Otrzymanie subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju nie wyklucza otrzymania przez przedsiębiorcę pomocy de minimis, czy innej. Wsparcie z PFR liczy się tylko do limitu 800 tys. euro pomocy udzielonej na walkę ze skutkami epidemii koronowirusa, ale należy sumować pomoc dla wszystkich podmiotów powiązanych. Tak wynika z wyjaśnień prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Jolanta Ojczyk
02.11.2020
Koronawirus a prawo
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w poniedziałek projekt zmian w akcyzie. Do limitu wyprodukowanego piwa, będącego warunkiem ulgi w akcyzie, z której korzystają małe, niezależne browary, nie będzie wliczana ilość usługowo rozlanego przez nie piwa pochodzącego od innych producentów. Dzięki temu z ulgi skorzysta więcej producentów piwa.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
Akcyza Rachunkowość
Resort finansów przygotował aplikację e-mikrofirma, która umożliwia obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją. Logowanie do serwisu odbywa się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Wcześniej MF udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
VAT Rachunkowość

UOKiK ściga propagowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Namawianie konsumentów do udziału w „projekcie” w roli „inwestora” w systemie sprzedaży w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści materialnych, które są uzależnione przede od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów, to działanie na niekorzyść interesów konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
02.11.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Mnóstwo przepisów o VAT niezgodnych z prawem unijnym

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Aż 70 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez Trybunał Sprawiedliwości UE jest korzystnych dla podatników. Głównie dlatego, że przepisy ustawy o VAT w wielu miejscach cały czas są niezgodne z regulacjami unijnymi. Wynika to albo z braku implementacji dyrektyw, albo z błędów w ich wdrożeniu. Problem jednak w tym, że podatnicy nie mogą bezpośrednio kierować skarg do unijnego sądu, a złe przepisy cały czas obowiązują.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Sejm nie poparł poprawki Senatu wykreślającej z tzw. ustawy antycovidowej przepis, który pozwala pozbawić przedsiębiorców pomocy publicznej za naruszenie obostrzeń. Żaden z posłów nie stanął w obronie firm, choć apelował o to rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Biuro Legislacyjne Sejmu też nie zgłosiło uwag do artykułu, który pozwala nie przyznać firmie milionów złotych na podstawie... nieprawomocnej decyzji.
Jolanta Ojczyk
02.11.2020
Koronawirus a prawo
Jest szansa na rozwiązanie problemu unikania opodatkowania przez firmy, które mają na swoim terenie choćby fragment infrastruktury kolejowej, np. bocznice. Resort infrastruktury przygotował projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak zaproponował poszerzenie katalogu zwolnień z podatku od nieruchomości, na co samorządowcy nie dawali zgody.
Hanna Hendrysiak
02.11.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca, który odnotował straty po decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy, będzie musiał wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Co najmniej 50 krzaków daje szanse na wsparcie finansowe od ARiMR.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2020
Będzie nowa ustawa futerkowa, a ta, której projekt dotychczas procedowano, nie będzie rozpatrywana przez Sejm - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Wcześniej wstrzymano rozpatrzenie przez Sejm kilkudziesięciu poprawek Senatu do "piątki dla zwierząt".
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Małe i średnie firmy
Terenowe oddziały ARiMR i KOWR będą odkupować od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w związku z dniem Wszystkich Świętych. Z kolei koszty poniesione przez samorządy, które prowadzą podobną akcję, mają być refundowane z funduszu Covidoego - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Część samorządów już zapowiedziała pomoc.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy z branż poszkodowanych przez drugą falę pandemii sygnalizowali podczas spotkań w resorcie rozwoju, że mogą mieć problem ze spłatą subwencji finansowej. Nie mogą bowiem liczyć na jej umorzenie, gdy zwolnią pracowników albo zawieszą działalność. Tymczasem na skutek nowych obostrzeń nie mogą mieć innego wyjścia. W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany.
