Awatar z małpką lub misiem, kawałek ciała Dody, a nawet miłość influencerki – a to wszystko w formie cyfrowych tokenów sprzedaje się za miliony złotych. Tymczasem nie gwarantuje to w żaden sposób możliwości realnego skorzystania z nabytku - nabywca NFT nie ma praw autorskich do utworu. Ma tylko certyfikat własności cyfrowej wersji.
Monika Sewastianowicz
22.01.2022
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce narzucić inwestorom i samorządom zasady budowy infrastruktury. Niektórzy deweloperzy potrafią wykazać się bowiem dużą kreatywnością. Zdarza się, że parking znajduje się kilometr od bloku, a budynek wielorodzinny jest podłączony do szamba. A gminy potrafią wymuszać na inwestorach realizację infrastruktury publicznej.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.01.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo

Administracja przechodzi na pracę zdalną - rozporządzenie opublikowane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Administracja publiczna przechodzi od poniedziałku na pracę zdalną, chyba że realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom i nie jest "zdalnie" możliwa. Obowiązek taki znalazł się w opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Krzysztof Sobczak
21.01.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Premier zapowiada zmiany w Polskim Ładzie i proponuje dwa systemy prawne

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek, że rząd przygotowuje zmiany w przepisach Polskiego Ładu. Jeśli zarabiający do 12,8 tys. zł stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r., czyli według starych zasad. Dodał, że ulgą dla klasy średniej objęci będą też np. emeryci i zleceniobiorcy.
Krzysztof Koślicki
21.01.2022
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Frankowicze walczą już nie tylko z bankami, ale też z państwem. Właśnie Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął pozew zbiorowy 400 osób, które twierdzą, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkodę poniesioną przez tych, którzy zawarli umowy objęte ryzykiem walutowym. A jeżeli uda się im dopiąć swego, to przetrą szlaki innym, a państwo wypłaci im miliardy złotych.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W sprawie z odwołania od decyzji organu rentowego o niepodleganiu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wartość przedmiotu zaskarżenia jest ustalana jako suma świadczeń z ubezpieczenia chorobowego za sporny okres, nie więcej niż za rok - taką uchwałę podjęło siedmioro sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2022
Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne

MF łagodzi zasady Polskiego Ładu, ale wbrew przepisom

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów wydało broszurę informacyjną. Wynika z niej m.in., że PIT-2 pracownicy mogą składać przez cały rok, w dowolnym momencie. Natomiast prawo do ulgi dla klasy średniej pracodawcy mają liczyć narastająco. W ten sposób ryzyko konieczności zwrotu ulgi będzie minimalne. Problem jednak w tym, że propozycje resortu nie mają żadnej podstawy w przepisach ustawy.
Krzysztof Koślicki
21.01.2022
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Wniosek o zatwierdzenie przygotowanej sprzedaży (przygotowanej likwidacji) czyli tzw. pre-pack, można złożyć w postępowaniu o ogłoszenie upadłości. Kwestią mogąca budzić wątpliwości jest ustalenie chwili, w której wniosek taki jest już niedopuszczalny - pisze dr Paweł Janda, sędzia oraz kierownik sekcji ds. upadłościowych i naprawczych Sądu Rejonowego w Rzeszowie.
Paweł Janda
21.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Senat rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości
Senat w czwartek jednomyślnie podjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Za głosowało 98 senatorów. Poprawki zmierzają m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu.
Grażyna J. Leśniak
20.01.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości
Zwalczanie nielegalnych treści w sieci, zapewnienie odpowiedzialności platform za ich algorytmy oraz poprawa moderacji treści - takie m.in. zasady zawierać ma nowe unijne prawo, którego projekt poparł w czwartek Parlament Europejski. Dalsze prace nad projektem prowadzone będą w drodze negocjacji z reprezentującą Radę UE francuską prezydencją.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Nowe technologie Prawo europejskie

WSA: Przedsiębiorca niesłusznie ukarany za otwarcie siłowni

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Sanepid nie miał prawa nałożyć na przedsiębiorcę prowadzącego siłownię administracyjnej kary pieniężnej na podstawie przepisów rozporządzenia - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Uchylił jednocześnie karę w wysokości 10 tys. zł nałożoną na prowadzącego siłownię w czasie lockdown-u.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminów poboru i przekazania zaliczek na PIT prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów, podczas gdy to właściwe ważny interes podatników legł u podstaw decyzji o przedłużeniu terminów pobrania nadwyżki zaliczki i jej przekazania do urzędu skarbowego – ocenia Ministerstwo Finansów w stanowisku opublikowanym w czwartek.
Grażyna J. Leśniak
20.01.2022
PIT Prawo pracy Polski Ład

UOKiK sprawdzi, czy ceny spadną po obniżce VAT

Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od pierwszego lutego. Podczas spotkania z branżą zapowiedział działania UOKiK i Inspekcji Handlowej, w tym stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Zmiana przepisów prawa podatkowego, która nastąpiła wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, wprowadziła wiele znaczących zmian również w ramach podatku CIT. Jedną z nich stanowi dodanie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych artykułu 24aa, który wprowadza nową formę opodatkowania - podatek od przerzucanych dochodów.
Sławomir Buszko
20.01.2022
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
W środę w Kancelarii Prezydenta RP odbyły się konsultacje kierownictwa KPRP oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. Kancelaria Prezydenta przedstawiła swoje uwagi dotyczące wprowadzanych przepisów. Dotyczyły one zarówno rozliczeń osób fizycznych jak i przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.01.2022
PIT Polski Ład
Od 20 stycznia obowiązuje nowela w prawie zamówień publicznych, na podstawie której wojsko ma nabywać sprzęt z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych, z powołaniem się na unijne wyłączenie. Wprowadzone zmiany są ściśle związane z obecnym kryzysem imigracyjnym na granicy polsko-białoruskiej
Renata Krupa-Dąbrowska
20.01.2022
Zamówienia publiczne
Liczne i skomplikowane zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu mogą skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową zarówno przedsiębiorców jak i wspierających ich księgowych. To może zaistnieć w ciągu miesięcy, a nawet dopiero po latach. To budzi niepokój księgowych, którzy szukając zabezpieczenia przed takim ryzykiem, mogą skorzystać z ubezpieczenia.
Regina Skibińska
20.01.2022
Polski Ład

