Federacja Porozumienie Zielonogórskie zwraca uwagę na zmianę zarządzeń NFZ, które nie tylko jednostronnie zmieniły okres wypowiedzenia umów pomiędzy NFZ a przychodniami z dotychczas funkcjonującego 45-dniowego terminu na 90 dni. Chodzi także o wypłaty wynagrodzeń podmiotom, które podpisały aneksy z NFZ, ale na poprzednio obowiązujących zasadach, czyli po stawkach funkcjonujących wcześniej. NFZ wstrzymał także wypłaty podmiotom, które ze względu na wprowadzone przez NFZ zmiany, nie podpisały aneksów. FPZ podkreśla, że prawnie nie jest to wymagane.

Czytaj także na Prawo.pl:  Spór wokół aneksów blokuje wypłatę pieniędzy dla placówek POZ>>

 

Zmiany wynikające z zarządzeń prezesa NFZ automatyczne

Dotąd zmiany wynikające z zarządzeń prezesa NFZ wchodziły w życie automatycznie. Aneksowania w razie konieczności wymagała tylko sama umowa. - Świadczy o tym choćby zmiana wynikająca z Zarządzenia Prezesa NFZ nr 38/DSOZ/2022 z dnia 29.03.2022 r. zmieniającego Zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ. Zarządzenie to wprowadziło nowe, wyższe wyceny świadczeń w ramach opieki POZ, jednocześnie stanowiło podstawę wypłaty wyższych stawek wynagrodzeń przez NFZ bez konieczności aneksowania umów o udzielanie świadczeń – pisze w oświadczeniu FPZ.

 

Cena promocyjna: 49.8 zł

|

Cena regularna: 249 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 49.8 zł


NFZ wymaga podpisania aneksów, aby przychodnia otrzymała środki

Ostatnie zarządzenie prezesa NFZ z 27 lipca 2022 r. (96/2022/DSOZ) wprowadziło nowe, wyższe stawki wynagrodzeń dla pracowników podmiotów leczniczych i obowiązuje z mocą wsteczną od 1 lipca 2022 r. - Należne placówkom wypłaty świadczeń za miesiąc lipiec oraz sierpień nie uwzględniają zwiększonych wycen wynikających z Zarządzenia nr 96/2022/DSOZ, a Narodowy Fundusz Zdrowia warunkuje wypłatę należnych środków od podpisania przez świadczeniodawców aneksów o udzielanie świadczeń – zwraca uwagę FPZ. Większość POZ nie podpisała zaproponowanych przez NFZ aneksów.

Działania NFZ Federacja Porozumienie Zielonogórskie uważa za bezprawne i monopolistyczne. W związku z tym FPZ złożyła w rozumieniu art. 9 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez NFZ pozycji dominującej w stosunku do świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej udzielających świadczeń na podstawie umów zawartych z NFZ. FPZ złożyła także skargi do premiera, RPO, RPP, prezydenta, ministra zdrowia. - Celem zapewnienia ciągłości świadczeń, podejmujemy niezbędne kroki prawne, licząc na zaangażowanie powyższych instytucji w ochronę podstawowych praw Polaków – podkreśla FPZ.