Michał Ryba

Artykuły autora

Rejestracja utworów stworzonych z wykorzystaniem AI - zmiany w regulaminie ZAiKS

Nowe technologie Prawo autorskie

W czerwcu 2024 r. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zaktualizowało dwa regulaminy: repartycji oraz zgłaszania i rejestracji utworów. Znalazły się w nich postanowienia dotyczące utworów, które w całości lub części stworzono z wykorzystaniem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Przykładem wytworu Al, który mógłby podlegać ochronie autorskoprawnej, jest mi.n. fragment będący dokończeniem X Symfonii Ludwiga van Beethovena - piszą radcowie prawni: Marta Ostrowska oraz Michał Ryba z WN Legal Wątrobiński Nartowski.

14.09.2024

Treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogą być objęte ochroną

Nowe technologie Prawo autorskie

Do każdego wytworu generatywnej sztucznej inteligencji należy podchodzić w sposób indywidualny. Jeżeli został on wygenerowany przez systemy oparte na AI na podstawie kilku stosunkowo prostych promptów, a użytkownik takiego systemu nie miał szczególnego wpływu na efekt pracy sztucznej inteligencji, wówczas nie ma wątpliwości, że nie stanowi on utworu i nie jest chroniony przez prawo autorskie - piszą prawnicy Marta Ostrowska oraz Michał Ryba z WN Legal Wątrobiński Nartowski.

17.08.2024

Jak oznaczać treści wygenerowane przez AI użyte we własnych utworach?

Nowe technologie Prawo europejskie Prawo autorskie

Przywłaszczenie sobie „autorstwa” wytworu AI (przez brak odpowiedniego oznaczenia AI, co sugerowałoby, że dzieło pochodzi od autora) nie jest plagiatem w rozumieniu obecnych przepisów. Zasadniczo o plagiacie nie może być mowy w sytuacji, w której przypisanie dotyczy czegoś, co prawem autorskim chronione nie jest - piszą Michał Ryba i Karol Wątrobiński z kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

22.06.2024

Agencja eventowa, organizując wyjazd, nie może zapominać o ustawie o imprezach turystycznych

Turystyka

W wielu wypadkach agencje eventowe muszą stosować ustawę o imprezach turystycznych, o czym nie powinny zapominać. Organizowanie imprez bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych jest bowiem zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech - pisze Michał Ryba, radca prawny, Senior Associate w Kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

19.04.2024