Opóźnienia w KRS zmuszają firmy do płacenia wyższych podatków

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Polski Ład
Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że firmy muszą już nawet kilka miesięcy czekać na zarejestrowanie przekształcenia lub innej zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tymczasem bez wpisu w rejestrze – zmiana pozostaje nieważna. Problem staje się coraz bardziej palący, bo każdy dzień zwłoki, to w wielu przypadkach konieczność płacenia wyższego podatku.
Krzysztof Koślicki
20.01.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Polski Ład
Początek biegu terminu przedawnienia nie może rozpocząć się zanim konsument - ubezpieczony dowiedział się lub, rozsądnie rzecz ujmując, powinien dowiedzieć się o niedozwolonym charakterze postanowienia. Tak się dzieje w przypadku klauzul niedozwolonych, zwłaszcza w umowach ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolniczym handlu detalicznym. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tysięcy złotych będą zwolnione z podatku. Dotychczas limit wynosił 40 tysięcy złotych.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość

Kongres KPMG: Podatników czeka rok pełen wyzwań

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W środę odbyła się dwunasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Z wystąpień ekspertów płynie jeden wniosek – 2022 rok będzie czasem wielu trudnych wyzwań dla podatników. Dostarczą ich kompleksowe zmiany w ramach Polskiego Ładu, ale także praktyka organów podatkowych m.in. w zakresie cen transferowych, podatku u źródła czy kosztów uzyskania przychodów w firmach, które działają w grupach.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Mimo, że Trybunał stwierdził już, iż przepisy niemieckie ustalające minimalne stawki wynagrodzenia za usługi architektów i inżynierów są sprzeczne z dyrektywą usługową, to sąd krajowy rozpoznający spór pomiędzy jednostkami nie jest zobowiązany odstąpić od stosowania tego uregulowania niemieckiego wyłącznie na podstawie prawa Unii.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2022
Prawo europejskie
Zdaniem ponad połowy Polaków niebędących przedsiębiorcami, firmy w Polsce mają niesprzyjające warunki prawne i ekonomiczne do rozwoju innowacyjności. Więcej niż jedna piąta społeczeństwa twierdzi odwrotnie, a przeszło jedna czwarta nie umie tego ocenić.Takie są wyniki badania, przeprowadzonego dla Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.01.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Europejskie organy regulacyjne nałożyły w 2021 roku niemal 1,1 mld euro kar z tytułu naruszeń Rozporządzenia o Ochronie Danych (RODO), co oznacza siedmiokrotny wzrost w porównaniu z rokiem wcześniej, wynika z najnowszego raportu międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
RODO
Spółka NTIM, która promowała w Polsce platformę rockwall.investments została ukarana przez Prezesa UOKiK. Sankcje za promowanie zakazanych piramid finansowych otrzymali także członkowie jej zarządu, którzy umyślnie dopuścili do naruszeń. Natomiast firmy Luxinvest, Quantum i Quantum International mają zwrócić konsumentom środki wpłacone na pakiety szkoleniowe.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma utworzyć Centrum Mediacyjne w celu rozwoju i promocji pozasądowych metod rozwiązywania sporów i rozwiązywania ich w drodze mediacji. Wynika to z uchwały podjętej na Zjeździe Doradców Podatkowych. Rada przygotuje regulamin działania Centrum Mediacji, w którym określi zasady jego funkcjonowania.
Wiesława Moczydłowska
19.01.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Jeśli powód zostanie wezwany do uzupełnienia braków formalnych w pozwie lub wniosku, powinien dokładnie je przeanalizować i uzupełnić pismo, a konkretnie każdy jego mankament. W orzecznictwie przyjmuje się, że nie wystarczy podjęcie w terminie przez stronę czynności i częściowe "poprawienie".
Aleksandra Partyk
19.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Dopuszczalna jest zmiana terminu upadku zabezpieczenia przez zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego. Sąd wydaje wtedy postanowienie po upływie miesięcznego terminu od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, jeśli uprawniony złożył wniosek o zmianę terminu przed jego upływem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2022
Prawo cywilne
Osoby zatrudnione przez platformy cyfrowe w Polsce jako kurierzy czy rozwożący posiłki, pracują na umowy zlecenie przeważnie przez 3 godziny w tygodniu. Lwią część ich zarobku stanowi jednak wynajem własnego roweru lub samochodu, którym te usługi świadczą. Zdaniem prawników, Polska ma wystarczające narzędzia, by „ucywilizować” umowy zlecenia.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Przepisy o ochronie danych osobowych nie dają prezesowi UODO prawa do nakazywania administratorowi strony internetowej ujawnienia danych osobom trzecim, np. w celu wytoczenia powództwa. Taka jest konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ale już obecnie ich uzyskanie jest bardzo trudne. Często wręcz niemożliwe.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.01.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO