Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Przymus bezpośredni w DPS-ach bez kontroli i możliwości złożenia skargi

Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna

Przepisy określają zasady unieruchomienia lub izolacji osób chorujących psychicznie, ale brakuje ich w odniesieniu do osób przebywających w domach opieki społecznej i zakładach opiekuńczo leczniczych. Tam, gdzie nie ma regulacji, jest dowolność, która prowadzi do nadużyć. Zwłaszcza, jeśli osoba niesamodzielna w praktyce nie ma możliwości złożenia skargi. Rzecznik Praw Pacjenta chce to zmienić.

08.08.2022

Nie wszędzie postój za darmo z kartą parkingową

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zasady odpłatności za postój samochodu w strefach płatnego parkowania dla posiadaczy karty parkingowej na tzw. kopertach ustala rada miasta lub gminy. Zatem w każdym miejscu mogą być one odmienne, o czym warto pamiętać szczególnie w czasie wakacyjnych podróży po Polsce. Resort infrastruktury przypomina, że decydują o tym samorządy i nie widzi możliwości ujednolicenia przepisów w tym względzie.

06.08.2022

Będzie inflacyjna pomoc dla warsztatów terapii zajęciowej

Prawo pracy Prawo europejskie

Rząd zapowiada, że w najbliższym czasie uruchomi program pomocowy dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) na konkretne cele związane z podwyższonymi kosztami wynikającymi z inflacji. Nie wiadomo jednak, czy zmieni się algorytm finansowania WTZ-ów, i czy wzrośnie dofinansowanie na jednego uczestnika, a to jest obecnie największym problemem w opinii przedstawicieli tych placówek.

05.08.2022

Rząd planuje zmianę zasad waloryzacji rolniczych rent i emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznaje, że kwestia waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest złożona oraz że analizuje obecnie możliwości jej zmiany. Chodzi głównie o tych emerytów i rencistów, którzy w czasie aktywności zawodowej pracę w gospodarstwie rolnym łączyli z inną pracą zawodową. Obecnie pobierają świadczenia emerytalno-rentowe z dwóch źródeł – ZUS i KRUS.

03.08.2022

Niepełnosprawny kandydat na biegłego rewidenta może wnioskować o dłuższy egzamin

Rachunkowość Doradca podatkowy Niepelnosprawność

Wydłużony czas egzaminu oraz możliwość zdawania go na przystosowanym do danej niepełnosprawności sprzęcie komputerowym – to ułatwienia, z których mogą już korzystać kandydaci na biegłych rewidentów, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Ministerstwo Finansów uwzględniło w rozporządzeniu uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszane jeszcze w 2020 r.

03.08.2022
1    92  93  94  95  96  97  98  99  100    117