Jolanta Ojczyk
31.10.2020
Tarcza finansowa

Już obowiązują zmiany w planowaniu przestrzennym

Administracja publiczna Budownictwo
Ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego w skali całego kraju - to cel obowiązujących od soboty przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dzięki nim m.in. inwestor będzie mógł sprawdzić przez internet informację o przeznaczeniu potencjalnego terenu inwestycyjnego oraz jego otoczenia.
Krzysztof Sobczak
31.10.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do pracodawców prywatnych, by ci którzy mogą, pozwolili zatrudnionym pracować z domu. Ma to obniżyć poziom zachorowań, co pozwoli "odmrozić" w grudniu niektóre branże. Jednocześnie zapowiedział, że możliwe są kolejne obostrzenia. Premier zapowiedział też wprowadzenie nakazu pracy zdalnej dla administracji publicznej.
Jolanta Ojczyk
30.10.2020
Koronawirus a prawo
Firmy z branży turystycznej, które chcą uzyskać postojowe lub zwolnienie z ZUS muszą na dzień złożenia wniosku prowadzić jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 79.11 A lub 79.90A, a także przez poprzedni rok. Ci, którzy nie mieli właściwego kodu PKD nie spełniają jednego z istotnych warunków otrzymania pomocy.
Jolanta Ojczyk
30.10.2020
Świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej Porozumienia Zielonogórskiego nie akceptują aneksów do umów z Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. W opinii Federacji aneksy zawierają niedopuszczalne zapisy. - Ryzykujemy zdrowie i życie, a tymczasem stawia się nas pod ścianą. Na żadne ultimatum nie możemy się zgodzić - mówią przedstawiciele Porozumienia.
Katarzyna Redmerska
30.10.2020
Finansowanie zdrowia
Sobota 31 października jest ostatnim dniem, w którym przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe, jeżeli chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy 5.0 - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Krzysztof Sobczak
30.10.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Siedem lat temu, będąc badaczem naukowym Uniwersytetu w Oslo, zainspirowałem się reformą prawa handlowego przeprowadzoną w Norwegii w 1985 r. Dzisiaj wnioski cały czas są aktualne. Sejm zdecydował właśnie, że spółki komandytowe będą płacić CIT. Definicja komplementariusza wymaga jednak całkowitej zmiany – pisze dr Błażej Kuźniacki z Uczelni Łazarskiego.
Błażej Kuźniacki
30.10.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Skoro stowarzyszenie nie wykorzystuje nabytego samochodu do działalności gospodarczej, a tylko do działalności statutowej, to pojazd ten nie będzie stanowić środka trwałego dla celów podatkowych. Wydatki z nim związane nie będą też kosztem uzyskania przychodu. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
30.10.2020
CIT Rachunkowość
Pod koniec października można zaobserwować, że w sklepach pojawiły się różne artykuły związane z Halloween. Halloween to święto duchów, które jest obchodzone każdego roku 31 października. Nie jest to święto znane z tradycji polskiej, obchodzone jest głównie w USA oraz krajach anglosaskich, a jego głównym symbolem jest wydrążona dynia z otworami w kształcie twarzy i świecą w środku
Joanna Piłka
30.10.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W listopadzie firmy po raz pierwszy wyślą do skarbówki nowy jednolity plik kontrolny połączony z deklaracją VAT. Szczególnie problematyczne jest wykazywanie w nich transakcji z podmiotami powiązanymi - także rodzinnych. Resort finansów nie wprowadził żadnych limitów kwotowych. Każda więc sprzedaż, nawet o wartości złotówki, musi być weryfikowana i raportowana we specjalnym kodem.
