie zawita do budownictwa. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem cyfryzacji do inwestycji publicznych.
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Zamówienia publiczne Budownictwo Nowe technologie
W Polsce jest ponad 100 tys. dronów. Ich użytkowników czekają duże zmiany, ponieważ od lipca wielu z tych, którzy chcieliby latać dronem, również kupionym w markecie, będą podlegali obowiązkowej rejestracji. A odejście do podziału na rekreacyjne i komercyjne loty statkami bezzałogowymi to tylko niewielki fragment zmian, o których mówią Magdalena Ostrihansky i Maciej Szmigiero
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Nowe technologie Prawo europejskie
UOKiK nałożył 1,4 mln zł kary na spółkę Brother za narzucanie sklepom internetowym minimalnych ceny sprzedaży drukarek. Po raz pierwszy kara została obniżona, bo firma dobrowolnie jej się poddała. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu zamierza intensywnie przeciwdziałać tego typu praktykom w sektorze e-commerce.
Jolanta Ojczyk
08.02.2020
Ochrona konkurencji
Wpływ opinii konsumentów na sprzedaż w internecie jest bardzo istotny i dlatego powinny być prawdziwe. Może w tym pomóc nowa dyrektywa unijna, która wyraźnie zakazuje zamieszczania fałszywych opinii i i płacenia za nie, a także wprowadzania w błąd, co do mechanizmów weryfikowania prawdziwości opinii
Katarzyna Menszig-Wiese Wasilewski Piotr
08.02.2020
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Urzędu Skarbowego wobec przedsiębiorcy, który nie został skutecznie powiadomiony o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zrobił to po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, którego zdaniem organ działał w tym przypadku instrumentalnie.
Krzysztof Sobczak
07.02.2020
Ordynacja CIT Małe i średnie firmy
Organizacje przedsiębiorców i banki proponują, by w podatku bankowym do podstawy jego wyliczania nie byłyby uwzględniane aktywa przeznaczane na kredyty inwestycyjne dla przedsiębiorców. Minister finansów Tadeusz Kościński mówi, że to "bardzo ciekawy" pomysł.
Krzysztof Sobczak
07.02.2020
Prawo gospodarcze

Rewolucyjna zmiana zasad w lubelskim e-sądzie

Prawo cywilne RODO Zmiany w k.p.c.
Doręczenie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym na adres zameldowania zawsze będzie skuteczne. W przypadku braku podstaw do jego wydania, e-sąd umorzy postępowanie. Sprawa nie trafi więc bezpośrednio do sądu powszechnego. Masowi wierzyciele będą musieli na nowo wnieść pozew. Takie zmiany od 7 lutego wprowadzi nowela kodeksu postępowania cywilnego.
Jolanta Ojczyk
07.02.2020
Prawo cywilne RODO Zmiany w k.p.c.
Premier Boris Johnson zapowiedział, że Wielka Brytania opracuje własne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Jeśli będą bardziej elastyczne niż RODO, mogą przyciągnąć do Londynu firmy technologiczne, inwestujące w rozwój sztucznej inteligencji. Co do zasady jednak firmy będą musiały zmierzyć się z kolejnym porządkiem prawnym.
Jolanta Ojczyk
07.02.2020
RODO Prawo europejskie
Wielka Brytania chce zawrzeć umowę z Unią Europejską na wzór współpracy z Kanadą. Podpisanie takiego dokumentu zniesie m.in. bariery w handlu niektórymi towarami i wpłynie na sektor usług takich jak transport, komunikacja czy usługi pocztowe. Ograniczy też stosowanie ceł, ale utrudni rozliczenia podatkowe i zwiększy obowiązki dokumentacyjne.
Krzysztof Koślicki
07.02.2020
CIT VAT Doradca podatkowy Brexit