Inga Stawicka

Inga Stawicka

Kontakt: Inga.Stawicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Ministerstwu Sprawiedliwości udało się przekroczyć kolejną granicę

Kiedy wydaje się już, że w ciągu ostatnich lat zdążyliśmy się trochę przyzwyczaić do charakteru rządowych przekazów, okazuje się jednak, że nadal coś może nas zaskoczyć. Tym razem kolejną granicę propagandy przekroczyło Ministerstwo Sprawiedliwości – i to w taki sposób, że aż trudno uwierzyć, że to prawdziwy komunikat.

28.06.2023

Postępowania konsumenckie od 1 lipca: Sporo zmian również dla przedsiębiorców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

1 lipca br. wchodzą w życie przepisy, które wprowadzą całkowicie nowy typ postępowania między przedsiębiorcą a konsumentem. Istotną zmianą ma być m.in. nowa zasada powoływania wszystkich twierdzeń i dowodów już na etapie pozwu. Przedsiębiorcom mają też grozić pewne sankcje za brak podjęcia próby dogadania się z konsumentem, ale - zdaniem prawników - nie spełnią swojej roli w przypadku dużych podmiotów.

28.06.2023

UOKiK bada wykorzystywanie nieuczciwej przewagi kontraktowej na rynku mleczarskim

Rynek Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol do zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych wobec dostawców mleka. Firma miała wymuszać podpisywanie niekorzystnych umów, opartych na trudnych do negocjowania wzorach. Po interwencji urzędu Mlekpol niezwłocznie podjął działania w kierunku wskazanym przez UOKiK.

26.06.2023

Raport roczny UPRP za 2022 r. - znaki towarowe wciąż najchętniej rejestrowane

28 457 – to liczba zgłoszeń, które w trybie krajowym i międzynarodowym przyjął Urząd Patentowy RP w 2022 r. W porównaniu z poprzednim rokiem, odnotowano więc spadek o ponad 6,5 tys. zgłoszeń. W niemal 98 proc. spraw postępowania w UPRP kończyły się w pierwszej instancji, a zaledwie od 0,3 proc. decyzji wniesiono skargi do sądów administracyjnych. Odnotowano także pierwszy przypadek rejestracji oznaczenia geograficznego.

26.06.2023

UE szykuje konkretną broń do walki z nieodpowiedzialnym biznesem

Rynek Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Odpowiedzialność odszkodowawcza, wykluczenie z rynku i kary w wysokości 5 procent rocznego obrotu - to tylko niektóre sankcje, które wkrótce mogą być nakładane na firmy, jeśli nie będą one respektować praw człowieka i ograniczać negatywnego wpływu na środowisko. Unia Europejska pracuje nad kompleksowymi przepisami w tym zakresie. Wkrótce rozpoczną się konsultacje z państwami członkowskimi.

26.06.2023
1    93  94  95  96  97  98  99  100  101    120