Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Opłata za zaświadczenie lekarskie zależy od jego celu

Pacjent Opieka zdrowotna

To, czy pacjent będzie musiał zapłacić za zaświadczenie lekarskie, czy też otrzyma je nieodpłatnie uzależnione jest od celu, do którego to zaświadczenie jest mu potrzebne. Warto też wiedzieć, że nie każde zaświadczenie lekarz musi nam wystawić. - Jakie zaświadczenia lekarskie lekarz POZ jest zobowiązany wystawiać bezpłatnie, a za które może pobierać opłatę? – redakcję Prawo.pl zapytała o to Czytelniczka.

05.03.2023

Opieka paliatywna nad dzieckiem powinna uwzględniać wsparcie dla rodziny

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie ma oddzielnie wycenionej opieki stacjonarnej w hospicjach dla dzieci i dorosłych. Tymczasem opieka nad ciężko chorymi dziećmi stawia inne wyzwania niż nad dorosłymi. W przypadku takiej opieki, wsparcie powinna dostać także rodzina terminalnie chorego dziecka – wówczas przepisy byłyby zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

03.03.2023

NIK wykryła podwójne finansowanie świadczeń zdrowotnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Za te same świadczenia udzielone 80 osobom zapłaciły i NFZ, i władze województwa. W jednej z kontrolowanych placówek zdrowotnych podwójne finansowanie dotyczyło ponad 63 proc. pacjentów korzystających z programu rehabilitacyjno-edukacyjnego. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, by skutecznie wyeliminować takie praktyki, konieczna jest zmiana przepisów.

02.03.2023

Zakaz sprzedaży napojów energetyzujących dzieciom? Eksperci od zdrowia są za

Pacjent Opieka zdrowotna

Nazwa "napoje energetyzujące" wprowadza w błąd, gdyż są one złudnym źródłem energii. Ich spożywanie to sposób na załatwienie problemów emocjonalnych chemicznie. W dodatku powikłania sercowo-naczyniowe należą do najczęściej występujących wśród spożywających energetyki. Dlatego eksperci - lekarze, dietetycy, psychoterapeuci - popierają pomysł wprowadzenia zakazu ich sprzedaży osobom do 18 roku życia i w szkołach. 

02.03.2023

Wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Od 1 marca 2023 r. zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Dodano 92 nowe produkty lub wskazania. 36 produktów lub wskazań wypadło z nowej listy w stosunku do poprzedniej. Pacjenci mniej dopłacą m.in. do leków na schizofrenię, za lek na astmę przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. W refundacji aptecznej finansowane będą trzy nowe leki.

01.03.2023
1    57  58  59  60  61  62  63  64  65    101