Krzysztof Koślicki
30.10.2020
VAT Rachunkowość
Z oszczędności na czynszu za biuro Rzecznika Finansowego oraz kosztach administracyjnych stworzymy system informatyczny do obsługi indywidualnych spraw konsumentów. Pozwoli on także zorientować się szybko, kto narusza zbiorowe interesy konsumentów. Obecny system prawnej ochrony konsumentów jest rozdrobniony, a przez to nieefektywny. I to należy zmienić
Jolanta Ojczyk
30.10.2020
Rynek i konsument Rynek Finanse
W 2019 roku, a zatem przed pandemią, gdy urzędy jeszcze działały normalnie, czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy był dłuższy niż w poprzednich latach. Zaledwie 25 proc. decyzji dla inwestycji biurowych w miastach wojewódzkich została wydana w przepisowym terminie. Trochę lepiej było przy decyzjach o pozwoleniu na budowę.
Jolanta Ojczyk
30.10.2020
Budownictwo
ZUS od 15 października – na mocy tarczy turystycznej, umorzył składki na łączną kwotę ponad 23 mln zł. Wnioski organizatorów turystycznych do Turystycznego Funduszu Zwrotów opiewają zaś w sumie na: 209 380 088,45 zł. Zdaniem resortu rozwoju, to nieoceniona pomoc.
Jolanta Ojczyk
29.10.2020
Koronawirus a prawo
Ministerstwo Aktywów Państwowych wprowadza zmiany do projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Prawo.pl ustaliło, jakie nowe rozwiązania pojawią się w części dotyczącej grupy spółek. Najważniejsze dotyczą wyłączenia z grupy zależnych spółek publicznych i dodania prawa do wyjścia ze spółki mniejszościowych udziałowców. Projekt ma być przyjęty przez rząd w połowie listopada.
Jolanta Ojczyk
29.10.2020
Spółki
Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw z 5 października 2020 r. jest już na etapie uzgodnień sejmowych. Dokument zawiera szereg zmian dotyczących w szczególności zwiększenia uprawnień urzędników skarbowych – pisze Oskar Wala, menadżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.
Oskar Wala
29.10.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Minister finansów powołał w środę nowy skład rady do spraw przeciwdziałania unikaniu opodatkowania drugiej kadencji na lata 2020-2024. Odbyło się już pierwsze posiedzenie rady. Na jej przewodniczącego wybrany został dr Marcin Lachowicz. Środowisko naukowe ponownie reprezentuje prof. dr hab. Jadwiga Glumińska–Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego, doradca podatkowy.
Wiesława Moczydłowska
29.10.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Akceptacja przez sąd nakazu zapłaty przeciwko konsumentowi na podstawie samej tylko treści weksla przedstawionego przez przedsiębiorcę, bez kontroli treści umowy, mogłoby doprowadzić do powstania mechanizmu obejścia unormowań Dyrektywy 13/93 i zagroziłoby zbiorowym interesom konsumentów chronionym również przez Konstytucję - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wiele aktów prawnych, orzeczeń, interpretacji jest powszechnie dostępnych w publicznych źródłach. Tam jednak nie ma wersjonowania, zaznaczenia zmian, odesłań, możliwości dodania własnych notatek. Trudno też znaleźć komentarza ekspertów z danej dziedziny - pisze Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
29.10.2020
Compliance
Błąd medyczny popełniony przez lekarza weterynarii powinien być oceniany przez biegłego. Operacja ortopedyczna psa nie udała się, więc lekarze weterynarii mogą odpowiadać dyscyplinarnie, o ile zostaną powołane przekonujące dowody - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. I zaleciła powołanie nowego biegłego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2020
Prawo karne Zawody medyczne
Obowiązek odprowadzenia podatku u źródła bez możliwości zastosowania zwolnień i obniżonych stawek był odraczany już kilka razy. Aktualnie nie dotyczy on wypłat należności dokonywanych do 31 grudnia 2020 r. Niezależnie od tego resort finansów zapowiada gruntowną reformę opodatkowania u źródła. W rezultacie, na dwa miesiące przed nowym rokiem, firmy zupełnie nie wiedzą, co je czeka.
Krzysztof Koślicki
29.10.2020
CIT PIT